رسانه خبری این تیتر

ماجرای اصرار سیدمحمد خاتمی به رهبر انقلاب

«در جستجوی مصلحت»، عنوان جدیدترین کتاب خاطرات روزنوشت اکبر هاشمی رفسنجانی است که امسال منتشر می شود.

به گزارش اینتیتر به نقل از جماران، این کتاب شامل خاطرات هاشمی از وقایع جنجالی سال ۱۳۷۷ است. روزنوشت های این سال از آن روز اهمیت دارد که ناگفته هایی را از دولت نوپای سیدمحمد خاتمی و وقایعی همچون دستگیری غلامحسین کرباسچی، کتک زدن وزرای کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت، استیضاح وزیر کشور و قتل های زنجیره ای را روایت می کند؛ وقایعی که هنوز پرونده آنها باز است.

بخش اول این روزنوشت ها در پی می آید:

یکشنبه ۱ آذر ۱۳۷۷ – ۲ شعبان ۱۴۱۹ – ۲۲ نوامبر ۱۹۹۸

صبح برای همایش ابعاد زندگی امام حسین(ع)، از منزل به دانشگاه امام حسین رفتیم. قبل از جلسه، از طرح‌های توپتن و برنامه‌های آموزشی جغرافیای نظامی و مرکز بررسی و پردازش عکس‌های ماهواره‌ای، سنجش از راه دور و تونل باد، بازدیدکردیم. تونل باد را از روسیه گرفته‌اند؛ تکنولوژی قدیمی است و در حد آزمایش هواپیماهای جت به کار می‌رود و قرار است تکنولوژی پیشرفته‌تر را بگیرند که به درد موشک‌های دوربرد هم بخورد.

در همایش، آقای [یحیی] رحیم صفوی، [فرمانده‌کل سپاه پاسداران]، خیرمقدم گفت و من درباره اهداف قیام امام حسین(ع) و آثار آن و نیز توطئه‌های امروزی زیرسؤال بردن افتخارات انقلاب صحبت‌کردم. [۱] جمع زیادی از دانشجویان، در داخل سالن و بیرون سالن، ابراز احساسات‌کردند.

به دفترم رفتم و کارها را انجام دادم. آقای [سیدحسین] موسویان آمد. گزارشی از کارهای کمیته بررسی استراتژیک منطقه خودمان را داد که با مزاحمت وزارت امور خارجه، کارش کُند شده و فعلاً به دستورات ارجاعی شورای عالی امنیت ملی می‌پردازند. گفتم، راجع به عراق و موقعیتی که تصمیم آمریکا برای سرنگونی صدام پیش‌آورده، بحث کنند؛ به خصوص اینکه آمریکا اعلان کرده که مخالفتی با دخالت ایران، برای سرنگونی صدام ندارد.

راجع به حزب در حال تأسیس استقلال صحبت‌ کرد. گفت، منتظر اعلان نظر موافق دکتر [حسن] روحانی هستند که سرپرستی را بپذیرد. از خطرهای احتمالی نابسامانی اقتصادی کشور و ضعف دولت و عدم توجه رهبری گفت. به دفتر رهبری گفته است که خط مشی حزب، براساس مدل مدیریت هاشمی رفسنجانی خواهد بود. خبر داد که دادگاه، قسمت اعظم ادعای ما علیه آلمان، در خصوص نیروگاه اتمی بوشهر را رد کرده است.

۱ آذر ۱۳۷۷

عصر، [آقای شیخ محمدابراهیم بن‌جبیر]، رییس مجلس [شورای مشورتی] عربستان سعودی، با جمع زیادی از همراهانش آمدند. مذاکرات‌مان تشریفاتی و دوستانه بود. بر ضرورت همکاری ایران و عربستان، برای اصلاح قیمت نفت و مسایل عمده جهان اسلام تأکیدکردم. گفت، به خاطر باران نیامدن امسال در عربستان، هفته گذشته با دستور آقای ملک‌فهد، [پادشاه عربستان سعودی]، نماز استسقاء خوانده شده، ولی باز هم باران نیامده. من قضیه نماز استسقاء مرحوم آیت‌الله [سید محمدتقی] خوانساری در قم را گفتم.

شب میهمان رهبری بودم. درباره مسأله‌ای صحبت‌کردیم که اخیراً رهبری به مجمع [تشخیص مصلحت نظام]، در خصوص تشکیل شورای ویژه‌ای برای تصمیم‌گیری در مورد مسایل فوق سرّی خارج از مقررات، به عنوان معضل، ارسال‌کرده‌اند و گفتند، خودشان آن را معضل نمی‌دانند و با اصرار آقای [سیدمحمد] خاتمی، [رییس‌جمهور]، ارجاع داده‌اند. قرار شد، پیگیری کنم.

……………………….

[۱] – در بخشی از این سخنرانی آمده است: «امام‌حسین (ع) برای یک اقدام سرنوشت‌ساز در یک مقطع بسیار مهم از تاریخ اسلام که قابل پیش‌بینی بوده، تربیت شده بود. معمولاً انقلاب‌ها، مکتب‌ها و آرمان‌ها در دوران‌های اوایل خودشان دچار مشکلاتی می‌شوند. البته مسأله امام‌حسین مسأله حدس و پیش‌بینی و احتیاط نیست. مسأله امام‌حسین، تحقیقاً متکی به علم الهی و احاطه علمی مطلق خداوند بر تاریخ است که درست برای آن مقطع برنامه‌ریزی شده؛ امام حسین آن برنامه را اجرا کردند. تحلیل تاریخ اسلام آن موقع در زمان پیغمبر مقدور بود، ولی من این را متکی به تحلیل نمی‌بینم، متکی به علم الهی می‌بینم که فوق تحلیل است. امام حسین، شخصاً تربیت و معرفی شد، در تاریخ اسلام، برای همین وظیفه مهمی که در کربلا انجام داد؛ به قدری با دقت انجام شده که ادعای تحلیلی روی آن مشکل است؛ البته با تحلیل منطقی هم می‌سازد. افتخار ما باید این باشد که راز حرکت امام حسین و راز این جهاد و راز عاشورا را کشف کنیم و در این مسیر حرکت کنیم. انقلاب اسلامی ایران یکی از جوشش‌های این مسیر طولانی رود خون مقدس کربلاییان است. من نکات حساسی را این روزها می‌بینم که به آن می‌خواهم اشاره بکنم. نمی‌خواهم بگویم که الان چیزی شبیه زمان امام حسین است و حکومت بنی امیه اتفاق می‌افتد، ولی می‌گویم با مطالعه دقیق تاریخ امام حسین، می‌توانیم راه خودمان را در این شرایطی که قدری بحران، تردید شدید به‌وجود می‌آید، با چراغی که نزدیک بیست سال از زمان پیروزی انقلاب ما می‌گذرد، شک و شبهه هایی در حال به‌وجود آمدن است و شیاطینی که عمدتاً با طراحی خارجی‌ها و یا خودی‌ها عمل می‌کنند و در اصل و تقدس انقلاب و روی دستاوردهای باارزش انقلاب، تردید می‌اندازند.» رجوع‌کنید← کتاب «هاشمی رفسنجانی، سخنرانی‌های ۱۳۷۷»، دفتر نشر معارف انقلاب، ۱۳۹۹.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.