رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

علائم و عوارض فشار خون بالا

فشار خون بالا «قاتل خاموش» نامیده می‌شود، زیرا ممکن است هیچ علامت هشدار دهنده‌ای نداشته باشید. هنگامی که علائم ظاهر می‌شوند می‌توانند شامل سردرد، خونریزی بینی، ریتم نامنظم قلب و تغییرات بینایی باشند.

به گزارش اینتیتر به نقل از فرارو، فشار خون بالا در صورت‌عدم درمان می‌تواند منجر به عوارض جدی برای سلامتی شود. مدیریت و درمان فشار خون بالا در طول دوره کووید -۱۹ بدتر و دشوارتر شده است.

بیشتر بخوانید:

به نقل از یاهولایف، دکتر «حسن میر» متخصص قلب و استادیار در موسسه قلب دانشگاه اتاوا می‌گوید مراجعه کمتر به پزشک در طول دوران قرنطینه منجر به افزایش موارد ابتلا به پرفشاری خون شده است که کمتر تشخیص داده شده و مدیریت نشده است.

طبق گزارش Hypertension Canada بیش از ۷.۲ میلیون کانادایی به فشار خون بالا مبتلا هستند و تقریبا به همان میزان افراد در معرض خطر ابتلا به این بیماری مزمن «بدون اقدام پیشگیرانه» قرار دارند.

فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا «اندازه فشار یا نیروی فشار خون به دیواره رگ‌های خونی است». کلینیک کلیولند اعلام کرده زمانی که فردی مبتلا به فشار خون بالا است به این معناست که فشار روی دیواره‌های رگ‌های خونی بدن شما به طور مداوم بسیار زیاد است.

دو نوع فشار خون بالا وجود دارد: فشار خون بالای اولیه که ناشی از عواملی مانند افزایش سن، رژیم غذایی ناسالم و ورزش نکردن است و فشار خون بالای ثانویه که ناشی از سایر مسائل پزشکی از جمله مشکلات کلیوی یا هورمونی و برخی دارو‌ها است.

علائم و نشانه‌های فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا «قاتل خاموش» نامیده می‌شود، زیرا ممکن است هیچ علامت هشدار دهنده‌ای نداشته باشید.

هنگامی که علائم ظاهر می‌شوند می‌توانند شامل سردرد، خونریزی بینی، ریتم نامنظم قلب و تغییرات بینایی باشند. موارد جدی‌تر فشار خون می‌تواند منجر به خستگی، حالت تهوع، استفراغ، درد قفسه سینه و لرزش عضلات شود.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به فشار خون هستند؟

فشار خون بالا می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله عواملی که نمی‌توانید آن را کنترل کنید مانند سن، قومیت و جنسیت باشد.

میر می‌گوید مردان بیش‌تر احتمال دارد فشار خون کنترل نشده و بالاتری داشته باشند. او می‌افزاید: «با این وجود، به نظر می‌رسد این الگو با افزایش سن معکوس می‌شود، زیرا زنان بالای ۶۰ سال احتمال بیش‌تری برای ابتلا به فشار خون کنترل نشده و بالاتر نسبت به مردان هم سن خود دارند».

بنیاد قلب و سکته مغزی اعلام کرده که عوامل دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند باعث ایجاد فشار خون بالا در زنان شوند از جمله بارداری، کنترل بارداری و یائسگی.

برخی از تاثیرات کم‌تر شناخته شده بر فشار خون ما می‌توانند ناشی از عادات و سبک زندگی روزمره‌مان باشند عواملی مانند: عدم ورزش، مصرف بیش از حد سدیم، نوشیدن بیش از حد الکل، اضافه وزن داشتن، سیگار کشیدن و هم چنین استفاده از سیگار الکترونیکی.

چگونه فشار خون بالا تشخیص داده می‌شود؟

اگرچه شما می‌توانید فشار خون خود را در خانه یا در داروخانه محله‌تان با استفاده از فشارسنج کنترل کنید با این وجود، فشار خون بالا باید توسط یک پزشک متخصص تشخیص داده شود.

میر می‌گوید که محدودیت‌های فشار خون بالا بسته به این که چه فردی هستید و چه عوامل خطر زمینه‌ای را دارید اندکی متفاوت است.

او می‌گوید: «اگر فردی مبتلا به دیابت هستید گفتن آستانه پرفشاری خون» شما کم‌تر از زمانی است که تنها یک فرد سالم و بدون تشخیص بیماری‌های زمینه‌ای باشید.

فشار خون بالا چگونه درمان می‌شود؟

«میر» می‌گوید زمانی که نوبت به درمان فشار خون بالا می‌رسد پزشکان معمولا پیش از روی آوردن به دارو سعی می‌کنند آن را با رویکردی غیر دارویی درمان کنند.

ایجاد تغییرات در سبک زندگی می‌تواند تاثیر زیادی بر سلامت فشار خون شما داشته باشد. میر ۳۰ تا ۴۵ دقیقه ورزش با شدت متوسط در روز را توصیه می‌کند و می‌گوید افزودن مقدار زیادی میوه، سبزیجات و فیبر بالا به رژیم غذایی شما نیز مفید است. در مورد نمک، باید مصرف آن را کاهش داد.

میر اشاره می‌کند که بسیاری از مردم به اشتباه تصور می‌کنند مصرف الکل به کاهش استرس یا فشار خون آنان کمک می‌کند، اما در واقع این موضوع می‌تواند باعث افزایش فشار خون آنان شود. او توصیه می‌کند مصرف الکل را به یک بار در روز محدود کنید. هم چنین، او می‌گوید میزان سیگار کشیدن را نیز محدود کنید.

اگر این تنظیمات در سبک زندگی موثر واقع نشد پزشکان به دارو روی خواهند آورد. پزشکان دارو را بر اساس اندازه گیری فشار خون و سلامت بیمار انتخاب می‌کنند.

دارو‌هایی که می‌توان استفاده کرد شامل دیورتیک‌ها (ادرارآور) هستند که به کلیه‌ها کمک می‌کنند سدیم و آب را از بدن دفع کنند و مسدود کننده‌های کانال کلسیم که به شل شدن ماهیچه‌های رگ‌های خونی کمک می‌کنند.

میر می‌گوید فشار خون بالا باید جدی گرفته شود، زیرا در صورت‌عدم درمان می‌تواند منجر به سایر مشکلات سلامتی جدی از جمله حمله قلبی، سکته مغزی و آسیب کلیوی شود.

میر می‌افزاید: «فشار خون بالای درمان نشده می‌تواند پیامد‌های عمده‌ای بر کاهش کیفیت و کمیّت زندگی داشته باشد و تشخیص و درمان سریع آن امری حیاتی است».

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.