دفاع مقدس؛ لیله القدر ایرانی‌ها

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به دوران هشت سال دفاع مقدس گفت: حافظه تاریخی ایران در ۲۰۰ سال گذشته در نبردهای ایرانی با هجوم خارجی، حافظه شکست بوده است اما دوران هشت سال دفاع مقدس در حافظه تاریخی ایران تغییراتی ایجاد کرد.

به گزارش اینتیتر به نقل از تسنیم، مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس صبح امروز سه شنبه سوم مهرماه در محل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همت مرکز مقاومت بسیج این وزارتخانه با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سردار ادیبی رئیس سازمان راهیان نور کشور، اصلانی رئیس سازمان بسیج کشور، سردار کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس، نصیربیگی رئیس سازمان بسیج هنرمندان و عاشوری فرمانده وزارتخانه‌هاو ادارات برگزار شد.

در این مراسم، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) و یاران شهیدش و حادثه تروریستی اهواز اظهار داشت: دفاع مقدس برای ما ایرانی‌ها لیله القدر هست. اگر بخواهیم لیله القدر را تعریف کنیم شبی است که تقدیرمان در آن اتفاق می‌افتد و از هزاران ماه بافضیلت‌تر است. ۸ سال دفاع مقدس در تاریخ ایران چنین جایگاهی را دارد که این تأثیر گزافه‌گویی نیست. از زاویه‌های مختلف می‌توان این تعبیر را تفسیر کرد.

وی با اشاره به تاریخ گذشته ایران گفت: حافظه تاریخی ایران در ۲۰۰ سال گذشته در نبردهای ایرانی با هجوم خارجی، حافظه شکست بوده است. این حافظه شکست چه در دوره اواخر صفویه و چه دوره‌های بعدی تا دوره قاجار فضایی از نوع تزلزل و بی اعتمادی ملی را فراهم کرده بود. دوران هشت سال دفاع مقدس در حافظه تاریخی ایران تغییراتی ایجاد کرد. ما در جنگی قرار گرفته بودیم که دو امپراتوری شرق و غرب مقابل ما و خواهان تصرف هزاران کیلومتر از خاک کشورمان بودند همچنین اهداف تجزیه ایران را داشتند. اما علی رغم اینها در دوران هشت سال دفاع مقدس ایران سربلند از جنگ بیرون آمد و یک وجب از خاک خود را تسلیم دشمن نکرد.

وزیر ارشاد افزود: بدین طریق ما حافظه جمعی ۲۰۰ ساله را تغییر اساسی دادیم. اینکه ایران هشت سال مقاومت می‌کند اما تسلیم نمی‌شود. راجع به این نکته می‌توان ساعتها سخن گفت و مقاله نوشت که چگونه گرفتار یک حافظه تاریخی سرد و تلخ نشدیم. دوران هشت سال دفاع مقدس به جامعه ایرانی روحیه اعتماد ملی دارد. ویژگی تاریخی و اقیلمی ایران این است که ما تنوع اقوام و مذاهب داریم.

صالحی با اشاره به وحدت ملی ایران خاطرنشان کرد: وحدت ملی ایران را در طول سال‌های متمادی عواملی حفظ می‌کرد مثل دین و زبان فارسی، اما دوره دفاع مقدس نکته دیگری را به عامل وحدت بخش ملی و انسجام بخشی ملی اضافه کرد. در این هشت سال دفاع مقدس از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب و اقوام مختلف حضور داشتند، شهدا، آزادگان و جانبازان و مدافعان کشور یک حلقه دیگر به حلقه وحدت ملی اضافه کردند. همه اقوام ایرانی در کنار هم برای ارزش‌های دینی انقلابی و ملی جنگیدند.

وی تصریح کرد: اکنون همه اقوام ایرانی حس می‌کنند یک تاریخ هشت ساله مشترک دارند که در غم وشادی حضور داشتند این دوران هشت ساله به وحدت ملی بسیار کمک کرده و خواهد کرد. شهدای عرب، بلوچ، ترکمن، لر، بختیاری، فارس و اقوام دیگر ادیان دینی و مذاهب اسلامی همه در این دوران در کنار هم برای دفاع از ارزشهای ملی و انقلابی قرار گرفته بودند و در این هشت سال به انسجام ملی کمک کردند و پشتوانه وحدت ملی هستند. در هیچ دوره تاریخی در چنین وسعت اقوام مختلف در کنار هم نبوده‌اند و این هشت سال چنین تجربه‌ای برای ایران زمین داشته است.

وزیر ارشاد با اشاره به اینکه چرا باید این دوره هشت سال دفاع مقدس را لیله القدر بدانیم اظهار داشت: دوران هشت سال دفاع مقدس فرصتی برای الگو سازی و الگودهی ایجاد کرد. در این هشت سال گستردگی انسانی خواست و متمایز بود و از جنس، سن، اقوام، مذاهب و طبقات اجتماعی و مشاغل مختلف در آن حضور داشتند و این حضور متنوع و زیاد است؛ شخصیت‌ها و ستاره‌های دفاع مقدس به قدری تنوع دارند که می‌توانند برای هر فردی الگو باشند. دفاع مقدس این فرصت را فراهم کرده است که بتوانیم از این هشت سال ذره‌های نورانی داشته باشیم تا هر فرد برای خود الگو داشته باشد.

صالحی با اشاره به حادثه عاشورا گفت: همانطور که در حادثه عاشورا پیر و جوان، زن و مردم، کودک و بزرگسال و اقوام مختلف حضور داشتند ر فضای دفاع مقدس نیز شخصیتها و افراد مختلف حضور داشتند. بنابراین دفاع مقدس یک اقیانوس وسیع است که هر کسی می‌تواند بهره خود را از آن ببرد. اصحاب فرهنگ، هنر، رسانه و ادبیات و همه کسانی که ذوق و خلاقیت تصویرسازی دارند می‌توانند به کمک بیایند تا این ذخیره حفظ، فراوری و آزادسازی شود.

در این مراسم از هنرمندان شاخصی همچون انسیه شاه حسینی، جمشید جم، سیاوش طهمورث، کمال الدین شاهرخ، نصرالله قادری، علی سیلمانی، رسول ملاقلی پور، داوود نیک نام، مجید فدایی منش، محمد مهدی سیار و رحیم مخدومی تجلیل شد.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.