پنجه در پنجه قدرت‌های صنعتی و علمی انداخته‌ایم

علی اکبر صالحی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی ایران در بازدید از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و رونمایی از دو رادیوداروی جدید تاکید کرد که ما پنجه در پنجه قدرت‌های صنعتی و علمی انداخته‌ایم.

به گزارش اینتیتر به نقل از سازمان انرژی اتمی، صالحی عصر سه‌شنبه با همراهی جمعی از معاونین، مدیران ارشد و متخصصان این سازمان از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای در سال ۹۹-۹۸ در ساختمان کتابخانه سازمان بازدید و در بخش پایانی این رویداد از دو رادیوداروی جدید که برای درمان بیماران سرطانی تهیه و تولید شده است، رونمایی کرد.

این رادیوداروها که تحت عنوان رادیوداروی درمانی LU۱۷۷-Rituximab و رادیوداروی درمانی LU۱۷۷-Trastuzumab هستند به ترتیب برای درمان سرطان های لنفومای غیر هوچکین و سرطان پستان مورد استفاده قرار می گیرند. این رادیوداروها مرحله اول بالینی را در بخش پزشکی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی بوشهر طی کرده اند و با موفقیت منجر به درمان چند بیمار سرطانی شده است. دو رادیوداروی رونمایی شده طی مدت ۲۰ مهرماه ۹۸ تا ۱۹ آذرماه ۹۹ در پژوهشکده کاربرد پرتوهای پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران به مرحله تولید رسیده است.

معاون رییس جمهوری پس از بازدید از این نمایشگاه ضمن تقدیر از دکتر جواد کریمی ثابت معاون سازمان و رییس پژوهشگاه و همکاران این مجموعه علمی و ارزشمند بویژه همکارانی که گمنام هستند، اظهار داشت: امروز روزی بسیار شعف انگیز، افتخار آفرین و امیدبخش بود.

وی افزود: این دستاوردها که واقعاً افتخار آفرین هستند، در دو بخش قرار می گیرند. یکی بخشی که در ارتباط با مردم است و دیگری برای رفاه جامعه مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است مردم ارزش بخش دوم را ندانند، مثل دستگاه چگالی سنج که در صنایع کشور مورد استفاده قرار میگیرد و نهایتاً به رفاه مردم بر می گردد. اما دستاوردهایی مثل رادیوداروها مستقیماً در تشخیص امراض و معالجه آنها بکار می روند، بخصوص در امراض صعب العلاجی همچون سرطان ها که سال هاست بشر در تلاش برای یافتن راه درمان و علاج آنهاست، جز تکنولوژی های مرز دانش روش دیگری متصور نیست.

صالحی با تقدیر از پیشکسوتان حوزه پژوهشگاه و بویژه رادیوداروها، به دو رادیوداروی جدید ساخت پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای اشاره نمود و گفت: هر دز یکی از این رادیوداروها ۵۷ هزار دلار است که با این قیمت ، تهیه آن از توان عموم جامعه جز عده معدودی خارج است. عزیزان ما در پژوهشگاه درتلاش هستند بستر (Base) آن را در داخل ایجاد نمایند تا قیمت آن کاهش یابد و هموطنان بتوانند از آن استفاده نمایند.

رییس سازمان انرژی اتمی در ادامه با اشاره به بخشی از آیه ۳۲ سوره مائده “من احیاها فکأنّما احیا النّاس جمیعا”، و نیز درمان سرطان از طریق رادیوداروها گفت: این کار خداپسندانه و مأجوری است که یک انسان را زنده کنید. مثل این است که جامعه بشری را زنده کرده اید.

