سراسر ایران در دوران تحریم به کارگاه عظیم اقتصادی تبدیل شد

رییس جمهوری گفت: سراسر ایران در دوران تحریم به یک کارگاه عظیم اقتصادی تبدیل شد که همه در آن حضور دارند و فعالیت می کنند.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنج شنبه در افتتاح‌ طرح‌های ملی پتروشیمی در سه استان ایلام، آذربایجان غربی و همدان در سی و هشتمین هفته از پویش ملی جهش تولید افزود: قدرت ملی است که امروز ظهور و بروز پیدا می کند. امروز همه دست در دست همه دادند تا شاهد توفیقات بزرگ باشیم.

وی تاکید کرد: وقتی این صنعت عظیم را در کشور مشاهده می کنیم، در واقع قدرت ایران را می بینیم که این ملت بزرگ در همه زمینه ها از جمله در عرصه صنعت اقدامات بزرگی انجام داده است.

رییس دولت تدبیر و امید تاکید کرد: کسی نمی تواند نسبت به این ملت حرفی بزند چراکه این ملت تحت تسلیم توطئه‌های دیگران قرار نمی گیرد.

روحانی امروز را از پنج شنبه‌های زیبا توصیف کرد چرا که طرح‌هایی به ارزش یک میلیارد یورو آن هم در شرایط جنگ اقتصادی در یک روز در سه استان غربی کشور افتتاح شد.

وی به همه فرماندهان جنگ اقتصادی و مدیران بزرگی که  طرح‌های پتروشیمی را در ایران اجرا و به دست فرزندان کشور ساخته و تکمیل شد، تبریک گفت و یادآور شد: بیش از ۷۰ درصد این طرح ها ساخت دست ایرانی است. برنامه ریزی، اجرا و همه کارها به دست جوانان کشور انجام شده است و این افتخار بزرگ و ضربه بزرگی به استکبار جهانی است که می خواست این روزها ایران تعطیل و همه کارخانه ها بسته شود.
رییس قوه مقننه همچنین گفت: تصور خام آنها این بود که مردم در صف‌های طولانی برای گرفتن نان و مواد غذایی و ضروری زندگی باشند که چنین هدفی در ایران در این سه سال جنگ اقتصادی اتفاق نیفتاد و اگر این جنگ ۳۰ سال هم به طول بیانجامد باز هم مردم ایستادگی می کنند.

روحانی تصریح کرد: اگر چه عمر این جنگ به پایان رسیده است و آن کسی که فرماندهی شرورانه این جنگ را به دست گرفته بود در هفته‌های آخر عمر سیاسی خود است اما این ملت برای همیشه تاریخ زنده و سربلند خواهد بود همانطور که در طول تاریخ سربلند بوده است.
وی افزود: بسیاری با اهداف مورد نظر دشمن تحریم شده اند اما بیشتر هدف آنها در جنگ اقتصادی تحریم بخش هاهی نفت و بانکی بوده که این دو بخش مورد بمباران روزانه دشمن قرار گرفته است اما در عین حال این سرافرازان همچنان به خوبی ایستاده اند و تا پایان امسال ۱۷ طرح بزرگ پتروشیمی افتتاح می شود.

رییس جمهوری یادآور شد: با افتتاح طرح های امروز این عدد به دهمین طرح می رسد و هفت طرح دیگر باقی می ماند که در ماه‌های پیش رو افتتاح می شوند

روحانی به درگاه خداوند بزرگ شکرگزاری کرد که ۳۸ پنج شنبه مراسم افتتاح‌های بزرگ برگزار شد و ابراز امیدواری کرد تا پایان سال طرح‌های باقیمانده به بهره برداری برسند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تبریک هشتم دی ماه روز پتروشیمی گفت: پتروشیمی جزو صنایع مورد تحریم قرار گرفت. بخشی از مدیران این صنعت هم جزو تحریم قرار گرفتند. این گونه تحریم‌ها آن هم از سوی شروری مثل ترامپ برای تحریم شدگان افتخار است. مثل گلوله ای است که در دوران دفاع مقدس از طرف صدامیان به بدن فردی اصابت می کرد و آن شخص افتخار می کرد که در جنگ مجروح شده است.

