قبل از صبحانه این کارها را انجام ندهید

شاید فکر بدی نباشد که صبح به محض بیدار شدن از خواب، سراغ بزرگ‌ترین دغدغه ذهنتان بروید و تکلیف آن را مشخص کنید اما بهتر است با معده خالی این کار را نکنید. مطالعات نشان داده‌اند گرسنگی می‌تواند به میزان چشمگیری بر تصمیم‌گیری‌ها و نتایج آن اثر بگذارد.

به گزارش اینتیتر به نقل از تبیان، این گفته‌ی مهاتما گاندی معروف است که انسان هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شود، دوباره متولد می‌شود. شاید این جمله تا حدودی اغراق‌آمیز باشد ولی ارزشمند و نکته دار است. به هر حال صبح، بهترین زمان روز برای شروع عادت‌های خوب و مفید و پیمان بستن با خود برای داشتن یک روز عالی است.
از آن سو دقیقاً کارهایی هم وجود دارند که نباید در ساعات اولیه صبح و پیش از خوردن صبحانه انجام دهید چون ثابت شده که اثر خوبی بر سلامت جسم و روانتان نمی‌گذارند. در این مطلب با ما همراه باشید تا بدانید چگونه روز خیلی بهتری را شروع کنید.

لیست کارهای روزتان را ننویسید

در تئوری، شاید ایده‌ی خوبی به نظر برسد که هر روز صبح بعد از بیدار شدن از خواب، بنشینید و لیست تمام کارهایی را که باید در آن روز انجام دهید بنویسید؛ اما کارشناسان خلاقیت به شما می‌گویند اینکه صبر کنید تا صبح شود و سپس این لیست را بنویسید در واقع اثر معکوس داشته و باعث اضطراب و استرس قابل توجهی می‌شود. خیلی بهتر است که لیست کارهای روزتان را شب قبل بنویسید.

معده خالی و گرسنگی در بیشتر افراد باعث می‌شود صبر کمتری داشته باشند و تصمیم‌های ناگهانی نه چندان درستی بگیرند و به سمت گزینه‌هایی تمایل پیدا کنند که نتایج فوری‌تر داشته و نیاز به صبر و گذشت زمان و تجزیه و تحلیل بیشتر ندارند

مغز شما برای خلق ایده‌هاست، نه نگه داشتن ایده‌ها، و مطمئناً نباید آن را با چیزهای غیرضروری پُر کنید. اگر مغزتان را با چیزهای به دردنخور مشغول و پُر نکنید، احساس خیلی بهتری خواهید داشت.

به طور خلاصه، اگر فکرهای غیرضروری را شب قبل از سرتان خارج کنید و لیست کارهای ضروری فردایتان را قبل از خواب بنویسید، روز بعد یک قدم بزرگ برای شروع یک روز بدون استرس، جلوتر هستید. همچنین با این کار، شب قبل از خواب ذهنتان به آرامش می‌رسد چون برای فردایتان برنامه دارید و می‌دانید چه باید بکنید. در مجموع همه‌ی این‌ها باعث می‌شوند استرس کمتری داشته باشید، دچار تردید و عدم اطمینان نشوید و این دلهره را نداشته باشید که مبادا وقت کم بیاورید و به همه‌ی کارهایتان نرسید.

ورزش سنگین انجام ندهید

مطمئناً انجام مقداری ورزش هوازی صبح با معده خالی، فوایدی دارد اما اگر هدفتان عضله‌سازی و افزایش قدرت ورزشی‌تان است، انجام تمرین، خصوصاً تمرینات سنگین و پُرشدت، صبح با معده خالی یک اشتباه به شمار می‌رود.

اگر در رشته ورزشی بسیار سنگینی فعالیت می‌کنید، مثلاً تمرینات تناوبی پُرشدت یا پاورلیفتینگ، شاید متوجه شوید تمرین با معده خالی، عملکردتان را ضعیف می‌کند. طی تمرینات پُرشدت ورزشی، امکان دسترسی به ذخایر چربی بدن جهت تأمین انرژی وجود ندارد تا سوختی یکنواخت برای بدنتان تأمین شود، بنابراین به محض اینکه ذخیره کربوهیدرات بدنتان تمام شود، دیگر نخواهد توانست با شدتی که هدف شماست به تمرین ادامه بدهد.

