رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

هشدار به اخلال گران بازار نفت ایران

معاون اول رییس جمهور اعلام کرد: هر کشوری که خواهد به جای ایران بازار نفت را در اختیار بگیرد خیانت بزرگی به ملت ایران و فضای بین الملل انجام داده است.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه همواره صنعت و معدن به عنوان نقطه اتکای توسعه ایران هستند، اظهار کرد: بار اصلی تحقق آینده رو به توسعه ایران و رویای ایران آزاد و مستقل در سطح بین‌المللی بر دوش فعالان اقتصادی به ویژه فعالان بخش صنعت و معدن است.

وی با اشاره به بالا بودن سهم خدمات در کشورهای صنعتی در مقایسه با سهم صنعت در این کشورها، خاطرنشان کرد: خدماتی که گفته می‌شود سهم بالایی دارد، خدماتی هستند که به واحدهای تولیدی متکی‌اند. زمانی که صنعت راه می‌افتد، در کنار آن ده‌ها بخش خدمات‌رسانی فعال می‌گردد.

جهانگیری با بیان اینکه ما هنوز در ابتدای مسیر صنعتی شدن و توسعه هستیم، افزود: دولت، صنعتگران، فعالان اقتصادی و بنگاه‌دارها همه در این مسیر نقش‌ها و رسالت‌هایی بر عهده دارند. در این زمینه دولت باید به طور دقیق وظایف خود را انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: در آغاز دولت یازدهم ،هیات وزیران دو سه موضوع را در دستور کار دولت قرار داد. به عنوان دولت که مسئولیت اصلی تعامل با دنیا را بر عهده داشتیم به این نتیجه رسیدیم که باید فضای مناسبی در اقتصاد برای تعامل با دنیا ایجاد کنیم، همچنین با توجه به شرایط آن زمان باید سیاست‌های پولی و بانکی و همچنین اقتصاد کشور را تبدیل به فضایی آرامش آفرین و ثبات‌زا می‌کردیم. ما به دنبال حاکم کردن ثبات در اقتصاد کشور بودیم و می‌دانستیم که اگر فضای بین‌المللی را فضای تعاملی کنیم و ثبات را به اقتصاد کشور باز گردانیم و همچنین دعواها در داخل به ویژه دعواها میان مسئولان و قوای سه‌گانه را که هیچ نفعی در توسعه کشور ندارد، تبدیل به آرامش کنیم و صدای واحدی از مسئولان به گوش فعالان اقتصادی برسد، برای این فعالان آرامش ایجاد می‌شود.

جهانگیری گفت: در این بخش‌ها توفیقات خوبی به دست آمد و ما در سیاست خارجی به برجام رسیدیم و ایران توانست در مذاکره‌ نفس‌گیر ۱۸ ماهه با شش کشور بزرگ دنیا به توافق بین‌المللی دست یابد. ما در اقتصاد کشور ثبات ایجاد کردیم و تورم را کاهش دادیم، همچنین در اقتصادی که طی ۱۰ سال گذشته سالانه ۷۰ هزار شغل ایجاد شده بود، در پنج سال اخیر سالی ۵۰۰ هزار شغل ایجاد کردیم. در این شرایط فعالان اقتصادی احساس کردند که فضا برای فعالیت‌شان فراهم شده است.

معاون اول رییس‌جمهوری با اشاره به وارد شدن چندین شوک اقتصادی طی سال‌های ۸۶ تا ۹۲، اظهار کرد: زمانی که یک شوک اقتصادی به اقتصاد کشور وارد می‌شود و درآمد مردم کاهش می‌یابد یک دوره طولانی باید طی شود تا بتوانیم وضعیت درآمد مردم را به قبل از شوک اقتصادی باز گردانیم. شوک اقتصادی و اتفاقاتی که از سال ۸۶ تا ۹۲ در اقتصاد کشور افتاد فرصت خرید مردم را به شدت کاهش داد و مردم به ویژه طبقات ضعیف نمی‌توانستند رشد اقتصادی و رشد سرمایه‌گذاری که اتفاق افتاده و تورمی که کاهش یافته بود را ببینند و درک کنند. ما باید مسیری که در دولت یازدهم آغاز کردیم را همچنان ادامه دهیم.

