رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

ورود دیرهنگام سینمای چین به رقابت اسکار

فیلم سینمایی «نمای زیبا» نماینده رسمی چین در شاخه بهترین فیلم نود و پنجمین دوره جوایز سنمایی اسکار شد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، این کمدی-درام به کارگردانی «مویه ون» که در چین موفق به فروش ۲۱۰ میلیون دلاری شد، داستان مرد جوانی را روایت می‌کند که در تلاش برای جمع‌آوری پول برای عمل قلب خواهر کوچکش است.

این فیلم اولین نمایش جهانی خود را در جشنواره فیلم «شرقِ دور» اودینه تجربه کرد و «جکسون یی» خواننده و آهنگساز چینی به عنوان بازیگر نقش اصلی در این فیلم ظاهر شده است.

«مویه ون» کارگران این فیلم پیش از این در سال ۲۰۱۸ فیلم سینمایی «مردن برای زنده ماندن» را ساخته بود که با تحسین فراوانی رو به رو شد و به فروش ۴۵۰ میلیون دلاری در گیشه دست یافت.

سینمای چین تاکنون ۳۵ بار در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی (غیرانگلیسی‌زبان) جوایز اسکار حضور داشت و دو بار با فیلم‌های «جو دو» ساخته «ژانگ ییمو» و «یانگ فنگلیانگ« در سال ۱۹۹۰ و «قهرمان» دیگر ساخته «ژانگ ییمو» در سال ۲۰۰۲، به جمع نامزدهای نهایی این شاخه از جوایز آکادمی اسکار راه یافته است.

در حالی که نزدیک به یک ماه از پایان مهلت تعیین شده برای معرفی فیلم از سوی کشورها به آکادمی گذشته اما روند معرفی فیلم همچنان ادامه دارد و تاکنون ۹۲ کشور فیلم‌ خود را برای اسکار ۲۰۲۳ معرفی کرده‌اند و آکادمی علوم و هنرهای سینمایی پس ار بررسی فیلم‌ها بر اساس قوانین مربوط به شاخه بهترین فیلم بین‌المللی، فهرستی از فیلم‌های واجد شرایط رقابت در این شاخه را منتشر می‌کند.

رکورد بیشترین حضور کشورها در عرصه اسکار خارجی به سال ۲۰۲۰ بازمی‌گردد که با رقابت ۹۳ کشور همراه بود و باید دید در اسکار ۲۰۲۳ در نهایت چند کشور برای کسب اسکار بهترین فیلم بین‌المللی رقابت خواهند کرد و این رکورد خواهد شکست یا خیر.

فهرست نامزدهای اولیه شاخه شامل ۱۵ فیلم در تاریخ ۲۱ دسامبر ۲۰۲۲ (۳۰ آذر) و پنج نامزد نهایی نیز روز ۲۴ ژانویه ۲۰۲۳ (۴ بهمن) معرفی می‌شوند.

مراسم نود و پنجمین دوره جوایز سینمایی اسکار روز ۱۲ مارس ۲۰۲۳ (۲۱ اسفند) در تئاتر دالبی در هالیوود برگزار می‌شود.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.