رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

شهرداران و فرمانداران نقش محوری در حوزه بازآفرینی شهری دارند

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تمامی دست‌اندرکاران و نقش‌آفرینان در حوزه بازآفرینی شهری در رابطه با اصلاح و تکمیل بسته‌های تشویقی نوسازی بافت‌های فرسوده، نقطه نظرات و پیشنهادات خود را به شرکت بازآفرینی شهری ایران اعلام کنند.

به گزارش اینتیتر به نقل از روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران، محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در همایش سیاست‌ها و ضوابط تشویقی متضمن نوسازی محله‌ای در بافت فرسوده و حلقه‌های میانی ” ویژه شهرداران استان مازندران با اشاره به اینکه شهرداران و فرمانداران نقش محوری در حوزه بازآفرینی شهری دارند، اظهارکرد: شهرداری‌ها به عنوان شرکای راهبردی در حوزه بازآفرینی شهری به شمار می‌آیند.

آئینی ضمن تقدیر از ۳۸۵ شهرداری سراسر کشور که آمار پروانه‌های ساختمانی در محلات بازآفرینی شهری را در سامانه ستاد ملی بازآفرینی شهری بارگذاری می‌کنند، بیان داشت‌: بند ” ب” تبصره ۱۱ قانون بودجه ۱۴۰۲ ظرفیت بسیار خوبی برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در سکونتگاه‌‌های غیررسمی ایجاد کرده است که انتظار می‌رود در این رابطه‌، استان‌ها نهایت استفاده را داشته باشند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به اینکه سند ملی توانمند‌سازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی تکلیف ما در سکونتگاه‌های غیررسمی روشن کرده است. عنوان کرد:‌ بر‌اساس این سند اگر امکان ادامه زندگی برای ساکنین در این مناطق وجود نداشته باشد باید آنان جابجا و به مکان دیگر منتقل شوند و اگر امکان ادامه زیست انسانی مهیا باشد باید این مناطق ساماندهی و بهسازی شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بناها و مساکن در سکونتگاه‌های غیررسمی باید سند‌دار شوند، گفت: با سند‌دار‌ شدن مساکن و بناهای ناپایدار در سکونتگاه‌های غیررسمی در راستای مقاوم‌سازی و نوسازی مسکن‌، فرآیند صدور پروانه ساختمانی و اعطای تسهیلات نوسازی برای آنان تسریع می‌شود.

آئینی با یادآوری اینکه رسیدن به استاندارد متوسط پایداری بناهای محلات فرسوده هر شهر متناسب با سایر محلات توسعه یافته‌ همان شهر‌ از راهبردهای اصلی در حوزه بازآفرینی شهری به شمار‌می‌رود، گفت: تدوین ضوابط و مقرارت ساخت نماهای ساختمانی با هویت ایرانی – اسلامی در محدوده و محلات هدف بافت‌های فرسوده در دستور کار شرکت بازآفرینی شهری ایران قرار گرفته است که انتظار می‌رود معاونت‌های معماری و شهرسازی شهرداری‌ها در این باره یاری‌گر ما باشند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه اجرای بسته ۱۹ بندی تشویقی نوسازی در بافت‌‌های فرسوده برای شهرداری‌های سراسر کشور لازم‌الاجرا می‌باشد، گفت: این اختیار به شهرداری‌های سراسر کشور داده شده که متناسب با شهر خودشان بسته تشویقی تدوین و در کمیسیون ماده ۵ استان به تصویب برسانند.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با اشاره به اینکه بیش از ۱۵۹ شهر بسته تشویقی نوسازی خاص خود را تدوین و به کمیسیون های ماده ۵ استان‌ها ارسال کرده اند.گفت: نوسازی و بازآفرینی شهری در وهله اول باعث نجات انسان‌ها در این مناطق می‌شود و از طرف دیگر به عنوان ظرفیت جدید تولید مسکن مورد توجه مدیران این حوزه است.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.