جهانگیری در ادامه با اشاره به روی کار آمدن ترامپ در آمریکا با بیان اینکه از سال قبل و در دولت دوازدهم با اتفاق جدیدی در فضای بین‌الملل روبرو شدیم، اظهار کرد: اینکه در کشورهای جهان سوم و در حال توسعه گاهی اوقات به قوانین بین‌المللی توجهی نشود همواره وجود داشته، اما وقتی این قوانین بین‌المللی از طرف قدرت‌های بزرگ که همواره هم و غم‌شان این بوده که باید با گفت‌وگو مسائل چالش‌برانگیز را برطرف کنیم وقتی از طرف آنها توافقات بین‌المللی زیر سوال برود کشورهای دنیا نگران و مضطرب می‌شوند.

وی ادامه داد: رییس‌جمهوری آمریکا توافق برجام را از دوران تبلیغات انتخاباتی خود بدترین توافق دوران آمریکا عنوان کرد، این در حالی است که کل تیم مذاکره‌کننده ایران در دوره‌های مختلف شاید تعدادشان به ۲۰ الی ۳۰ نفر نمی‌رسید اما هر کدام از این کشورهای بزرگ از جمله آمریکایی‌ها با تیم‌هایشان جمعیتی بالغ بر ۱۲۰ نفر داشتند؛ در این شرایط مگر می‌شود گفت که ایران توافقی نوشته که همه‌اش به نفع آمریکا بوده است.

جهانگیری با اشاره به مخالفان برجام و تلاش آنها برای بر هم خوردن این توافق بین‌المللی، گفت: یک جریانی مرکب از آمریکایی‌ها، اسرائیلی‌ها و سعودی‌ها به دنبال این بودند که فضای پیشرفت و توسعه آرامی که در ایران شکل گرفته و بر اساس آن شرکت‌های خارجی به سمت ایران در حال حرکت بودند و سیاست‌های روشنی در حمایت از بخش خصوصی در کشور در حال شکل گیری بود را مختل کنند ،لذا اقدام به مخالفت با برجام و تلاش برای بر هم زدن این ثبات و آرامش کردند.

وی با تاکید بر اینکه در دولت تدبیر و امید تعامل میان بخش خصوصی و دولت در طول سال‌های بعد از انقلاب بی‌سابقه بوده است، افزود: در دولت یازدهم و دوازدهم تعامل بسیار خوبی میان بخش خصوصی و دولت ایجاد شد به گونه‌ای که رییس اتاق بازرگانی،‌ به عنوان رییس دفتر رییس‌جمهوری در دولت قبل و دولت فعلی به عنوان معاون اقتصادی رییس‌جمهور فعالیت می‌کند. در شرایطی که تعامل اینگونه میان بخش خصوصی و دولت ایجاد شده بود، صهیونیست‌ها به نوعی، سعودی‌ها به دلایلی و آمریکایی‌ها نیز در دولت جدید به گونه‌ای به دنبال بر هم زدن این تعامل بودند، همچنین محدودیت‌هایی در کشورهای منطقه علیه فعالان اقتصادی پیش‌بینی شد که فعلا نمی‌خواهم نامی از آن کشورها ببرم اما در صورت لزوم نام آنها را خواهم گفت. این کشورها روسیاه‌های تاریخ خواهند بود. آنها نمی‌دانند که آرامش و امنیت منطقه فقط به دلیل قدرتمندی جمهوری اسلامی ایران است و اگر نه که آنها عددی نیستند که بتوانند امنیت خلیج‌فارس را تامین کنند.

وی افزود: این کشورها محدودیت‌هایی آغاز کرده اند که این محدودیت‌ها اغلب در مرحله اول منجر به محدودیت در تامین اسکناس در داخل کشور شد. درایران به دلیل اینکه نمیتوانیم ار کارتهای اعتباری استفاده کنیم نیاز به اسکاس برای ارز زیاد است. در دنیا کشوری که به این حجم از اسکانس نیاز داشته باشد یا وجود ندارد یا اگر هم باشد تعدادخیلی کمی است. در این شرایط زمانیکه این کشورها روی اسکانس محدودیت‌هایی اجرا کردند فضای تامین اسکانس در کشور با تقاضاهای دیگری روبرو شده که اکثر این تقاضاها تعریف نشده وحجم آنها نیز روشن نیست. دراین شرایط اگر فضا ناامن تر شود عده‌ای به دنبال اسکانس می روندکه ملکی در بیرون از کشور برای خود تهیه کنند. در نتیجه حجم تقاضای ارز دراین زمینه مشخص نیست.

