نکاتی برای انتخاب لباس زمستانی

برای انتخاب لباس زمستانی سالم باید به چه مواردی دقت کرد؟

به گزارش اینتیتر به نقل از جام جم، سری به فروشگاه‌های پوشاک و کفش بزرگسال و بچه‌گانه بزنید؛ دود از سرتان بلند می‌شود! هر لباسی که پارسال می‌توانستید به خرید آن فکر کنید، امسال باید فقط به تماشای آن فکر کنید در واقع بهتر است فکر کنید همه لباس‌ها و کفش‌ها و لوازم جانبی زمستانی زشت هستند تا خیال‌تان از بابت خرید راحت شود. از طرفی امسال به دلیل کرونا هم نمی‌توان جای خاصی رفت تا نیاز به لباس نو باشد، اما شاید تصمیم به خرید یکی دو قلم وسیله زمستانی پیدا کردید؛ پس بهتر است بهترین گزینه‌ را انتخاب کنید. برای انتخاب لباس و وسایل جانبی زمستانی مانند کلاه، دستکش و شال مناسب باید به چه مواردی دقت کنید؟ حالا که قیمت‌ها بالا رفته است، اولین قدم برای خرید لباس یا کفش باید کاربردی و چندمنظوره‌بودن آن باشد، یعنی این‌ که اگر کاپشن، ژاکت یا بلوز زمستانی می‌خرید، باید آن را طوری انتخاب کنید که برای محل کار و مهمانی مناسب باشد. بقیه ویژگی‌ها مربوط به سلامت کالاست که در ادامه با هم مرور می‌کنیم.

طبیعی مقدم بر مصنوعی

داخل پالتو و کاپشن‌ها و لایه داخلی بعضی از دستکش و چکمه‌ها، الیاف مصنوعی که معروف‌ترین آنها پشم‌ شیشه است، وجود دارد. البته از الیاف دیگر هم استفاده می‌شود ولی پشم‌ شیشه رایج‌تر است. این نوع الیاف مصنوعی ممکن است حساسیت و علاوه بر آن بوی نامطلوب ایجاد کند. بنابراین بهتر است لباس‌های گرم با الیاف طبیعی انتخاب کنید یا این‌ که حتما لایه زیر این لباس‌ها را نخ یا پنبه‌ای انتخاب کنید.

نکته: بهتر است دستکش با الیاف مصنوعی نخرید مگر این‌ که یک لایه محافظ داشته باشد و الیاف با پوست دست در تماس نباشد.

پشم نخرید اگر…

یکی از بهترین الیاف‌ها پشم طبیعی است اما در این شرایط لباس یا وسایل جانبی پشمی مانند شال‌گردن، نخرید و نپوشید زیرا:

۱/ حساسیت: اگر پوست حساسی دارید، لباس‌های پشمی باعث حساسیت پوستی می‌شود.

۲/ تعرق: اگر زیاد عرق کرده یا اصطلاحا گرمایی هستید، لباس پشمی نخرید و نپوشید، چون عرق‌سوزشده و به پوست آسیب می‌رسد.

۳/ اگر اهل شستن نیستید: لباس‌های پشمی را باید با دست یا در لباسشویی با درجه ویژه پشم شست. اگر اهل مراقبت از لباس پشمی نیستید، نخرید. به این دلیل که لباس پشمی در تماس با پوست بدن و پوشیدن به‌سرعت بوی تن و عرق گرفته و از همان ناحیه تر شده با عرق می‌پوسد یا زود بوی بد می‌گیرد. لباس پشمی را بعد از شستن هم آویزان نکنید، چون سنگینی ناشی از تری، باعث کِش‌آمدن و تغییر ظاهر آن می‌شود.

۴/ برای بچه‌ها نخرید: پوست بچه‌ها بسیار حساس است، بنابراین بهتر است لباس پشمی برای آنها نخرید یا حتما با یک لایه محافظ از لباس نخ یا پنبه‌ای، لباس پشمی را تن آنها کنید.

این مشخصات را داشته باشد

پالتو یا کاپشنی که می‌خرید – البته بعضی از آنها فقط ویژه مهمانی است که منظورمان آنها نیست – و قرار است هر روز آن را بپوشید، باید دارای این ویژگی‌ها باشد:

مقاومت: با چند بار شستن یا کشیده‌شدن به در و دیوار پاره نشده و ظاهر آن تغییر نکند.

مقاوم به باد: نباید سرمای باد و توفان از کاپشن یا پالتو رد شده و به بدن برسد.

مقاوم به آب: در مقابل باران و برف نفوذناپذیر باشد.

