رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

کاهش بارندگی در سال سوم خشکسالی

بر اساس بررسی داده‌های سازمان هواشناسی، بارش‌های کشور درسال آبی جاری ۱۷.۹ درصد نسبت به بلندمدت و ۲۴.۲ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است و شش حوضه آبریز اصلی نیز دچار کم بارشی شده‌اند.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، بر اساس بررسی داده‌های سازمان هواشناسی از ابتدای سال آبی جاری تا پایان دی‌ماه کشور حدود ۷۴.۳ میلیمتر بارش دریافت کرده است که این میزان بارندگی در بلندمدت حدود ۹۰.۵ میلیمتر بود بنابراین بارش‌ها نسبت به بلندمدت حدود ۱۶.۲ میلیمتر معادل با ۱۷.۹ درصد کاهش داشته است. بارش‌ها در این بازه زمانی طی سال گذشته ۹۸ میلیمتر بود. باتوجه به اینکه ایران در سومین سال پیاپی خشکسالی قرار دارد، بارش‌های سال جاری حتی نسبت به سال گذشته نیز که بسیار کم‌بارش بود حدود ۲۳.۷ میلیمترمعادل با ۲۴.۲ درصد کاهش داشته است.

با توجه به آمارهای سازمان هواشناسی میزان بارش‌ها در یک سال آبی باید به ۲۳۶.۹ میلیمتر برسد و در حال حاضر بارندگی‌ها تنها ۳۱.۳ درصد بارندگی‌های کشور را تامین کرده‌اند.

با وجود فعالیت چندین سامانه بارشی از ابتدای زمستان هنوز تمام شش حوضه آبریز اصلی کشور بین ۶ تا ۶۲ میلیمتر با کاهش بارش نسبت به شرایط نرمال مواجه هستند. بیشترین کسری بارش مربوط به حوضه آبریز «دریای خزر» با حدود ۶۲ میلی متر و کمترین کسری با حدود ۶ میلیمتر به حوضه آبریز «خلیج فارس و دریای عمان» اختصاص دارد.

بارش‌های حوضه‌های آبریز «دریاچه ارومیه»، «قره قوم»، «مرزی شرق» و «فلات مرکزی ایران» نیز به ترتیب با کاهش حدود ۴۷، ۳۳، ۱۷ و ۹ میلیمتری مواجه است. با این وجود میزان بارش در برخی حوضه‌های آبریز درجه ۲ کشور نظیر «مند»، «حله»، «جراحی و زهره»، «ابرقو» و «گاوخونی» نسبت به شرایط نرمال افزایش یافته است.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.