جهانگیری خاطر نشان کرد: در روزها وماه‌های گذشته تقاضاهایی به سمت بازار اسکانس آمدو این بازار اسکناس شروع به تغییر دادن قمیت ارز کرد این در حالی است که درماه‌های مهر و آبان و آذر سال گذشته نفتمان فروش خوبی داشت و ارز آن در اختیار اقتصاد کشور قرار می‌گرفت همچنین سال قبل حدود ۵۰میلیارد دلار صادرات نفت و ۴۵ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشتیم و کل واردات کالایی در سال گذشته حدود ۵۳ میلیارد دلار بوده است. با همه این تفاسیر عدم تعادلی در تقاضا و عرضه ارز کشور مشاهده نمی‌کردیم اما یک تلاطمی رامشاهده می‌کردیم و می‌دانستیم یک اتفاقی در حال رخ دادن است.

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه همه مسائل را نباید بر سر تحریم و توطئه خارجی انداخت، گفت:‌ اقتصاد ایران از بیماری‌های مزمنی مانند دولتی بودن، وابستگی به درآمد نفت، حضور کمرنگ بخش خصوصی و عدم وجود فرهنگ تشویق بخش خصوصی رنج می‌برد این در شرایطی است که مهم‌ترین پیام سیاست‌های ابلاغی ۴۴ این بود که بخش خصوصی سقفی برای پرواز ندارد و هر چه بخواهد می‌تواند بزرگ شود.

وی خاطر نشان کرد:‌نتیجه این بیماری‌های مزمن در اقتصاد آن می‌شود که یک تورم مزمن دو رقمی برای ده‌ها سال‌ در کشور جا خوش می‌کند نتیجه دیگر این بیماری عدم ایجاد یک نظام بانکی متناسب با شرایط کشور است. ایجاد نقدینگی بزرگ در اقتصاد ایران از دیگر نتایج این بیماری مزمن است.

جهانگیری در ادامه با بیان اینکه‌ مشکلات موجود در اقتصاد کشور مانند یک اتاق باروت است که به یک جرقه برای رخ دادن اتفاقی نیاز دارد، خاطر نشان کرد:‌گاهی این جرقه می تواند یک تلاطم دربازار باشد. با همه این شرایط اعلام می‌کنم که ما به عنوان دولت و ملت ایران قادریم مشکلاتی که الان برای برزمین زدن اقتصاد کشور طراحی شده است را به خوبی از میان ببریم اما تحقق این اقدام شرایطی لازم دارد.

معاون اول رئیس جمهوری نخستین شرط شکست توطئه‌های اقتصادی علیه کشور را وجود روحیه در بخش خصوصی و بخش‌های صنعتی عنوان و اظهار کرد: مشکلات بسیاری امروز امروز در بخش‌های مختلف از جمله بخش صنعت وجود دارد اما این بخش‌همانی است که نیازهای جنگ و جبهه را در کارخانه های خود برطرف کرد آنها همچنین اقتصاد خود را در بعد از جنگ و زمان تحریم‌ها مدیریت کردند، بنابر این دلیلی ندارد الان که تنها شیپوری زده شده این بخش احساس ناامنی کند.

وی با تاکید بر اینکه هیچ اتفاقی نخواهد افتاد افزود: شرایط پیش رو بهتر از گذشته رقم خواهد خورد تنها به این شرط که راهبرد خوبی برای این شرایط انتخاب کنیم. راهبرد ما در مقابل حرف زور، بی احترامی و توهین به مقررات بین المللی است و ما باید شروع کننده این حرکت را از اقدام خود پشیمان کنیم.اگر این دفعه آمریکایی‌ها احساس کنند که ما را پای میز مذاکره می آورند و با ما توافق می کنند و بعد از توافق با تحریم دولت می تواند مقررات بین المللی را کنار بگذارد ، هیچ دلیل دیگری وجود ندارد که در مقاطع دیگر کسی بخواهد پای میز مذاکره بنشیند.