مقاوم به نور: جنس پالتو یا کاپشن باید طوری باشد که اگر بعد از ترشدن در مقابل آفتاب یا روی وسایل گرمایشی مانند شوفاژ قرار گرفت، تَرَک برندارد.

چرخش: الیاف آن باید طوری باشد که جریان هوای مناسب داخل لباس و لباس و بدن برقرار شود. به این ترتیب تنظیم دما انجام‌شده و بوی نامطلوب در لباس ایجاد نمی‌شود.

پیش از لباس پوشیدن

باید بدن در مقابل سرما، محافظت شود اما برای این‌ که لباس بدن را گرم‌کرده اما عاملی برای آسیب به آن نباشد به این موارد دقت کنید:

گرم نه کوره: لباس باید بدن را گرم نگه‌دارد اما نباید دمای بدن به حدی بالا برود که بعد از مدت کوتاهی لباس‌ها را به‌تدریج درآورده و سرما بخورید.

رو بیشتر از زیر: وقتی از منزل بیرون می‌روید، زیر مانتو بلوز ضخیم نپوشید، چون با قرارگرفتن در فضای بسته احساس گرما کرده و ممکن است بلوز را درآورید و بعد هم سرما بخورید. بهتر است لباس رو را ضخیم انتخاب کنید که به‌راحتی امکان درآوردن آن باشد.

نخ یا پنبه بپوشید: در فصل زمستان حتما عرق‌گیر نخی یا پنبه‌ای بپوشید. این کار هم بدن را گرم نگه‌ می‌دارد و هم مانع تماس لباس‌های زمستانی که از الیاف طبیعی با مصنوعی هستند با پوست می‌شود.

بشویید: الیاف لباس‌های زمستانی به شکلی است که به‌سرعت در مجاورت با بدن و عرق بدن بو می‌گیرند؛ بنابراین آنها را خوب و به‌موقع بشویید.

نیم تا یک سایز بزرگ‌تر

موقع خریدن کاپشن یا پالتو یا حتی ژاکت‌هایی که روی لباس می‌پوشید به اندازه آنها دقت کنید، چون در فصل زمستان معمولا چند لایه لباس می‌پوشیم، بهتر است لباس‌های اصلی رو کمی گشاد خریده شوند. این نکته به‌ویژه درباره آستین‌ها و دور سینه بیشتر نمود دارد.

کلاه و شال اضافه خوب است

شال، کلاه و دستکش علاوه براینکه از زیبایی‌های ست زمستانی هستند، باید از نظر کیفیت هم مناسب باشند. پس به این موارد توجه کنید:

الیافت کمتر: بهتر است کمترین الیافت مصنوعی در دستکش، کلاه و شال به کار رفته باشد چون با پوست حساس دست و گردن و سر در تماس هستند.

قابل شست‌وشو: از آنجا که شال و کلاه در تماس با گردن و سر هستند و از طرفی دستکش با بسیاری از نقاط در تماس است بنابراین باید به‌راحتی شسته‌شده و بعد از شستن هم شکل و کیفیت آنها تغییر نکند.

با پوشش ویژه: کلاه باید بتواند پیشانی را به‌خوبی بپوشاند. بد نیست در سرمای زیاد از کلاه با امکان پوشاندن صورت نیز استفاده کنید تا صورت و سینوس‌ها از سرما در امان بمانند. حواس‌تان به جنس این نوع کلاه باشد که باعث حساسیت پوست صورت نشود.

نکته طلایی

فارغ از سلامت اجناس که به آنها اشاره کردیم به این دو مورد نیز دقت کنید:

۱/ تناسب قیمت و کیفیت

به قول انگلیسی‌ها؛ « ما آن‌قدر آدم‌های پولداری نیستیم که جنس ارزان بخریم.» شک نکنید هر ارزانی‌ای دلیل دارد.

درباره کالاهای کاملا مشابه بیشتر دقت کنید. برای مثال اگر دو ژاکت کاملا شبیه به هم دیدید اما قیمت آنها تفاوت زیادی با هم داشت، شک کنید. مساله بعدی، تناسب کیفیت با قیمت است.

مراقب پرداخت هزینه‌ در مقابل کیفیت کالا باشید. یادمان باشد حتی در حراجی‌ها هم کالای خوب، ناگهان دچار افت قیمت نمی‌شوند.

۲/ فقط از مراکز معتبر

در حال حاضر به دلیل شرایط کرونا، خرید آنلاین اغلب کالاها رونق یافته است، اما بهتر است برای خرید، فقط به سفارش و خرید آنلاین از مراکزی اقدام کنید که قبلا حضوری از آنها خرید کرده‌ و در واقع از کیفیت و قیمت آنها آگاه هستید. در غیر این صورت امکان این‌که کلاه گشادی سرتان برود، وجود دارد.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.