می‌خواهیم در مسیر دین یک «به تو چه» را تحمل کنیم یا نه؟

رییس جمهوری گفت: برزگان ما به ما اینگونه یاد دادند که در انجام وظیفه دینی از ترشرویی نهراسیم و همراه با عقلانیت آن نگاه انقلابی و انجام وظیفه را داشته باشیم.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، سیدابراهیم رئیسی در ابتدای سخنانش در دومین کنگره بین‌المللی بزرگداشت آیت‌الله مصباح یزدی اظهار کرد: آنچه که در شخصیت این عالم واصل می‌توان گفت آن است که امروز جامعه ما با شناخت شخصیت جامع آیت‌الله مصباح می‌تواند به علم و عمل برسد و با نگاه به سیره و سلوک وی یک الگوی خوبی پیش روی خود داشته باشد.

وی با اشاره به تاکیدات رهبری درباره الگوگیری از شخصیت آیت‌الله مصباح یزدی، افزود: حقیقت این است ما علامه مصباح را هم در حوزه عقاید حقه صاحب نظر می‌دانیم و هم در حوزه اخلاق یکی از استادان برجسته و اثرگذار بود. در حوزه عمل و احکام نیز یک فقیه برجسته بود.

رییسی یادآور شد: فقیه به کسی می‌گوییم که فقه به معنای باورهای الهی و اخلاق کریمه در جان او نشسته باشد وگرنه دانستن الگوهای علمی کسی را فقیه نمی‌کند.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه دانستن فقه امری است و نشستن فقه در سرشت کسی امر دیگر، ادامه داد: اگر سرشت کسی فقهی شد او فقیه است و اگر کسی فرمول‌ها را بلد باشد فقیه نیست، بلکه فقیه کسی است که فقه در طبع او نشسته باشد و همه اندیشه‌ها و گفتار او جلو فقه باشد.

وی افزود: اگر کسی همه گفتار، کردار و تفکرش جلوه فقه بود ما به او فقیه می‌گوییم. از همینجاست که او هم محضرش، محضر علم است و هم گفتارش ما را به یاد خدا می‌اندازد و هم کردارش از جلوه‌های فقه است.

رئیسی با تاکید بر اینکه آیت‌الله مصباح یزدی از مبارزان با حکومت پهلوی بود، یادآور شد: از او بیانیه‌هایی در این زمینه به جا مانده است و با انکر منکرات که رژیم پهلوی بود مبارزه می‌کرد و بعد از انقلاب هم با همه وزن وجودش از اعرف معروفات که جمهوری اسلامی باشد حمایت می‌کرد.

وی با اشاره به پیش‌خطبه‌های نماز جمعه مصباح یزدی در دوره‌ای، اظهار کرد: ایشان هم انحرافات را خوب می‌شناخت و هم خوب با آن مبارزه می‌کرد و به همین دلیل او را عمار انقلاب نامیدند. او در حوزه جهاد تبیین بسیار عالی بود و در دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی چهره‌ای برجسته بود.

رئیسی تاکید کرد: او نیروها را برای ایستادگی مقابل فتنه و توطئه‌گران بسیج می‌کرد و شناخت زمان و اعلام موضع و سمت‌گیری را به درستی انجام می‌داد. او با اندیشه‌های انحرافی و با فتنه‌گرانی که می‌خواستند منطقه را به آشوب بکشند مقابله می‌کرد و در کنار سردار شهید قاسم سلیمانی از الگوهای این مقابله و ایستادگی بود.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه آیت‌الله مصباح یزدی شاگردپرور بود، اظهار کرد: برخی از استادان بزرگ حوزه هستند که درس‌های زیادی می‌دهند اما شاگردپرور نیستند ولی آیت‌الله مصباح یزدی هم شاگردپرور بود و هم خانواده و اطرافیانش به ایشان ارادت دارند و اندیشه و عمل ایشان را به عنوان عمل و اندیشه نیکو پذیرفته‌اند و الگو گرفته‌اند، در حالی که برخی در حوزه این همراهی را نداشته‌اند.

