دولت استونی سقوط کرد

در میانه نگرانی از بابت تلاش‌های مسکو برای بی ثبات کردن استونی که میزبان سربازان انگلیسی است، دولت این کشور سقوط کرد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه تلگراف، “کایا کالاس” نخست وزیر استونی شرکای ائتلاف حاکم خود را به همکاری فعالانه علیه ارزش‌های کلیدی کشور در مواجهه با تهدید امنیتی روسیه متهم کرد.

بیشتر بخوانید:

حزب حاکم لیبرال او با حزب “مرکز” ائتلافی نه چندان خوب دارد که در پی حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲، روابط دیرینه خود را با حزب “متحد روسیه” ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور قطع کرد.

خانم کالاس در مقابل پرچم‌های کشورش، اتحادیه اروپا و ناتو گفت: اوضاع منیتی در اروپا این فرصت را به عنوان نخست وزیر استونی به من نداد تا به همکاری با حزب مرکز ادامه دهم.

این بحران در استونی پس از آن رخ داد که حزب مرکز علیه دولت در لایحه مربوط به آموزش رای داد و باعث شد تا دولت استونی پیش از اجلاس ژوئن ۲۰۲۲ ناتو در مادرید با هدف تقویت بخش شرقی این ائتلاف سقوط کند.

انگلیس تعداد سربازانش را در استونی پس از حمله اوکراین را دو برابر کرده و به ۱۶۵۰ رسانده و رهبری یک گروه چند ملیتی ناتو را نیز برعهده دارد.

همچنین این گمان وجود دارد که روسیه تلاش می‌کند تا از احزابی چون “مرکز” در استونی برای واکنش نرمتر این کشور درباره جنگ اوکراین بهره ببرد.

نخست وزیر استونی همچنین بر تحریم‌های شدیدتر علیه مسکو تاکید کرده و گفته که در دوران نخست وزیری او، استونی حمایت بیشتر نظامی را برای اوکراین بیش از هر کشور دیگری انجام داده است.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.