خوردن یک صبحانه مغذی و کربوهیدرات دار کمک می‌کند هم شدت و هم طول مدت تمرینات شما در حد مطلوبی حفظ شود.

بنابراین اگر در هدف فیتنس‌تان جدی هستید و تمرینات و فعالیت‌هایتان بیشتر از یک دو یا پیاده‌روی روزانه است، بهترین روش این است که صبحانه بخورید و بعد ورزش کنید.

تصمیمات مهم نگیرید

به استعفا دادن از کارتان فکر می‌کنید؟ شاید فکر بدی نباشد که صبح به محض بیدار شدن از خواب، سراغ بزرگ‌ترین دغدغه ذهنتان بروید و تکلیف آن را مشخص کنید اما بهتر است با معده خالی این کار را نکنید. مطالعات نشان داده‌اند گرسنگی می‌تواند به میزان چشمگیری بر تصمیم‌گیری‌ها و نتایج آن اثر بگذارد. معده خالی و گرسنگی در بیشتر افراد باعث می‌شود صبر کمتری داشته باشند و تصمیم‌های ناگهانی نه چندان درستی بگیرند و به سمت گزینه‌هایی تمایل پیدا کنند که نتایج فوری‌تر داشته و نیاز به صبر و گذشت زمان و تجزیه و تحلیل بیشتر ندارند.

فرض کنید قرار است با یک مشاور املاک صحبت کنید، انجام این کار با حالت گرسنگی باعث می‌شود تمایل و توجه‌تان به سمت نتایج فوری‌تر معطوف شود تا به سمت نتایج بهتر اما طولانی‌مدت‌تر. شنیده‌ایم که خیلی از بچه‌ها بدون خوردن صبحانه به مدرسه می‌روند یا خیلی از افراد تحت رژیم‌های سخت کاهش وزن هستند که مصرف کالری در آن‌ها بسیار محدود شده است. گرسنگی، آن‌قدر شایع است که مهم است بدانید و درک کنید گرسنگی و معده خالی، به روش‌های گوناگون غیرمستقیمی بر عملکردها و تصمیم‌گیری‌ها و انتخاب‌ها اثر می‌گذارد.

سراغ شبکه‌های اجتماعی نروید

حتماً شنیده‌اید که غرق در اخبار شدن و مدام شبکه‌های اجتماعی را چک کردن و صفحات اینترنتی را بالا و پایین کردن، اثرات مخربی بر روح و روان می‌گذارد. خصوصاً طی دهه گذشته، استفاده از گوشی‌های همراه در میان افراد بزرگسال باعث افزایش آمار اختلالات خواب، استرس و افسردگی شده است. مطالعه‌ای اخیر اعلام کرده، وقت سپری کردن در شبکه‌های اجتماعی مجازی طی پاندمی کرونا، بر سلامت روان بیشتر افراد اثر گذاشته است.

بنابراین هر چند به طور کلی خوب است که مدت زمان سپری شده در فضاهای مجاز را کاهش بدهید، اما خیلی مهم‌تر است که خصوصاً صبح‌ها سراغ گوشی و کامپیوترتان نروید. در عوض به این فکر کنید که چگونه می‌توانید یک روز خیلی خوب را شروع کنید. پس در برابر وسوسه‌ی چک کردن شبکه‌های اجتماعی‌تان مقاومت کنید. اگر روزتان را با چک کردن تعداد لایک‌ها یا جواب دادن به پیامی که دوستتان شب قبل برایتان فرستاده شروع کنید، دچار استرس و اضطرابی مضر در طول روز خواهید شد.

شبکه‌های اجتماعی جوری طراحی شده‌اند که کاربران تا جایی که ممکن است تشویق شوند بیشتر با آن‌ها مشغول باشند. اگر برایتان سخت است عادت چک کردن گوشی به محض بیدار شدن از خواب را ترک کنید، شب قبل آن را در حالت پرواز قرار دهید یا در اتاق دیگری که دور از شماست بگذارید.

اکنون دیگران میخوانند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.