همه چیز درباره غیبت الاتحاد در مقابل سپاهان

شب دهم مهرماه قرار بود که تیم سپاهان ایران میزبان الاتحاد عربستان باشد اما این تیم در مقابل سپاهان حاضر نشد و در نهایت این بازی لغو شد. در این میان اظهارات مختلفی مطرح شد که لزوم روشن شدن چرایی این ماجرا را الزامی می‌کند.

به گزارش اینتیتر به نقل از نورنیوز، دوشنبه شب تیم سپاهان ایران در چهارچوب هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا از مرحله رفت گروهی، میزبان الاتحاد عربستان سعودی بود و قرار بود این دو تیم از ساعت۱۹:۳۰ در ورزشگاه نقش جهان اصفهان با یکدیگر دیدار کنند.

اما این دیدار پس از تاخیر نیم ساعته الاتحاد برای حضور در زمین، از سوی ناظر بازی لغو شد و پرونده ۳ امتیاز این دیدار به گزارش ناظر بازی و بررسی کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا سپرده شد.

از همان دقایق اولیه که الاتحاد در زمین حاضر نشد، برخی ادعاها مبنی بر لغو مسابقه به دلیل وجود سردیس سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در ورزشگاه مطرح شد. این ادعاها در حالی عنوان شد که الاتحاد روز گذشته در همان زمین تمرین کرده و سردیس را هم هنگام تمرین دیده بودند. از طرفی سردیس سردار سلیمانی از چهار سال قبل در ورزشگاه نقش جهان نصب است و از آن زمان تا کنون بازی‌های بین المللی زیادی در این ورزشگاه برگزار شده است.

باشگاه الاتحاد پس از ترک ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد که ناظر AFC به آنها اعلام کرده که بازی برگزار نمی‌شود و به همین دلیل کاروان تیم، ورزشگاه را به مقصد فرودگاه ترک کرد.

اما نکته قابل توجه این است که تیم الاتحاد در این دیدار، ستاره‌های اصلی خود را در اختیار نداشت و ۳ ستاره این تیم به دلیل مصدومیت در این بازی غایب بودند و آنها می‌بایست در چنین شرایطی در ورزشگاه نقش‌جهان که ۵۰ هزار تماشاگر پرشور در آن حضور داشتند به مصاف سپاهان می‌رفتند.

دراین میان اظهارات گوناگونی درباره لغو این بازی از سوی برخی مقامات فدراسیون فوتبال ایران نیز مطرح شد که حاشیه‌های جدیدی را ایجاد کرد. آنچه بیش از همه عجیب و قابل تامل است، واکنش دبیرکل فدراسیون فوتبال بود که اعلام کرد: بازی به خاطر برخی مسائل امنیتی برگزار نشد!

پس از آن مدیر روابط عمومی باشگاه سپاهان اصفهان در بیانیه‌ای ضمن اعتراض به عدم حمایت فدراسیون فوتبال ایران از این باشگاه، اعلام کرده که اظهارات ممبینی دبیرکل فدراسیون و تاکید بر وجود «مساله امنیتی» در ورزشگاه نقش‌جهان، بر ابهام ماجرا افزوده و سوالات و نگرانی‌های بیشتری در ذهن طرفداران فوتبال ایجاد کرده است.

مساله امنیتی در حالی از سوی دبیر کل فدراسیون مطرح شده است که ورزشگاه نقش‌جهان ساعت ۱۱ صبح همان روز، مورد تایید ناظرAFC قرار گرفته و مجوز برگزاری مسابقه در آن صادر شده بود.

پس از بیانیه روابط عمومی باشگاه سپاهان، فدراسیون فوتبال هم بیکار ننشست وبا اظهار نظری جدید این گفت و شنود را ادامه داد؛ براساس اعلام فدراسیون فوتبال، «نقش‌جهان» مورد تأیید تمام باشگاه‌هایی بوده که قبلاً در این ورزشگاه بازی کرده‌اند و از دو سال قبل، هیچ‌گونه تغییری برای میزبانی این ورزشگاه صورت نگرفته است.

پیشتر AFC نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که این بازی به‌خاطر شرایط غیرمنتظره و پیش‌بینی نشده لغو شد که خود می‌تواند تاکیدی بر رد ادعای وجود «مساله امنیتی» باشد.

همچنین الرفاعی، رئیس سابق کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال عربستان در اظهاراتی عنوان کرد که احتمال اشتباه الاتحاد وجود دارد و اگر ثابت شود، بازی پنج بر صفر به سود سپاهان اعلام و الاتحاد ۱۰ هزار دلار جریمه می‌شود و اگر تصمیم بر اعمال جریمه سنگین باشد، الاتحاد از ادامه رقابت‌ها محروم می‌شود و اگر کنفدراسیون فوتبال آسیا تشخیص دهد که هیچکدام از دو تیم مقصر نیستند شاید بازی در زمان دیگری برگزار شود.

نکته‌ای که توجه به آن از اهمیت بالایی برخوردار است و در گفت‌وگوی وزیر خارجه کشورمان با همتای عربستانی خود پیرامون این بازی نیز بر آن تاکید شده، این است که نباید اجازه داد از ورزش به عنوان یک اهرم سیاسی برای اعمال فشار به دو کشور استفاده شود.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.