رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

پرسپولیسی ساختم که ۱۰ سال حکومت می‌کند

برانکو ایوانکوویچ سرمربی سابق پرسپولیس معتقد است پرسپولیس فصل آینده هم قهرمان ایران خواهد شد.

به گزارش اینتیتر به نقل از خبرورزشی، تیم ملی عمان با هدایت برانکو ایوانکوویچ در گروه دوم مرحله انتخابی جام جهانی حضور دارد. شاگردان برانکو در دیدار اول دست به کار بزرگی زدند و موفق شدند ژاپن را در خاک خودش شکست دهند ولی در بازی دوم مقابل عربستان شکست خوردند. برانکو با وجود اینکه مدت زیادی است از ایران رفته ولی هنوز اتفاقات فوتبال ایران برایش جذابیت دارد و آن را دنبال می‌کند. از همین رو با سرمربی سابق پرسپولیس و تیم ملی گفت و گویی انجام دادیم. پاسخ‌های برانکو را در زیر می‌خوانید:

شروع طوفانی در مقدماتی جام جهانی داشتید و ژاپن را در خاک خودش شکست دادید. ولی در بازی دوم مقابل عربستان شکست خوردید. این دو بازی چطور بود؟

بله شروع بسیار خوبی با تیم ملی عمان در انتخابی جام جهانی داشتیم. ژاپن را به خوبی آنالیز کردیم و می‌دانستیم برای بردن این تیم باید صبور باشیم و ستاره‌هایش را از کار بیندازیم. بازیکنانم تلاش زیادی انجام دادند و کاملا مستحق برد مقابل ژاپن که یکی از بهترین تیم‌های آسیا است بودند. در دیدار مقابل عربستان هم تیم من نمایش خوب و قابل قبولی داشت ولی بدشانسی باعث شد نتوانیم امتیازی از بازی مقابل عربستان بگیریم. به نمایش تیمم افتخار می‌کنم چون هرچه در توان داشتند برای کشورشان گذاشتند و این موضوع قابل ستایش است.

عمان توانایی رسیدن به جام جهانی را دارد؟

می‌دانیم کارمان در حضور تیم‌هایی مثل ژاپن، عربستان و استرالیا بسیار سخت است ولی ناامید نیستم و تا روز آخر برای رسیدن به جام جهانی تلاش می‌کنیم. نمی‌شود آینده را پیش بینی کرد ولی می‌خواهیم کارهای بزرگی انجام دهیم و برای اهدافمان می‌جنگیم.

اسکوچیچ هم با تیم ملی ایران ۲ برد مهم بدست آورد. عملکرد تیم ملی و اسکوچیچ را چطور دیدید؟

وقتی تیمی‌در دو دیدار ۶ امتیاز می‌گیرد، ۴ گل می‌زند و گلی دریافت نمی‌کند یعنی عملکرد کادر فنی و بازیکنان در آن تیم خوب بود. من به تیم ملی و مردم ایران به خاطر داشتن چنین تیم مستحکمی‌تبریک می‌گویم. ایران یکی از قدرت‌های آسیا است و این موضوع را در نتایج این تیم هم می‌بینیم. برای اسکوچیچ به عنوان یک دوست خیلی خوشحالم که نتایج فوق العاده ای با تیم ملی گرفت و قطعا ایران با این تیمی‌که دارد مدعی اصلی صعود به جام جهانی خواهد بود.

منتقدان اسکوچیچ می‌گویند تیم ملی با ستاره‌هایی که دارد می‌برد. نظر شما چیست؟

نه اصلا اینطور نیست. من در تمام مصاحبه‌هایم می‌گفتم که هر تیمی‌باید ستاره داشته باشد و این بازیکنان باعث می‌شوند تیم بهتری داشته باشید و به موفقیت برسید. همانطور که من در زمان حضورم در تیم ملی ایران کلی ستاره داشتم. هر تیمی‌ستاره بیشتری داشته باشد شانس موفقیتش هم بیشتر خواهد بود. در کنار ستاره‌ها شما باید یک مربی خوب و کاربلد هم داشته باشید تا این ستاره‌ها را هدایت و مدیریت کند و بتواند به موفقیت برسد. مگر همین ستاره‌ها در زمان ویلموتس حضور نداشتند؟ ستاره‌ها بودند ولی هدایت ضعیف ویلموتس باعث شد تا تیم ملی ایران نتایج بدی بگیرد. همه می‌دانند تیم ملی ایران با ویلموتس نزدیک بود در همان مرحله اول حذف شود ولی اسکوچیچ با هدایت خوبش موفق شد تیم ملی را به ریل موفقیت برگرداند.

چندین بازیکن تیم ملی شاگرد شما بودند و الان ستاره‌های ایران هستند. وقتی درخشش این بازیکنان را می‌بینید چه حسی پیدا می‌کنید؟

حس غرور و افتخار می‌کنم. برای من باعث افتخار است که شاگردانم بار تیم ملی ایران را به دوش می‌کشند و موفق هستند. چند سال پیش این بازیکنان موفقیت امروز را نداشتند ولی با تلاش و زحمت خودشان توانستند پیشرفت کنند و به جایگاه امروزشان برسند. مطمئن هستم این بازیکنان باز هم پیشرفت خواهند کرد و برای فوتبال ایران افتخار می‌آفرینند.

