رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

عدالت کنکور سراسری زیرچکمه داوطلبان پولدار

برگزاری کنکور در نخستین روز‌های تیرماه هرسال با دل مشغولی تعداد زیادی از خانواده‌ها و دانش اموزان مشتاق برای تحصیل در دانشگاه همراه بوده است و هر ساله دراین روز‌ها حرف و حدیث‌های بسیاری درباره هزینه‌های میلیونی خانواده‌ها برای قبولی فرزاندانشان در دانشگاه‌های معروف و مهم کشور به گوش می‌رسد.

به گزارش اینتیتر به نقل از تابناک، برای شنیدن این حرف و حدیث‌ها فقط کافی است که یکی از روز‌های برگزاری کنکور درنزدیکی محل‌های برپایی این آزمون چند دقیقه‌ای توقف داشته باشید و حرف‌های والدین داوطلبان کنکور با یکدیگر را بشنوید و یا اینکه از کنکوری‌های فامیل درباره شهریه‌های دبیرستان یا آموزشگاه‌های کنکورشان پرس و جویی بکنید به خوبی درجریان هزینه‌های میلیونی خانواده‌ها برای پذیرفته شدن فرزندشان دراین ماراتن ناعادلانه می‌شوید به ویژه اگر در مناطق متوسط ومرفه پایتخت قدم بزنید.

درهمین رابطه تازه‌ترین اماری که درباره هزینه‌های والدین برای فرزندانشان منتشرشده است نشان می‌دهد که از میان ۴۰ درصد داوطلبان شرکت در کنکور، ۷۲ درصد آن‌ها کمتر از ۱ میلیون، ۱۱ درصد ۲ میلیون، ۱۲ درصد بیش از ۲ میلیون و یک درصد هم ۱۰ میلیون تومان برای قبولی در کنکورهزینه می‌کنند.

برطبق این آمار یعنی حدود یک چهارم از دانش آموزان برای قبولی درکنکور بالای ۲ میلیون تومان هزینه می‌کنند، برای شفافتر شدن بحث گفتگو‌هایی با دو دانشجو از دانشگاه‌های مطرح کشور درباره هزینه‌های این دانش آموزان برای قبولی در دانشگاه انجام شده است که هردوی این دانشجویان هزینه‌ای بالای ۱۰ میلیون تومان برای شهریه دبیرستان یا آموزشگاه کنکور خود پرداخت کرده اند.

یکی از دانشجویانی که سال گذشته در رشته گرافیک دانشگاه تهران قبول شده است درباره هزینه سال اخر تحصیل خود می‌گوید: با توجه به اینکه خانواده من علاقه بسیاری برای قبولی من در دانشگاه تهران داشتند من دربهترین آموزشگاه رشته هنر در غرب تهران ثبت نام کردم.

او می‌گوید: هزینه یکسال تحصیل در این اموزشگاه ۱۳ میلیون تومان شد ضمن اینکه ۴ تا ۵ میلیون هم برای کتاب‌های کمکی و وسایل و دوربین هزینه کردم.

این دانشجوی گرافیک دانشگاه تهران اظهار می‌کند: تمام دانش اموزان این آموزشگاه در بهترین رشته‌های هنری و در دانشگاه‌های خوب پذیرفته شدند و تعدادی از آن‌ها همکلاسی و هم دانشگاهی‌های من هستند.

او ادامه می‌دهد: تمام دانش اموزان این آموزشگاه از خانواده‌های متمول غرب تهران بودند و مشکلی برای پرداخت این هزینه‌های میلیونی نداشتند ضمن اینکه با رغبت کامل این هزینه‌ها را برای فرزندان خود پرداخت می‌کردند، زیرا درتبلیغ این آموزشگاه نام چند تن از رتبه‌های تک رقمی کنکور هنر آورده شده بود و خانواده‌ها نسبت به کارنامه این آموزشگاه دید مثبتی داشتند.

اما یکی دیگر از دانشجویان سال اول رشته متالورژی دانشگاه علم و صنعت هم به گفته‌های دانشجوی قبلی صحه می‌گذارد این دانشجو درباره شهریه دبیرستانی که درآن تحصیل می‌کرده است می‌گوید: خانواده من برای تحصیل درسال پایانی دبیرستان حدود ۱۱ میلیون و درسال‌های قبل هم هرساله حدود ۸ میلیون تومان شهریه پرداخت کردند.

او اضافه می‌کند: البته این هزینه‌ها تنها مربوط به دبیرستانی بود که من در آنجا تحصیل می‌کردم و خانواده برای تقویت من دربرخی درس‌ها در نام من را در یکی از آموزشگاه‌های معروف در مرکز تهران ثبت نام کردند که حدود ۴ تا ۵ میلیون هم درسال آخر تحصیلم برای حضور در کلاس‌های تست کنکور پرداخت کردم.

این دانشجو می‌گوید: اغلب همکلاسی‌های من در دانشگاه برای پذیرفته شدن در این رشته و این دانشگاه، هزینه‌های میلیونی به دبیرستان و آموزشگاه‌های معروف پرداخته اند و تعداد دانشجویانی که در مدارس دولتی درس خوانده اند در رشته ما محدود به انگشتان دست است.

البته نگاهی به بیلبورد‌های تبلغیاتی دبیرستان‌ها و آموزشگاه‌های معروف کشور و به ویژه در پایتخت که نشان از قبولی اغلب دانش آموزان این مراکز آموزشی در دانشگاه‌های معروف و کسب رتبه‌های بالا دارد به خوبی اظهارات این دو دانشجو اثبات می‌شود درواقع به نظر می‌رسد که اغلب پذیرفته شدگان موفق رشته‌های هنر، علوم انسانی، علوم ریاضی و علوم تجربی هزینه‌هایی میلیونی برای قبولی در رشته و دانشگاه‌های مورد علاقه خود پرداخت کرده اند.

این درحالی است که براساس سند‌های بالادستی کشور، عدالت آموزشی زمینه را برای دستیابی به عدالت اجتماعی فراهم می‌کند و اگر نظام نتواند آن را تعمیم دهد قطعا شکاف طبقاتی و فاصله طبقاتی زیاد خواهد شد و نارضایتی و نابهنجاری در سیستم به وجود خواهد آمد درواقع براساس اصول عدالت آموزشی، باید تعادل و توازن در فرصت‌های یادگیری میان دانش آموزان برقرارشود که با توجه به برگزاری کلاس‌های کنکور با شهریه‌های میلیونی و قبولی دانش آموزان این مدارس و آموزشگاه‌ها در بهترین رشته‌ها و دانشگاه‌های کشور پایه و اساس عدالت آموزشی در کشور زیر سوال می‌رود.

دراین میان مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید نسبت به تحت الشعاع قرارگرفتن عدالت آموزشی با بسط و گسترش مدارس و آموزشگاه‌هایی با شهریه‌های میلیونی پاسخگو باشند و با حذف کنکور هم درراستای اجرای قانون حرکت کنند و هم به اجرای بهتر عدالت در بخش آموزش کشور کمک کنند.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.