وی تاکید کرد البته این جراحت به امید خدا و با کمک مردم به زودی شفا پیدا می کند و ما به نقطه با عظمت‌تری برای شکوفایی ایران می‌رسیم.
رییس دولت تدبیر و امید در ادامه با بیان این که طرح‌هایی که تاکنون افتتاح شدند بیشتر در غرب کشور بود، افزود: البته سال ها پیش کارهای زیربنایی و اساسی آن که احداث خط طولانی گاز برای تامین خوراک پتروشیمی‌ها در غرب کشور است انجام شد که امروز سه طرح آن افتتاح شد.

پتروشیمی از لحاظ وزنی از ۵۶ میلیون تن تا سال آینده به ۱۰۰ میلیون تن می رسد

روحانی ادامه داد: یکی از افتخارات دولت یازدهم و دوازدهم در صنعت وزارت نفت و پتروشیمی این بود که توانستیم پتروشیمی را هم از لحاظ وزنی و هم از لحاظ ارزشی به ۲ برابر آنچه که قبل از سال ۹۲ بود، برسانیم.

وی یادآور شد: پتروشیمی از لحاظ وزنی از ۵۶ میلیون تن تا سال آینده به ۱۰۰ میلیون تن  و از لحاظ ارزشی از ۱۱ میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد دلار یعنی از دو برابر هم بیشتر رسید، در فولاد و در بسیاری از موارد دیگر هم همین طور است که این جزو افتخارات بی سابقه این دولت است.
وی علت این که بیگانگان از این دولت خیلی عصبانی هستند را این موضوع بیان کرد که آنها در دوران تحریم افتتاح‌ها و اقدامات بزرگ را در ایران می ببینند. امسال هم از این که برق و آب و گاز را برای اقشار کم درآمد و کم مصرف مجانی کردیم، فوق العاده عصبانی هستند.

رییس جمهوری تصریح کرد: دشمنان در این زمینه دهها نشست و برنامه برگزار کردند، آنها می گفتند، مگر می‌شود آب و گاز و برق مجانی شود، این اقدام تابه حال در دنیا اجرا نشده است، چگونه می خواهند در ایران اجرا کنند.

روحانی با تاکید بر این که در دولت تدبیر و امید به خودکفایی‌هایی رسیدیم، گفت: در چند سال اخیر گازوییل و بنزین وارد می کردیم اما امروز صادر می کنیم. در زمستان باید گاز وارد می کردیم اما امروز بدون این که وارد کنیم گاز مصرفی را با همراهی مردم اداره می‌کنیم و حتی صادر هم می کنیم.
وی با بیان این که امروز کارهای بزرگی انجام شده است، گفت: یکی از این اقدامات بزرگ در صنعت پتروشیمی است. امروز خوشحالم که در این دولت ریل گذاری برای دولت بعد هم انجام شده است. وقتی درباره پتروشیمی صحبت می کنیم، نمی گوییم سال ۱۴۰۰ که سال پایانی این دولت است. سال  ۱۴۰۴ یا ۱۴۰۶را هم می گوییم چرا که برنامه ریزی شده است.

رییس جمهوری افزود: دولت در زمینه کشاورزی، صنعت،‌ خدمات و به ویژه دولت الکترونیک، شرکت‌های دانش بنیان و ‌سلامت مردم اقدامات بزرگی انجام داده است ریل گذاری را هم برای سال های آینده کرده است و راه مشخص است که در سال های بعد به کجا می رسیم.
روحانی ادامه داد: برای این که صنعتی در کشور فعال شود اول باید مواد اولیه آن را داشته باشیم. امروز طرح های  پتروشیمی در کشور افتتاح می شود که مواد ،خوراک مورد نیاز  و انرژی آن را وزارت نفت در داخل تامین می کند.

