رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

چه تعداد پزشک در کشور کم داریم؟

در این مطلب می خوانید که تعداد پزشکان متخصص کشور به چه میزان است است و چه تعداد پزشک در کشور کم داریم؟

به گزارش اینتیتر به نقل از آنا، کمبود نیروی پزشک در کشور فاجعه‌های بزرگی را در حوزه درمانی به بار می‌آورد که باید در این زمینه گام‌های جدی برداشته شود. شیوع ویروس کرونا در کشور احتیاج به جامعه پزشکان و پرستاران را به صورت چشمگیری افزایش داد و در حال حاضر بسیاری از پزشکان و مسئولان حوزه بهداشت و درمان از کمبود شدید پزشک در کشور خبر می‌دهند، که این کمبود پزشک عامل ایجاد بی‌عدالتی در دسترسی به خدمات درمانی هموطنان شده است و برای اینکه بتوانیم هزینه‌های نظام سلامت را به‌ صورت بهینه در همه نقاط کشور کنترل کنیم، باید به سمت عدالت پزشکی مناسب پیش رویم و یکی از این موضوعات، کمبود نیروی انسانی کافی در مناطق محروم است.

البته این روزها نه تنها مناطق محروم، بلکه در بسیاری از شهرها این مشکل وجود دارد و بر عکس تصور بسیاری از هموطنان و سیاست‌گذاران، سرانه‌ پزشک در کشور ما در مقایسه با بسیاری از کشورها بسیار پایین‌تر است و در کشور ما به ازای هر ۱۰ هزار نفر، نزدیک به ۱۲ پزشک عمومی وجود دارد که البته در بسیاری از کشورها این عدد بیش از ۳۰ یا ۴۰ پزشک است. این آمار در حالی مطرح می‌شود که حتی کشورهای همسایه ما نظیر تاجیکستان، قرقیزستان و ترکمنستان از پزشکان بیشتری برخوردار هستند و از لحاظ آماری جایگاه بالاتری دارند.

آخرین آمار از وجود پزشکان متخصص در کشور

کمبود پزشک متخصص در کشور می‌تواند فاجعه‌ای بزرگ را به بار آورد، چراکه برای تعدادی از خدمات درمانی نیاز هست که هموطنان به پزشک متخصص مراجعه کنند. اما در نقاط محروم این اتفاق با سختی همراه هست و افراد باید صدها کیلومتر مسیر را طی کنند تا به یک پزشک متخصص برای معالجه درمان خود برسند و در این فاصله امکان وقوع هر حادثه‌ و اتفاقی برای بیماران وجود دارد و در زمینه پزشک متخصص، در هر ۱۰ هزار نفر نزدیک به ۶ پزشک متخصص در کشور وجود دارد و این در حالی است که در بسیاری از کشورها این عدد بیش از ۲۰ پزشک است.

رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی منصوب شد

همانطور که گفته شد کمبود پزشک در کشور می‌تواند مشکلات و آسیب‌های فراوانی را ایجاد کند که یکی از مهم‌ترین این آسیب‌ها، فشار بیش ‌از اندازه کار بر روی کادر درمان است. در سال‌های اخیر با شیوع ویروس کرونا در کشور تمامی هموطنان شاهد فشار سنگین کار بر روی کادر درمان بوده‌اند و اگر نیروی کافی پزشک در کشور وجود داشت، همچنین فشار زیادی به کادر درمان وارد نمی‌شد.

آخرین جزئیات از تعداد پزشکان موجود در شهر تهران

طبق گفته حسین شمالی پژوهشگر حوزه سلامت سرانه‌ پزشک در شهر تهران به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۳۵ پزشک است، در صورتی‌ که تهران ۱۱ درصد جمعیت کشور را دارد و در شهرهای کوچک‌تر که دانشکده‌های پزشکی دارند و ۴۰ درصد جمعیت در آن وجود دارد، این سرانه ۱۵ هست و نیمی از جمعیت کشور ما با سرانه دو نیم پزشک به ازای ۱۰ هزار نفر زندگی می‌کنند.

چه تعداد پزشک در کشور کم داریم؟

حال با توجه به این امر و کمبود پزشک در کشور، می‌طلبد که مسئولان مربوطه با اولویت قرار دادن مسئله، برای بر طرف کردن این معظل گام بردارند، البته یکی دیگر از مشکلات این حوزه، سفر بسیاری از پزشکان به سایر کشورها است که طبق گفته رئیس سازمان نظام پزشکی استان تهران قرار است تعاملاتی با پزشکان خارج از کشور صورت گیرد تا به کشور خود برای ادامه کار بازگردند. اما همان طور که گفته شد، باید در راستای جذب و آموزش پزشکان در کشور گام‌های بلندتری برداشته شود تا در زمینه درمانی مشکلی وجود نداشته باشد.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.