سامسونگ حافظه‌ای مجهز به پردازشگر هوش مصنوعی توسعه داد

سامسونگ موفق به توسعه حافظه با پهنای باند جدیدی به نام «HBM-PIM» شد که مجهز به موتور پردازش هوش مصنوعی است و نسبت به نسل قبلی یعنی حافظه‌ با پهنای باند HBM2 ارتقا یافته است. حافظه با پهنای باند جدید سامسونگ با استفاده از پردازشگر مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند عملکرد سیستم را تا دو برابر بهبود ببخشد.

به گزارش اینتیتر به نقل از دیجیاتو، در سال ۲۰۱۸ سامسونگ حافظه‌ با پهنای باند «HBM2» را با نام «Aquabolt» معرفی کرد. اکنون کره‌ای‌ها اعلام کرده‌‌اند نسخه به روز شده این حافظه را با نام «HBM-PIM» با طراحی معماری متفاوتی توسعه داده‌اند. معماری پردازش در حافظه یا «PIM» در نسل جدید حافظه های سامسونگ مجهز به موتور هوش مصنوعی است. در حالی که حافظه نسل قبل یعنی حافظه با پهنای باند HBM2 فاقد چنین موتور مبتنی بر هوش مصنوعی بود.

از سوی دیگر حافظه با پهنای باند HBM-PIM نسبت به حافظه با پهنای باند HBM2 تا ۷۰ درصد به بهبود مصرف انرژی کمک می کند و در واقع حافظه هایی کم مصرف محسوب می شوند. همان طور که گفته شد این حافظه های جدید به دلیل مجهز بودن به موتور پردازشگر مبتنی بر هوش مصنوعی،‌ عملکرد بهینه‌تری نیز نسبت به حافظه های نسل قبلی خود خواهند داشت.

سامسونگ می‌گوید در آینده نزدیک این امکان وجود دارد که موتورهای پردازشی مبتنی بر هوش مصنوعی در داخل حافظه‌های مختلف جای گیرد و با این کار ظرفیت پردازش افزایش پیدا کند. با توجه به بهبود عملکرد و کاهش مصرف انرژی، حافظه‌های با پهنای باند جدید سامسونگ برای استفاده در مراکز داده، سیستم‌های کامپیوتری پیشرفته و گوشی‌های هوشمند بسیار مناسب خواهند بود.

حافظه جدید HBM-PIM سامسونگ از همان رابط موجود در حافظه HBM استفاده می‌کند. در نتیجه در سیستم‌های موجود نیز می‌توان از این حافظه استفاده کرد و نیازی به تغییر سخت افزاری و نرم افزاری نخواهد بود.

در حال حاضر سامسونگ در حال آزمایش حافظه با پهنای باند جدید در داخل شتاب دهنده‌های هوش مصنوعی است و انتظار می‌رود نیمه اول سال ۲۰۲۱ بررسی‌های این شرکت به پایان برسد تا بتواند تولید انبوه حافظه های جدید را آغاز کند.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.