جهانگیری تصریح کرد:‌باید کاری کنیم که در جهان ثبت شود ملت ایران آمریکا را از کار خود پشیمان کرد.در این زمینه راهبرد اول در داخل کشور محدود میشود در چنین شرایطی در داخل کشور نیازمند انسجام و وحدت در قوای سه گانه در مرحله اول و در مرحله بعدی میان گروه‌ها، جریانات سیاسی و احزابی که به ایران علاقه مند هستند، هستیم . دراین مقطع که عده ای در داخل شروع کردند به متهم کردن یک دیگر حتی دیدیم فردی مثل آقای اردشیر زاهدی در آمریکا مقاله ای علیه ترامپ وآمریکا نوشت و به آنها گفت که شما ایران را نشناخته‌اید. در این شرایط ما باید متحد ومنسجم باشیم واختلافات را کنار بگذاریم.

وی دومین راهبرد جمهوری اسلامی ایران را ادامه گفت‌وگو با همه کسانی‌که اهل گفتگو هستند عنوان و اظهار کرد:‌ ما می توانستیم و آمریکاهایی نیز این انتظار را داشتند که بعد از خروج از برجام ما هم از برجام خارج شویم، اما روسای جمهور فرانسه، چین و روسیه و سران کشورهای اروپایی از ایران خواستند به احترام بقیه از برجام خارج نشویدو برای مذاکره فرصت بدهید ما با آنها موافقت کردیم. در این زمینه نیز تا کنون از زمان آغاز مذاکرات هرگاه در شورای امنیت سازمان ملل درباره ایران از سوی آمریکا بحثی مطرح شده ، چهارده عضو این شورا علیه آمریکا صحبت کرده اند.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد:‌امروز آمریکایی‌ها در فضای بین المللی درمقابل ایران به معنای واقعی احساس بازندگی می‌کنند و هیچ کس جز رژیم صهیونستی و سعودی از مواضع آنها حمایت نکرده است.

جهانگیری گفت:‌ما مسیر گفت‌وگو را دنبال خواهیم کرد و قرار نیست فضای بین الملل را به راحتی از دست بدهیم. ما تا جایی که حقوق ملت ایران از طریف گفت‌وگو تحقق پیدا کند قطعا این مسیر را دنبال خواهیم کرد. این مسیر نیز از دو طریق انسجام و وحدت ملی و فعالیت‌های اقتصادی تحقق پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه در سیاست‌های اقتصادی متناسب با شرایط پیش رو تغییراتی را اعمال می‌کنیم اظهار کرد: در برنامه‌های اقتصادی دولت متناسب با شرایطی که ایجاد می شود تغییراتی انجام خواهیم داد. آمریکایی هاگفته‌اند علیه ایران تحریم‌های هوشمندی اعمال کنیم ما نیز می‌گوییم که با این تحریم‌ها باید مقابله هوشمندانه انجام گیرد.این مقابله نیز باید به گونه‌ای باشد که صنعت گران و تولید کنندگان و واردکنندگان نمایشی از فضای ثبات اقتصادی در داخل به اجرا دربیاورند، در این زمینه ممکن است در روزهای اول دچار تلاطم باشیم اما باید فضا را مدیریت کنیم.

معاون اول رئیس جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها در تحریم‌های خود سه نقطه مشخص را تعیین کرده اند گفت: نخستین نقطه‌ای که مشخص کرده اند به فروش نرسیدن نفت ایران است. آنها در این زمینه با پروریی هفته قبل اعلام کردند که می خواهیم فروش نفت ایران را در آبان ماه به صفر برسانیم. کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند ممکن است هدفشان ایجادجنگ روانی در داخل کشور باشد اما کسی که کمترین شناختی از فضای بین الملل داشته باشد می‌بیند که آمریکایی‌ها امروز به دست و پای سعودی ها افتاده اند و می‌خواهند تولید نفت خود را افزایش دهند که اگر تولید نفت ایران کم شد اتفاقی در بازار جهانی نفت نیفتد.

