رسانه خبری این تیتر

دریافت عوارض برای ورود به مناطق سرسبز مازندران!

پیشنهادی که اگر قرار باشد در دستور کار قرار گیرد، قدم زدن در ذره ذره از خاک کشورمان می‌بایست با پرداخت عوارض ویژه همراه باشد چراکه اگر در مازندران دریا و طبیعت سرسبز جاذبه گردشگری است، در دیگر نقاط کشور نیز جاذبه‌هایی از انواع دیگر وجود دارد که همه با آسیب زباله ریزی مواجهند.

به گزارش اینتیتر به نقل از تابناک، باور کنید یا نه، این پیشنهاد واقعا ارائه شده که از مردم برای ورود به مناطق سرسبز مازندران پول بگیرند؛ پیشنهادی که هدف خوب و مطلوبی را نشانه رفته، اما تصور قرار گرفتنش در دستور کار هم ترسناک به نظر می‌رسد.

اگر از مسائل اقتصادی و تلاطم‌های پرشمار بازار صرف نظر کرده و بحران‌هایی مانند خشکسالی و بیکاری و این دست مسائل را هم ندید بگیریم، یکی از مشکلات بزرگی که از دیرباز کشورمان بدان مبتلاست و تلاشی برای رفع آن صورت نگرفته، معضل زباله است. معضلی بزرگ که از زباله ریزی در محیط زیست تا فرایند جمع آوری و تفکیک زباله در شهر‌ها را شامل می‌شود.

اشکال بزرگی که گاه شاهد شکل گیری اقدامات و کمپین‌هایی برای رفع آن بوده‌ایم و البته تا حدودی نیز موفق بوده، اما رفع آن عزمی وسیع می‌طلبد که تا کنون شکل نگرفته است. عزمی از جنس سیاست گذاری‌های جامع، وضع قوانین و مقررات مرتبط و تلاش برای اجرایی کردن آن که البته کاری بسیار بزرگ به نظر می‌رسد.

بزرگی این کار زمانی مشخص می‌شود که نگاهی به کوچه‌ها و خیابان‌ها در شهر‌ها بیاندازیم و پس از آن شهر را به هر مقصدی که دوست داشتیم ترک کنیم تا دریابیم که همه جا را به انواع و اقسام زباله آلوده کرده‌ایم. از کوه و بیابان گرفته تا جنگل و دریا. زباله‌هایی که در نتیجه بی مبالاتی ما و اطرافیانمان رها شده‌اند و زدودن شان از چهره طبیعت، فعالیتی وسیع و طولانی مدت را می‌طلبد.

زشتی‌هایی که در مناطق دیدنی و مقصد‌های گردشگری بیشتر به چشم می‌آید و توی ذوق می‌زند. مساله‌ای که می‌تواند روی اقبال گردشگران به سفر به این دست مناطق هم اثر نامطلوب گذاشته و به دنبال آن، بر درآمد ناشی از گردشگری در این مناطق و پیرامون آن تاثیر منفی بگذارد. اینجاست که مقابله با زباله ریزی به هدفی مهم برای ساکنان این مناطق تبدیل می‌شود که برای رسیدن به آن گاه نسخه‌های عجیبی می‌پیچند.

مثل نسخه‌ای که دبیر شبکه تشکل‌ها و سمن‌های محیط زیست منابع طبیعی مازندران در گفت‌وگو با ایسنا ارائه می‌دهد و به رغم عجیب و دور از انتظار بودن، وی آنقدر بر بدیهی بودنش اصرار دارد که از قرار نگرفتنش در دستور کار مسئولان این استان تا به امروز ابراز تعجب می‌کند؛ ابراز تعجب از اینکه چرا تا کنون از گردشگرانی که روانه استان مازندران می‌شوند، عوارض دریافت نشده است!

البته منظور وی نه عوارض جاده ای، که نوعی دیگری از عوارض است. چیزی که با عنوان «عوارض ورود به مناطق سرسبز» از آن یاد می‌کند و در تشریحش می‌گوید: «برای تامین بودجه مدیریت پسماند می‌توان از مسافران و گردشگران برای ورود به مناطق سرسبز عوارض دریافت کرد، چراکه بنا به نظر مسئولان، کمبود اعتبارات در بخش پسماند و مدیریت آن چالش اصلی این حوزه است و با این توجیهات سالهاست که در جا زده‌ایم.»