روی نیمکت هم ایران وحیدهاشمیان و باقری را دارد که با آنها کار کردید. حضور این دو را چطور می‌بینید؟

هاشمیان در زمانی که بازی می‌کرد بسیار پرتلاش بود و با همین زحمت و کوشش مثال زدنی توانست به فوتبال اروپا برود. الان هم با تلاش زیاد وارد عرصه مربیگری شده و شک ندارم که آینده درخشانی در این مسیر خواهد داشت. کریم باقری هم یکی از اسطوره‌های فوتبال ایران است. افتخار می‌کنم ۴ سال کریم را کنار خودم در پرسپولیس به عنوان دستیار داشتم. باقری ستون پرسپولیس بود و الان هم همین طور است. واقعا در سال‌هایی که با هم در پرسپولیس کار می‌کردیم؛ نمی‌توانستم کادرفنی را بدون حضور کریم باقری تصور کنم.

بسیاری از شاگردانتان در تیم ملی سال ۲۰۰۶ مربی شدند. موقعی که آن‌ها بازی می‌کردند شما روی کدامشان برای مربیگری نظر مثبت داشتید؟

باز هم می‌گویم برایم افتخار بزرگی بود که با این افراد کار کردم. باید بگویم برایم جای خوشحالی دارد که این بازیکنان در کنار سوابق خوبی که در دوران بازی داشتند حالا وارد عرصه ای به نام مربیگری شدند که به مراتب سخت تر است. شما من را می‌شناسید و می‌دانید که نمی‌توانم از یک یا چند نفر خاص نام ببرم. تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است که برایشان در این دوره سخت از زندگی شان آرزوی موفقیت می‌کنم.

پرسپولیس توانست پنجمین قهرمانی متوالی خود را کسب کند. به نظر شما برای سال بعد این اتفاق باز هم رخ می‌دهد؟

شما شک نکنید این اتفاق رخ خواهد داد. پرسپولیس بهترین تیم ایران است و حالا به یک باشگاه واقعی تبدیل شده است. حالا دیگر فرقی نمی‌کند چه کسی در این تیم مدیریت کند و یا سرمربی پرسپولیس باشد. هر بازیکن، مدیر و یا مربی از این تیم جدا شود باز هم انسجام این تیم حفظ می‌شود. هر کسی به پرسپولیس می‌آید به خاط فضایی که در این تیم وجود دارد می‌داند چه کارهایی باید انجام دهد و به خوبی از پسش بر خواهد آمد. این تیم دچار نوسان نخواهد شد و قطعا برای سال آینده هم مدعی اصلی قهرمانی خواهد بود و می‌تواند برای ششمین فصل متوالی قهرمان لیگ برتر شود و رکوردی بینظیر از خودش به جا بگذارد.

شما قبل از ترک ایران گفتید تیمی‌ساختم که ۱۰ سال قهرمان می‌شود هنوز هم روی حرفتان هستید؟

بله قطعا روی حرفم هستم. تیمی‌ساختم که حداقل تا ۱۰ سال می‌تواند قهرمان و آقای فوتبال ایران باشد. پرسپولیس راهش را به عنوان یک باشگاه پیدا کرده است و بعید می‌دانم چیزی بتواند خللی در کار این تیم ایجاد کند. ساختار پرسپولیس در حال حاضر به شکلی است که می‌تواند حاکم فوتبال ایران باشد. نکته مهم در پرسپولیس این است که هواداران به این نتیجه رسیدند باشگاه و خود پرسپولیس از هرچیزی مهم تر است. آن‌ها الان می‌دانند باید از تیمشان در هر حالتی حمایت کند چون این موضوع رمز موفقیت پرسپولیس است. اختلاف و چند دستگی برای پرسپولیس مضر خواهد بود و من مطمئن هستم این اتفاقات در پرسپولیس نخواهد افتاد. از هواداران می‌خواهم پشت تیم محبوبشان باشند و از بازیکنان و کادر فنی حمایت کنند.

در مورد ملاقاتتان با احمد نوراللهی در دبی هم بگویید…

خیلی خوشحالم که احمد طی سال‌های اخیر پیشرفت زیادی داشت. احمد ستون پرسپولیس طی سال‌های اخیر بود. چه زمان یحیی گل محمدی چه دوران کالدرون و چه زمانی که من در پرسپولیس بودم. شما ببینید پیشرفت نوراللهی آنقدر زیاد بود که در تیم ملی هم به یک مهره فیکس و تاثیرگذار تبدیل شده است. این طبیعی است که بازیکنان بعد از چند سال حضور در یک تیم نیاز به چالش جدید داشته باشند. خیلی خوشحال شدم که احمد را دیدم؛ برایش در تیم جدیدش آرزوی موفقیت کردم و امیدوارم در الاهلی امارات هم بهترین نمایش را داشته باشد.

به نظر شما یحیی می‌تواند کار نیمه تمام شما و خودش را در آسیا تمام کند؟

در این موضوع شکی وجود ندارد. یحیی مربی بزرگی است و خودش را در همه تیم‌هایی که بوده به خوبی ثابت کرده است. در موفقیت یحیی ذره ای تردید ندارم. او می‌داند چطور از بازیکنانش بازی بگیرد و آن‌ها را در قالب تاکتیکی خودش قرار دهد. برای پرسپولیس و یحیی در همه مسابقات آرزوی موفقیت و سربلندی دارم.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.