وی تصریح کرد: سازمان انرژی اتمی ظرفیت عظیمی دارد که تاکنون شناسانده نشده است. متخصصین این مجموعه تنه به تنه کشورهای پیشرفته می زنند. همین رادیودارو یک تکنولوژی پیشرفته در مرز فناوری است و سهل الوصول نیست. وقتی رادیودارویی می سازیم که هر دز آن ۵۷۰۰۰ دلار است، پنجه در پنجه قدرت های صنعتی و علمی انداخته ایم. علیرغم محدودیت هایی که داریم. شرایط عادی نیست اما دستاوردهای بسیار ارزشمندی داریم. این به اعتبار سخن پروردگار است که می فرماید لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ یعنی اگر برای خدا کار کنید، برکت در کارتان می آید.

صالحی با اشاره به سخن نادرست برخی افراد در مورد بودجه سازمان که در افکار عمومی و حتی نخبگان مطرح می شود، گفت: حتی برخی نخبگان می گویند سالانه میلیاردها دلار در سازمان هزینه می شود. این افراد احتمالاً نمی دانند میلیارد دلار چقدر پول است. کل بودجه ای که مجموعه سازمان که نیروگاه اتمی بوشهر هم جزئی از آن است، طی ۳۰ سال گذشته هزینه کرده، ۵/۶ تا ۷ میلیارد دلار است. که متوسط سالانه حدود ۲۵۰ میلیون دلار می شود. نیروگاه بوشهر ۵ میلیارد دلار می ارزد و هم اکنون سالانه ۷۰۰ میلیون دلار ارزش افزوده ایجاد می کند در حالیکه بودجه سازمان انرژی اتمی در حال حاضر سالانه حدود ۲۰ میلیون دلار است.

معاون رییس جمهوری تصریح کرد: امسال با شیب عجیبی درآمدزائی می کنیم. بخش هایی از سازمان که قبلاً بودجه می گرفتند علاوه بر اینکه بودجه نمی گیرند، درآمدزائی هم می کنند.

وی تاکید کرد: اگر درست عمل کنیم و بتوانیم از طریق پژوهش درآمدزائی کنیم و دستاوردهای علمی و فکری را افزایش بدهیم، می توانیم امیدوار باشیم سازمان ظرف ۸-۷ سال آینده به جائی برسد که به دولت بگوید بودجه نمی خواهیم، به شما پول هم می دهیم.

در بخش دیگری از این رویداد دکتر کریمی ثابت معاون سازمان و رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای با اشاره به اینکه نمایشگاه برپا شده بخش کوچکی از دستاوردها و فعالیت های این پژوهشگاه بوده است، اظهار داشت: این دستاوردها حاصل اعتماد و حمایت های ریاست محترم سازمان است که دست ما را باز گذاشتند تا ایده هایمان را عملیاتی کنیم. ما نیز دست همکاران را باز گذاشتیم تا فعالیت کنند. تلاش ما همچنین بر مبنای زیرساخت هایی انجام می شود که منحصر بفرد است و در جای دیگری پیدا نمی شود.

وی تاکید کرد: اگر نتوانیم به اندازه هزینه هایی که در این مجموعه می شود، درآمد کسب کنیم، از بی هنری ماست. و هنر ما در این است که راه های جدید را ایجاد کنیم. اولویت ما حرکت به سمت فناوری و بازار است. از تجربیات پیشکسوتان استفاده می کنیم و دانش فنی رادیوداروها را توسعه می دهیم. در حال حاضر نیروهای توانمند در پژوهشگاه غالب هستند و روز به روز بر اساس هدفگذاری ها حرکت می کنیم تا با بهره گیری از تجربیات حاصله و تلاش همکاران به نقطه مطلوب برسیم.

دکتر صالحی در این بازدید که مدت ۲ ساعت و نیم به طول انجامید، با دقت و حوصله با یکایک مسئولان پروژه ها گفتگو و تبادل نظر کرد و متخصصین و محققین حاضر در خصوص روند انجام پروژه ها، طراحی و ساخت و کاربرد تجهیزات ساخته شده توضیحات لازم را ارائه نمودند.

همچنین در نمایشگاه مذکور تعداد ۶۴ پروژه، ۵۹ محصول و ۲۰ ماکت و دستگاه نمونه ساخته شده معرفی شده و به نمایش در آمده است.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.