جهانگیری خاطر نشان کرد:‌آنها فکر می‌کنند که کار ساده ای است که سعودی اراده کند و چند میلیون بشکه به نفت جهان اضافه کنند. هر کشوری که در این مبارزه بخواهد به جای ایران بازار نفت را دراختیار بگیرد خیانت بزرگی به ملت ایران وفضای بین الملل انجام داده است وبداند که تقاص این خیانت را پس خواهد داد.

وی با بیان ایکه ما کشورهای دوستی داریم که نفت خود را به آنها می فروشیم ادامه داد: نفت خام ایران در بورس داخلی عرضه خواهد شد و برای بخش خصوصی این امکان فراهم می‌شود که به صورت شفاف نفت خریداری کند و آن را صادر نماید. البته در این زمینه در حال حاضر روزانه حدود ۶۰ هزار بشکه نفت برای فعالیت‌های داخلی در بروس عرضه می‌شود.

معاون اول رئیس جمهوری تاکید کرد: تلاش ما این است که در فروش نفت سیاست‌های آمریکا را با شکست مواجه کنیم و مطمئن هستیم که نفت خود را به اندازه نیاز خواهیم فروخت و در این زمینه در دولت برنامه ریزی‌های لازم انجام شده است.

رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به تمرکز آمریکا بر تحت تاثیر قرار دادن صادرات غیر نفتی کشور گفت: در این بخش از صادرکنندگان انتظار داریم مانند سربازان خط مقدم تلاش کنند که میزان صادرات خود را نسبت به سال قبل افزایش دهند.

جهانگیری افزود: ایجاد موانعی برای جابه جایی پول ، ازسوی آمریکا از دیگر تاکیدات آنها در تحریم‌های جدید است . البته محدودیت‌هایی در این زمینه از سال ۹۱ ایجاد شده که هنوز برطرف نشده اما ان‌شاءالله با راهکارِ‌هایی که انتخاب می‌کنیم این محدودیت‌ها و موانع برطرف خواهد شد. آنها همچنین در تلاش هستند تا در ناوگان حمل ونقل کالا در کشور اخلال ایجاد کنند این درحالی است که ایران با ۱۵ کشور همسایه است و مسیر راه آهن وجاده ای وکشتیرانی به بسیاری از نقاط دنیا دارد همچنین در این زمینه بخش خصوصی و شرکت‌های خارجی اعلام همکاری کرده‌اند.

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه با بیا ن اینکه سیاست‌های جدید ارزی متناسب با این شرایط و با چند ویژگی اتخاذ شده است، خاطرنشان کرد:‌یکی از ویژگی‌های این سیاست‌ها این است که باید در آنها شفافیت وجود داشته باشد، نمی شود فردی صادرات انجام دهد اما ارز صادراتی او وارد چرخه اقتصاد در کشور نشود. در سیاست‌های جدید ارزی مهمترین هدف ما، وارد شدن ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشور است.

وی بهره گیری از نظرات مشاوران و کارشناسان را از دیگر ویژگی‌های سیاست‌ها جدید ارزی عنوان کرد و افزود: من به عنوان اسحاق جهانگیری معتقدم چیزی بیشتر از صنعتگران نمی‌دانم، بنابر این اعلام می‌کنم از همه نخبگان و صاحبنظران اقتصادی برای اعلام نظر مشورتی آنها نیازمند هستیم.

جهانگیری با اشاره به تاکیدات سیاست‌های جدید ارزی در بخش واردات اظهار کرد: بر اساس این سیاست‌ها کسی که ارز وارداتی می‌گیرد باید ما به ازای آن کالا وارد کشور کند، در این زمینه دولت نمی‌تواند قیمت ارز را آن‌هم در زمانی که دشمن می خواهد التهاباتی وارد بازار کشور کند، رها کند. همچنین نباید در مورد قیمت ارز ، چند دلاری که در کوچه وپس کوچه‌ای مبادله می‌شود، مبنا قرار بگیرد.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به طرح مباحثی درباره تعیین قیمت ارز دولتی و بررسی های انجام شده از سوی اتاق بازرگانی ابراز امیدواری کرد هر چه زودتر قیمت توافقی اعلام شود.