وی افزود: روز به روز با فناوری جدید پیش می رویم. امروز قادریم که ۷۰ درصد یک پتروشیمی را بسازیم. مطمئن هستم که در سال آینده این ۷۰ درصد به رقم ۸۰ درصد می رسد و به جلو حرکت می کنیم بنابراین ایران در عرصه فناوری  با تلاش شرکت های دانش بنیان و دیگر بخش ها روز به روز در حال پیشرفت است.

وی با بیان این که بخش بزرگی از نیاز داخل کشور به دست فرزندان این سرزمین در شرکت‌های دانش بنیان تامین می شود، گفت: هم اکنون در بخش کرونا  وقتی می گوییم شوینده ، وسایل مورد نیاز بهداشتی، ونتیلاتور،‌ دستگاه های آی سی یو نیاز به خارج نداریم. این که دولت توانست در یک سال شیوع کرونا با این مشکلات بیش از ۲ هزار تخت آی سی یو جدید را افتتاح کند و مورد بهره برداری قرار دهد جای شگفتی است که این مردم به صحنه آمدند و فرزندان این مرز و بوم این کار بزرگ را انجام دادند.

رییس جمهوری مساله سوم را وجود بازار محصولات ذکر کرد و اظهارداشت: شما کاری که انجام می دهید آن مشوق و علامت اولی که شما را وادار به کار می کند بازار است. بنابراین در زمینه پتروشیمی هم بازار داخلی و هم بازار خارجی مهم است.

روحانی یادآور شد: این که ما در غرب کشور این  تعداد پتروشیمی افتتاح کردیم به این دلیل است که بازار در کنار ما است. امروز بازار، ناوری و مواد اولیه را در داخل کشور داریم که این برای توسعه کشور بسیار مهم است.

وی ادامه داد: دشمن تلاش کرد با ایجاد محدودیت در بخش نفت درآمدهای ارزی کشور را کاهش دهد. همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند اولین قدم در دوران تحریم، اثر تحریم را از بین ببریم یا اثر آن را کم کنیم. کار دوم این است که تحریم را برداریم و بشکنیم.
وی گفت: در قدم اول دولت برای این که بتواند اثر تحریم نفت را بردارد، آمد یکسری محصولات صادراتی را مانند محصولات پتروشیمی جایگزین نفت کرد. پتروشیمی یک زمانی ۲ میلیارد برای کشور درآمد داشته است، آغاز این دولت حداکثر ارزش آن ۱۱ میلیارد بوده است اما سال آینده ارزش این محصول به ۲۵ میلیارد می رسد. وقتی جایگزین می کنیم اثر تحریم را از بین می بریم.

رییس جمهوری افزود: در عین حال تحریم محصول کار مشترک صهیونیسم، ‌ارتجاع و تندروهای آمریکا است که توطئه آنها را باید بشکنیم. نباید بگذاریم طراحی که علیه ملت ظالمانه و ضد قانون انجام داده‌اند را ادامه دهند. البته ما نیازمند این نیستیم که  کسی در دنیا به ما ترحم کند. آنچه مهم است این است که اگر آمریکا دست از این تحریم بردارد یعنی جنایت و کار غیرانسانی خود را متوقف کرده است.

طرح توافق هسته ای به نفع همه جهان است

روحانی با تاکید بر این که  طرح توافق هسته ای به نفع همه جهان است، گفت: ما با همه توان در سایه کم اثر کردن و نابودی تحریم ها هستیم البته همه باید دست به دست هم دهیم. قوای سه گانه و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در این زمینه راهگشای ما بود و در آینده هم راهگشا خواهد بود.
رییس جمهوری گفت: به مردم نوید می‌دهم پایان امسال و سال آینده در معیشت، ‌سلامت، ‌تولید و در شکستن تحریم‌ها روز به روز شاهد شرایط بهتری خواهیم بود.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.