مغز متفکر عملیات حماس در اسرائیل چه کسی است؟

رویترز و فرانس۲۴ به طور همزمان نوشتاری در مورد مغز متفکر عملیات شنبه حماس علیه اسرائیل با نام طوفان الاقصی منتشر کرده‌اند.

به گزارش اینتیتر به نقل از شفقنا، محمد دیاب ابراهیم المصری (زاده ۱۹۶۵ در خان‌یونس)، یکی از فرماندهان بلندپایهٔ حماس است که به عنوان فرمانده گردان‌های عزالدین قسام (شاخه نظامی حماس) فعالیت می‌کند. اما او به محمد ضیف مشهور است. ضیف نزدیک به سه دهه است که در فهرست «تحت تعقیب‌شدگان» اسرائیل قرار داشته و رهبری گردان های عزالدین قسام، شاخه مسلح حماس را در اختیار دارد.

ضیف به معنای میهمان پشت عملیات نظامی آغاز شده از نوار غزه است که اسرائیل را در روز شنبه ۷ اکتبر غافلگیر کرد. عمری برینر، تحلیلگر اسرائیل و خاورمیانه در تیم بین المللی برای مطالعه امنیت ورونا (ITSS) می گوید: آوازه ضیف قبلاً هم زیاد بود اما با این عملیات – موفق ترین عملیات در تاریخ مقاومت فلسطین – میراث او برای همیشه زنده خواهد ماند.

اسرائیل چند سال است که به دنبال ترور ضیف است و با وجود کشتن همسر و فرزندانش هنوز به خود او دست نیافته است. برینر می‌گوید: به‌عنوان فردی که از چندین سوء قصد فرار کرده است، ضیف «بازمانده نهایی مقاومت فلسطین» است. توانایی او در طفره رفتن از سرویس های اطلاعاتی اسرائیل، لقب «مردی با ۹ جان» را به او داده است. او لکه ای طولانی مدت بر شهرت اسرائیل در از بین بردن اهداف تعیین شده است.

ترفند بقا در پنهان ماندن نهفته است. تنها عکس رسمی از ضیف که در گردش است بیش از بیست سال قدمت دارد. با این حال، او به دور از صدمه نیست. گفته می شود دیف بینایی، یک دست و یک پای خود را پس از حمله اسرائیل در سال ۲۰۰۶ از دست داده است. شیوه کار او همیشه این بوده است که مستقیماً به قلمرو اسرائیل به هر وسیله ممکن ضربه بزند تا بیشترین هزینه را برای رفتار این رژیم با مردم غزه بپردازد.

این واقعیت که حماس این عملیات را به مدت یک سال – طبق آخرین برآوردها – بدون درز اطلاعات، برنامه ریزی کرد، نشان دهنده وفاداری معدود افراد منتخبی به ضیف است که در برنامه ریزی این عملیات نقش داشتند.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.