ریس ستاد فرمادهی اقتصاد مقاومتی اظهار کرد:امیدواریم با کمک صنعتگران و فعالان بخش خصوصی با سیاست‌های ارزی اتخاذ شده بتوانیم بخشی از تلاطم ارزی که نگرانی‌هایی ایجاد کرده است را برطرف نماییم، همچنین از وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست می‌کنیم که با توجه به شرایط موجود نسبت به ثبت سفارشات و روند تخصیص ارز اولویت‌بندی‌هایی انجام دهد. باید تا یکی دوماه که این سیاست‌ها اجرا می‌شود همه کمک کنیم تا نیازهای اصلی کشور به ویژه نیازهای اولیه کارخانه‌جات برطرف شود تا این کارخانه ها با مشکلاتی مواجه نشوند. در این زمینه اطمینان می‌دهم که در این شرایط سخت با تمام توان در کنار صنعتگران و بخش خصوصی خواهیم ایستاد تا در کنار یکدیگر کشور را از این بحران عبور دهیم.

جهانگیری در بخش دیگری از صحبت‌ های خود به اعمال فشارها خارجی بر کشور به ویژه بخش خصوصی اشاره و با تاکید بر اینکه امروز باید دستگاه‌ها محدودیت‌های داخلی پیش روی فعالان اقتصادی را بردارند، خاطر نشان کرد: باید در شرایط امروز که فشارهای خارجی به کشور تحمیل شده فضای فعالیت را فراهم کنیم، در این زمینه علی رغم قوانین موجود در گام نخست واردات ۴.۷ میلیارد دلار کالای خارجی را ممنوع کردیم تا بازار در اختیار تولید کنندگان داخلی قرار بگیرد. بر اساس آمار اعلام شده این عدد تا سقف ده میلیارد دلار نیز قابل افزایش است.

وی ادامه داد: در گام دوم تلاش کردیم در زمینه‌هیای که می توانستیم، کارهایی را به داخلی‌ها واگذار کنیم . در این زمینه قرار بود ۲۹ میدان نفتی کشور را که به مرحله تولید رسیده است، به مناقصه ببریم، اما بر اساس تصمیم شورای اقتصاد قرار شد این مناقصه به صورت داخلی برگزار شود. همچنین در گام بعدی با توجه به اینکه دوران محدودیت‌ها به تعبیری بهار رانت خواران و مفسادان محسوب می‌شود، باید تلاش کنیم در این شرایط که کشور تحت فشار خارجی قرار دارد هم در برابر عده ای که دنبال رانت خواری و فساد هستند بایستیم و با آنها مبارزه کنیم در این دوره قرار نیست هر کسی که خواست، فساد انجام دهد، بلکه هرکسی که بخواهد جنایتی انجام دهد جنایت او نابخشودنی بوده و با جنایت او برخورد می شود.

معاون اول رئیس جمهور با بیان این که در شرایط پیش رو ممکن است نفت خود را به جاهای محدودی بفروشیم اظهار کرد: مشتریان نفت ایران از گذشته کشورهای هند، چین و کره بوده‌اند، بر همین اساس درخواست ما از فعالان اقتصادی این است که کالاهای وارداتی خود را به سمتی ببریند که ما در آنجا ارز داریم . آنها نباید به گونه‌ای عمل کنند که خودمان برای خودمان دردسر ایجاد کنیم.

جهانگیری اقشار ضعیف جامعه را یکی از بخش‌هایی معرفی کرد که در مقطع فعلی از آسیب پذیر ترین گروه‌های محسوب می شوند و از بخش خصوصی خواست که همزمان که دولت برای جلوگیری از تحت فشار قرار گرفتن، قشر ضعیف تلاش می‌کند بخش خصوصی هم توجه به این قشر داشته باشد.

وی در پایان با بیان این‌که به لطف خدا امروز رهبر انقلاب و رئیس جمهوری با قدرت در صحنه حضور دارند، ابراز امیدواری کرد که با همکاری و هماهنگی بخش خصوصی و همه دستگاه‌ها، کشور از شرایط فعلی عبور کند.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.