نیروهای آمریکایی باید از سوریه خارج شوند

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران گفت حضور نیروهای آمریکایی در سوریه غیرقانونی و برای تعقیب اهداف پنهانی است و این نیروها باید سوریه را ترک کنند.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در سخنرانی خود در نشست امروز شورای امنیت درباره سوریه گفت: همه باید حاکمیت، استقلال سیاسی، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را کاملاً محترم بشمارند.

وی ضمن مخالفت با هرگونه اقدامات جدایی طلبانه و ابتکارات نامشروع خودگردان در سوریه، تأکید کرد تمام نیروهای خارجی که حضورشان بدون اجازه دولت سوریه است، باید این کشور را ترک کنند.

روانچی گفت جمهوری اسلامی ایران کاملاً به حل سیاسی بحران سوریه متعهد است و این پیام در سفر اخیر وزیر امور خارجه سوریه به تهران، مجدداً به وی منتقل شده و طیف گسترده ای از مسائل، از جمله راه های تقویت حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و کاهش رنج مردم آن نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

نماینده دائم کشورمان همچنین با اشاره به رایزنی اخیر نماینده ویژه ایران در امور سوریه و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه درباره آخرین تحولات روند سیاسی سوریه، از جمله مباحث نشست اخیر کمیته قانون اساسی این کشور، تأکید کرد این کمیته باید بدون هر گونه دخالت یا فشار خارجی یا تعیین هر گونه مهلت تصنعی برای فعالیت آن، به کار خود ادامه دهد.

سفیر کشورمان افزود: مکان هایی مانند ادلب نباید به پناهگاه امنی برای گروه های تروریستی تبدیل شوند و ضمن تلاش کامل برای حفاظت از جان غیرنظامیان، مبارزه با تروریست ها باید تا حذف کامل تهدید آنها ادامه یابد.

روانچی تجاوزات مستمر اسرائیل به سوریه را نیز به شدت محکوم کرد و گفت این ماجراجویی های نظامی تحریک‌آمیز باید متوقف شود.

وی بر لزوم تسهیل بازسازی سوریه و بازگشت امن و داوطلبانه پناهندگان و آوارگان داخلی به مکان های اصلی اقامت خود در سوریه نیز تأکید کرد و گفت منافع میلیون ها پناهنده سوری نباید به خاطر تحقق منافع سیاسی چند قدرت خاص به گروگان گرفته شود. هر اقدامی جهت به تأخیر انداختن بازگشت آنها فقط موجب افزایش و طولانی شدن رنج آنها می شود.

وی گفت تحریم های یک جانبه به ویژه تحریم های آمریکا آسیب‌پذیرترین اقشار را بیشتر از دیگران هدف قرار می دهد و بر رنج های آن ها می افزاید و این اقدام غیر انسانی باید متوقف گردد.

روانچی در پایان تأکید کرد که ما به حمایت از مردم و دولت سوریه در مبارزه برای غلبه بر تهدید تروریسم و اشغال خارجی ادامه خواهیم داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.