رسانه خبری این تیتر

ورود سکه به کانال ۱۲ میلیون تومانی

در سومین هفته شهریور بازار ارز و سکه همسو با یکدیگر با روند صعودی مواجه بودند اما بازار سرمایه نیز همچنان به روند نزولی خود ادامه داد.

به گزارش اینتیتر به نقل از باشگاه خبرنگاران، سومین هفته شهریور ۹۹در حالی آغاز شد که نرخ ارز و سکه با افزایش قابل توجهی همراه بود به طوری که در اوایل هفته قیمت ارز افزایش یافت و در روزهای میانی هفته شاهد ثبات قیمت دلار و یورو در صرافی ملی ایران بوده ایم اما در روزهای پایانی هفته افزایش قیمت ارز شدت گرفت البته روند قیمت طلا و سکه در بازار نیز همسو با نوسانات قیمت ارز پیش رفت.

بازار سرمایه نیز در سومین هفته شهریور شاهد نوسانات زیادی بود و گاهی در ساعاتی محدود شاهد رشد برخی سهام ها بوده ایم اما این روند پایدار نمی ماند که به طور کلی شاخص بورس در بیشتر ساعات معاملاتی اُفت داشت و نمادها ی بازار قرمز پوش بودنند.

یورو به کانال ۲۷ هزار تومانی رسید

بازار ارز در سومین هفته شهریور ۹۹ با روند صعودی همراه بود به طوری که دلار و یورو در اولین روز هفته به ترتیب به مبلغ ۲۲ هزار و ۴۵۰ تومان و ۲۶ هزار ۶۵۰ تومان به فروش رسید که در آخرین روز هفته دلار به قیمت ۲۲ هزار و ۸۰۰ تومان رسید و یورو نیز با مبلغ ۲۷ هزار تومان داد و ستد شد.

با توجه به تغییرات نرخ ارز در طی یک هفته می‌توان نتیجه گرفت که قیمت دلار به طور میانگین حدود ۳۵۰ تومان افزایش یافت و یورو نیز تقریبا ۵۵۰ تومان گران شد.

نرخ سکه از مرز ۱۲ میلیون تومان عبور کرد

در سومین هفته شهریور ۹۹ روند قیمت طلا و سکه نیز همسو با بازار ارز پیش رفت به طوری که در اولین روز هفته هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با قیمت ۱۱ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان داد و ستد شد و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با نرخ یک میلیون و ۹۸ هزار تومان به فروش رسید. روند افزایشی نرخ طلا و سکه تا پایان هفته ادامه داشت به گونه‌ای که سکه در آخرین روز هفته از کانال ۱۲ میلیون تومان عبور کرد و به رقم ۱۲ میلیون و ۵۰ هزار تومان رسید که در ساعات پایانی معاملات در قیمت ۱۲ میلیون تومان پایدار شد.

البته هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در روز پنجشنبه (۱۹ شهریور ۹۹) به قیمت یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید که این نرخ بیانگر افزایش ۵۲ هزار تومانی طلا در سومین هفته شهریور است.

نوسان نرخ ارز سبب افزایش قیمت طلا و سکه است

نادر بذر افشان دبیرهیات مدیره اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران گفت: در سومین هفته شهریور ۹۹ اونس جهانی حدود ۱۸ دلار افزایش یافت همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی به طور متوسط حدود ۶۵۰ هزار تومان گران شد.

او افزود: نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار در این هفته با افزایش متوسط ۲۳ هزار تومانی همراه بود و نیم سکه حدود ۳۵۰ هزار تومان گران شد البته قیمت ربع سکه نیز تقریبا حدود ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

دبیرهیات مدیره اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران بیان کرد: روند افزایش قیمت طلا و سکه از اواسط هفته شروع شد و علت آن به ۲عامل شامل اونس جهانی و نرخ ارز بستگی دارد که البته اونس جهانی در این هفته با افزایش چشمگیری همراه نبود و از اثر کمتری نسبت به نرخ ارز برخودار بود.

نادر بذر افشان تصریح کرد: نوسانات قیمت ارز در بازار داخلی از عوامل اصلی تغییرات نرخ طلا و سکه در این هفته است که سبب شد قیمت طلا و سکه با روند صعودی مواجه شود.

او اظهار کرد: پیش بینی می شود اگر در روزهای آینده شاهد اخبار سیاسی و اقتصادی تاثیر گذار در سطح دنیا نباشیم و نرخ ارز افزایش چشمگیری نداشته باشد با ثبات قیمت طلا و سکه در بازار مواجه خواهیم بود اما اگر نرخ ارز نوسان داشته باشد روند قیمت طلا و سکه صعودی خواهد بود.

بیشترین و کمترین تغییرات هفتگی در بازار سرمایه

در هفته اخیر نمادهای غاذر ، مفاخر و تماوند در سه بازار بورس، فرابورس و بازار پایه بیشترین جابه جایی را در میزان سهامشان داشتند همچنین فارس بزرگترین شرکت به لحاظ ارزش بازار است که ارزش آن حدود ۳۶۹هزار میلیارد تومان است.

بیشترین رشد هفتگی قیمت سهام در بازار بورس کدما ، در بازار فرابورس مفاخر و در بازار پایه کهرام بوده است اما بیشترین کاهش هفتگی قیمت سهام در بازار بورس شاملا ، در بازار فرابورس ثباغ و در بازار پایه خکرمان بوده است.

شاخص کل بورس در آغاز معاملات روز شنبه ( ۱۵ شهریور ) با رشد ۱۰ هزار واحدی وارد کانال یک میلیون و ۶۴۲ هزار واحدی شد که در آخرین روز معاملات خود در روز چهارشنبه با اُفت مواجه شد و وارد کانال یک میلیون و ۵۴۶ هزار واحدی شد.

نقش اساسی سهامداران حقوقی در بازار سرمایه

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه گفت: سهامداران حقوقی نقش به سزایی در بازار سرمایه دارند چون در زمانی که شاخص کل در بازار بورس رو به نزول است سهامداران حقیقی این فرصت را مغتنم می شمارند چرا که در چنین شرایطی می توانند به میزان زیاد سهام مورد نظر خود را با قیمت مناسب و ارزان خریداری کنند و در زمان رشد شاخص با سود خوب آن را بفروشند و سود سهام خود را شناسایی کنند.

دارابی تصریح کرد: رسیک همراه همیشگی بازار سرمایه است و سهام داران باید در نظر داشته باشند در صورتی که به تازگی وارد بازار سرمایه شده اند و تجربه کافی ندارند از افزاد خبره و با تجربه مشورت بگیرند و اطلاعات خود را افزایش دهند چراکه تصمیمات اشتباه این افراد به بازار سرمایه ضرر می زند.

او افزود : امیدواریم با کاهش نرخ بهره و اتخاذ سیاست های درست دولت روند بازار صعودی باشد البته پیش بینی بازار سرمایه در دوران اصلاح قیمت سهام ها کار مشکلی است اما معتقدم اصلاح قیمت سهام ها تا پایان شهریور ادامه داشه باشد که سبب شفاف سازی ارزش سهام ها در بازار می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.