رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

دورخیز تنیس روی میز ایران برای هفتمین المپیک

تنیس روی میز ایران می‌تواند در بازی‌های توکیو هفتمین حضور المپیکی خود را تجربه کند اگر نمایندگان کشورمان بتوانند در مسابقات گزینشی که از فردا آغاز می‌شود به نتیجه برسند.

به گزارش اینتیتر به نقل از مهر، فدراسیون جهانی تنیس روی میز (ITTF) مانند دیگر فدراسیون های بین المللی تحت تاثیر پاندمی کرونا باتعویق چند باره یا لغو کلی رویدادهای خود مواجه شد که مسابقات قهرمانی جهان یکی از آنها بود. مهمترین رویداد این فدراسیون که تعیین کننده وضعیت پینگ پنگ بازان جهان برای حضور در بزرگترین آوردگاه جهان است اما بعد از کش و قوس های فراوان در تقویم مصوب ITTF قرار گرفت.

این رقابت ها در سطح جهانی از فردا یکشنبه در قطر آغاز می شود و با برگزاری مسابقات گزینشی در سطح قاره پیگیری می شود. با برگزاری اولین مسابقات گزینشی در قطر چهار نفر از مسافران توکیو معرفی می شوند. بعد از آن پینگ پنگ بازان آسیایی رقابت خود را برای تعیین تکلیف سهمیه های منطقه ای این قاره ادامه می دهند.

نوشاد و نیما عالمیان همراه با ندا شهسواری و شیما صفایی نمایندگان تنیس روی میز ایران در مسابقات گزینشی المپیک در سطح جهانی و قاره ای هستند، این چهار نماینده کشورمان از فردا دیدارهای خود را در این میادین آغاز می کنند به این امید که بتوانند برای هفتمین بار تنیس روی میز ایران را المپیکی کنند.

اولین حضور تنیس روی میز ایران در میادین المپیک المپیک به بازی های ۱۹۹۲ بارسلونا و حضور ابراهیم علیدخت در این بازی ها باز می گردد. آن زمان سهمیه ایران خارج از مسابقات گزینشی به دست آمد اما بعد از آن نمایندگان کشورمان با حضور در میادین انتخابی مجوز لازم برای شرکت در بازی های المپیک را به دست آوردند.

مجید احتشام زاه (المپیک ۲۰۰۰ سیدنی)، محمدرضا اخلاق پسند (المپیک ۲۰۰۴ آتن)، افشین نوروزی (المپیک ۲۰۰۸ پکن)، نوشاد عالمیان و ندا شهسواری (المپیک ۲۰۱۲ لندن) و نوشاد و نیما عالمیان همراه با ندا شهسواری (المپیک ۲۰۱۶ ریو) پینگ پنگ بازان ایرانی هستند که به این واسطه یعنی حضور در میادین انتخابی برای المپیک کسب سهمیه کرده اند.

البته سهمیه المپیکی هیچ یک از این بازیکنان از مسابقات گزینشی جهان به دست نیامده است. رقابت های منطقه ای (آسیای میانه) و قاره ای (آسیا) تنها رویدادهایی بوده که تاکنون پینگ پنگ بازان ایران موفق به کسب سهمیه المپیک از حضور در آنها شده اند همانطور که پنج سال پیش برای المپیک ریو نیما عالمیان از رقابت های انتخابی آسیای میانه و نوشاد عالمیان از مسابقات گزینشی آسیا کسب سهمیه کردند.

برای دوره جدید بازی های المپیک اما به واسطه اضافه شدن دیدارهای میکس به مسابقات تنیس روی میز که منجر به کاهش کلی سهمیه های قاره آسیا از ۱۱ به ۶ سهمیه شده، توزیع سهمیه در سطح قاره آسیا انجام نمی شود. بنابراین بازیکنان تنیس روی میز ایران فقط می توانند از مسابقات گزینشی جهان یا آسیای میانه ورودیه لازم برای المپیک را بگیرند و البته رنکینگ جهانی.

شانس نمایندگان ایران که برای اینکه بتوانند از رقابت با حریفان جهانی خود صاحب سهمیه شوند خیلی زیاد نیست اما این دیدارها می توانند تدارکات خوبی باشد برای آنها تا شانس خود را برای دست یابی به تک سهمیه در نظر گرفته شده برای آسیای میانه – در هر دو بخش مردان و بانوان – بیشتر کنند.

قزاقستان و ازبکستان حریفان اصلی پینگ پنگ بازان کشورمان در هر دو بخش مردان و بانوان در آسیای میانه هستند که شاید بتوانند برای آنها در راه کسب سهمیه المپیک دست و پا گیر شوند اگرچه برادران عالمیان و ندا شهسواری تجربه المپیکی شدن در رقابت با نمایندگان این کشورها را دارند.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.