وی با بیان اینکه این برای همه مهم است که به اهل و اطرافیان خود توجه و آنان را جذب کنند، یادآور شد: از ویژگی‌های رهبری انقلاب همین است که به اطرافیان توجه دارند و اطرافیان هم به ایشان توجه دارند و مرید اندیشه‌ها و سلوک و مشی ایشان هستند که موفقیت بزرگی است و آیت‌الله مصباح هم همین موفقیت را داشت.

رئیسی با تاکید بر اینکه تجلیل ما باید مبتنی بر تحلیل باشد و این نکته را باید در آیین‌های تجلیل در نظر داشته باشیم، یادآور شد: در سخنرانی اخیر رهبری در دیدار با مردم قم ایشان به شخصیت آیت‌الله مصباح یزدی اشاره کردند. قم و طلاب و حوزه باید به شخصیت آیت‌الله مصباح توجه کنند؛ گفتار و کردار ایشان برای ما حجت است.

رییسی با اشاره به ارتباطش با موسسه در راه حق در دوران طلبگی، یادآور شد: من اوایل طلبگی وقتی تازه وارد حوزه شده بودم و وضعیت مالی خوبی هم نداشتم، به دنبال این بودم که کتاب یا جزواتی برای مطالعه پیدا کنم و این موسسه در راه حق آیت‌الله مصباح بود که اولین جزوه‌ها را برای من فرستاد.

وی با تاکید بر اینکه مسئله‌شناسی و حل مسئله و بازکردن گره‌ها کار حوزه علمیه است، اظهار کرد: ما هم به عنوان مسئول، وظایف مهمی در این زمینه داریم اما گاهی وظایف در حوزه عمل و اجراست و گاهی در حوزه نظری و فکری است که با توجه به رخدادهای اخیر در این زمینه مسئولیت اماکن فکری و فرهنگی دوچندان شده و البته در حوزه اجرایی هم این وظیفه برای ما سنگین می‌سازد.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه طلبه و دانشجوی سیاسی کسی است که جامعه و نیازش را بشناسد و آماده خطرپذیری و مسئولیت‌پذیری باشد، تصریح کرد: برخی فکر کردند وقتی رهبری انقلاب گفتند دانشجو باید سیاسی باشد یعنی دانشجو برود و عضو دسته و گروه‌های سیاسی شود، نه! دانشجوی سیاسی باید نیاز جامعه را بشناسد و آماده خطرپذیری باشد.

رئیسی با انتقاد از شانه‌ خالی کردن برخی از انجام وظایف دینی در ساحت اجتماعی، گفت: برخی می‌گویند ما اگر حرف حق را بگوییم به ما فلان حرف را می‌زنند. یا می‌گویند بگوییم که در فضای مجازی به ما فلان حرف را بزنند؟ عجب! یعنی برای این مسیر آماده نیستیم؟ مهم ساحت دین و انقلاب است. ما سرباز این مسیر باید باشیم.

وی افزود: خیلی‌ها رعایت می‌کنند این جهت را که یک وقت کسی به آنان حرفی، سخنی نگوید اما قرآن می‌گوید نباید از کسانی که اتهام می‌زنند، فضاسازی می‌کنند ترسید. برای بیان حق باید از فضاسازی ترسید؟

رییس جمهوری تاکید کرد: ویژگی آیت‌الله مصباح این بود که جهت انجام وظیفه از حرف‌ها و طعنه‌ها هراسی نداشت. مهم دین است و پایداری حق، برای امر به خوبی‌ها و نهی از پلشتی نباید از فضاسازی‌ها ترسید. نهی بکنیم از فساد، رشوه و کم‌کاری یک کارمند به کارمند کناری‌اش بگوید چرا دیر سر کار آمدی؟ چرا کار امروز مردم را به فردا می‌اندازی؟ می‌گوید آقا بگویم که بگویند به تو چه؟ ما می‌خواهیم در مسیر دین یک به تو چه را تحمل کنیم یا نمی‌خواهیم؟

رئیسی تاکید کرد: برزگان ما به ما اینگونه یاد دادند که در انجام وظیفه دینی از ترشرویی نهراسیم و همراه با عقلانیت آن نگاه انقلابی و انجام وظیفه را داشته باشیم. به خاطر برخی مسائل اجتماعی نباید از وظایف خود در صحنه عمل شانه خالی کنیم اگر میدان را خالی کنیم این صحنه از دست خواهد رفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.