داریوش عبادی در ادامه به مخالفت مسئولان با پیشنهادش اشاره کرده و خواستار ورود مجلس به این ماجرا می‌شود. او می‌گوید: «هنوز بودجه‌های تعریف شده در بحث پسماند مشخص نیست. در این راستا دریافت عوارض از مسافرین می‌تواند راهگشا باشد، اما مدیران استان با این موضوع مخالفت داشته و آن را غیرممکن می‌دانند؛ این مهم نیازمند عزم جدی مدیران و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی برای تصویب این موضوع است.»

دبیر شبکه تشکل‌ها و سمن‌های محیط زیست منابع طبیعی مازندران در ادامه مدعی اجرای مشابه این طرح در دیگر شهر‌های کشور شده و می‌افزاید: «تمام شهر‌های کشور حتی برای وارد شدن به یک محیط سرسبز از جمله پاک ورودی دریافت می‌کنند، اما برای مازندران که خود به تنهایی یک پارک طبیعی محسوب می‌شود، هیچ ورودی‌ای دریافت نمی‌شود و مردم این منطقه هر ساله با زباله‌هایی که مسافران تولید می‌کنند، درگیر هستند.»

عبادی در پایان در حالی «انجام نشدن این مقوله از سوی مسئولین مازندران» را تامل برانگیز می‌خواند که ظاهرا از دید وی سیل مسافرانی که روانه این استان خوش آب و هوای کشورمان می‌شوند، چیزی جز تولید زباله برای این دیار به دنبال ندارد؛ نه رونق اقتصادی این خطه و گردش اقتصاد در این دیار، نه رونق بازار‌های محلی و کسب و کار‌های مبتنی بر گردشگری و نه هیچ مزیت دیگری.

ادعایی نادرست که منحصر به وی نیست و در بسیاری از مناطق مقصد گردشگری در کشورمان قابل یافت است. اینکه گردشگری فقط آفت است و آسیب و هیچ منفعتی به دنبال ندارد. ادعایی که یکی از استدلال‌های موثر مدافعانش برای عرضه، بحث زباله ریزی گردشگران است. اشکالی که البته در تمامی ایرانیان دیده می‌شود و منحصر به آن‌هایی که روانه مازندران می‌شوند، نیست، مگر اینکه عبادی یا هم فکرانش مدعی شوند در میان همشهریانش کسی عادت به رها کردن زباله در طبیعت ندارد.

البته این تنها یکی از اشکالات پیشنهاد دریافت عوارض از گردشگران، برای اختصاص این عوارض به مدیریت پسماند است و اشکال بعدی آنجایی خودنمایی می‌کند که می‌بینیم کماکان راهکاری برای ممانعت از زباله ریزی ارائه نشده، بلکه این حق به رسمیت شناخته شده است که می‌توان عوارض داد و بعد با خیال راحت زباله ریخت، چون پول جمع آوری آن قبلا پرداخت شده است!

این اشکال به شکل ویژه‌تر زمانی به چشم می‌خورد که به یادآوریم در آن دسته از مناطقی از استان مازندران که ورودی دریافت می‌گردد (مثل جنگل سی سنگان یا جنگل‌های دیگر) هم معضل زباله به چشم می‌خورد و چه بسا آسیب‌های دیگر هم بروز و نمود یافته است. درست مثل همه پارک‌هایی که در سطح کشور که برای ورود به آن‌ها می‌بایست مبلغی به عنوان ورودیه پرداخت نمود.

به عبارت بهتر، دریافت وجه راه کامل و موثری برای مقابله با زباله ریزی نبوده و نیست؛ موضوعی که علم به آن کافی است تا کسی تن به تصویب و اجرای چنین پیشنهادی ندهد، مضافا اینکه بدانیم دریافت عوارض نه به ازای خدمتی ویژه، که برای جا انداختن فرهنگی است که از جمله آفت‌های فراگیر میان تمامی ایرانیان است.

پیشنهادی که اگر قرار باشد در دستور کار قرار گیرد، قدم زدن در ذره ذره از خاک کشورمان می‌بایست با پرداخت عوارض ویژه همراه باشد چراکه اگر در مازندران دریا و طبیعت سرسبز جاذبه گردشگری است، در دیگر نقاط کشور نیز جاذبه‌هایی از انواع دیگر وجود دارد که همه با آسیب زباله ریزی مواجهند. آسیبی که اگرچه می‌بایست از بین برود، اما در کنار آن می‌بایست مزایای فراوان گردشگری را نیز دید که مازندران از جمله منتفع‌ترین استان‌ها در این زمینه است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.