کدام ورزشکاران گرین کارت آمریکا دارند؟

«ایرانی‌هایی هم که گرین‌کارت دارند، نمی‌توانند به آمریکا سفر کنند»‌؛ این خبر روز گذشته موجی از نگرانی را بین آنهایی که گرین‌کارت دارند و هر از گاهی به ینگه دنیا سفر می‌کنند، به وجود آورد، مخصوصاً بین ورزشی‌ها.
 کم نیستند چهره‌های ورزشی ایران که گرین‌کارت آمریکا را گرفته‌اند و سالی یک بار به آن کشور سفر می‌کنند. ترامپ رئیس‌جمهور جدید آمریکا در یکی از اولین اقدامات خود جلوی ورود شهروندان ۷ کشور از جمله ایران را به این کشور گرفت و معلوم نیست این قانون تا کی پابرجا باشد. حالا برای چهره‌های ورزشی هم این نگرانی به وجود آمده که آیا گرین‌کارت آنها باطل می‌شود؟

به گزارش اینتیتر به نقل از خبر ورزشی، روز گذشته یکی از مدیران فوتبال ایران با خنده در این‌باره گفت: «ما که گرین‌کارت نداریم ولی شما یک پیگیری کنید. از وقتی ترامپ این موضوع رو اعلام کرد، چند نفر هستند که از صبح پیگیرند وضعیت گرین‌کارت‌شان چه می‌شود. ما که گفتیم بی‌خبریم …»

به گفته یکی از فوتبالیست‌های ایرانی تا همین چند سال پیش هزینه گرفتن گرین‌کارت نزدیک به ۴۰ میلیون تومان بود و خیلی‌ها آن را گرفتند. البته در این بین استثناهایی مثل محمد خاکپور و اصغر شرفی بودند که کلا آنجا زندگی می‌کردند ولی سؤال کلیدی که همیشه وجود داشت این بود که چرا چهره‌های معروف ورزش ایران دنبال گرین‌کارت می‌روند؟ یکی از فوتبالیست‌ها در این‌باره می‌گوید: « چه بگویم … خب بیشتر به خاطر دوران بازنشستگی است. جای خوبی برای زندگی است. بعضی‌ها هم فکر می‌کنند گرین‌کارت داشتن کلاس دارد. باورتان نمی‌شود من چند مورد دیده‌ام که به خاطر چشم و هم‌چشمی گرین‌کارت گرفته‌اند.» ولی در بین چهره‌های معروف ایران چه کسانی گرین‌کارت دارند؟ فقط از آوردن اسم بعضی از آنها به خاطر مسائل شکایتی معذوریم!

علاقه به لس‌آنجلس

یکی از مربیان معروف ایران‌؛ او هنوز هم در لیگ مربیگری می‌کند. این مربی معروف چند بار مجبور شد شایعه سفر همیشگی‌‌اش به آمریکا را تکذیب کند ولی هیچ‌گاه داشتن گرین‌کارت را تکذیب نکرد. این مربی گهگاهی به ینگه دنیا می‌رود و ترجیح می‌دهد کسی در جریان سفرش نباشد. البته این چهره معروف به طور کامل کوچ به آمریکا را تکذیب کرده و گفته شاید در آینده و بعد از بازنشستگی کامل این اتفاق رخ دهد. این مربی فوتبال به شهر لس‌آنجلس علاقه زیادی دارد!

آدم که نکشته‌ام

یکی از دروازه‌بان‌های ایرانی که هنوز در لیگ برتر بازی می‌کند، همین سه چهار سال قبل گرین‌کارت خود را گرفت. وقتی خبرنگاران در بازگشت او از آمریکا گفتند ماجرا صحت داشته، واکنش نشان داد و گفت: «آدم که نکشته‌ام!» او هم به دوستان نزدیکش گفته که احتمالا در دوران بازنشستگی از فوتبال همراه با خانواده‌‌اش راهی آمریکا می‌شوند.

اینو ولش کن!

یکی از مربیان قدیمی لیگ برتر که این روزها هم سرمربیگری می‌کند جزو اولین مربیانی است که گرین‌کارت گرفت و هیچ‌گاه در این باره صحبت نکرد. هر بار که خبرنگاری تلاش کرد در یک مصاحبه خودمانی در این باره از او بپرسد جواب داد: «اینو ولش کن …»

به خاطر اقوامم بوده!

یکی از مهاجمان مطرح لیگ برتر جزو کسانی است که سالی یک بار عکس‌های خود را در آمریکا منتشر می‌کند و ابایی از این مسئله ندارد. او حتی یک بار سفر با تیم باشگاهی‌‌اش به جزیره کیش را لغو کرد تا به آمریکا برود و گرین‌کارتش باطل نشود! البته این بازیکن ادعا کرده یکی از دلایل اصلی گرفتن گرین‌کارت، اقوام زیادی بوده که در آمریکا دارد.

مگه فقط من گرین‌کارت دارم؟

یکی از مربیان مطرح لیگ برتر گرین‌کارت آمریکا دارد و هر سال همراه با خانواده‌‌اش به این کشور سفر می‌کند. او هر بار ۱۵ روز به این کشور می‌رود و گهگاهی هم سری به کانادا می‌زند. یک بار به دلیل کنتاک این مربی با یکی از پیشکسوت‌های فوتبال ایران، آن پیشکسوت در مصاحبه‌ای گفت: «این آقا خودش گرین‌کارت دارد … اعتبار گرین‌کارتش به زودی تمام می‌شود و دوباره باید به آمریکا برود.» آن مربی معروف که از این مصاحبه شوکه شده بود، در محفلی دوستانه این‌طور جواب آن پیشکسوت را داد: «مگه فقط من گرین‌کارت دارم؟ دوستان فقط می‌خواهند من را بزنند. ایرادی ندارد. ما هم خدایی داریم.»

در کشور خودمان به ما کار نمی‌دهند

احمدرضا عابدزاده یکی از چهره‌های معروف و محبوب فوتبال ایران که گرین‌کارت دارد و اکثر روزهای سال را در آمریکا می‌گذراند، ابایی از حرف زدن در این باره نداشته. هر بار که خبرنگاران از او در این باره پرسیده‌اند گفته است: «در کشور خودمان به ما کار نمی‌دهند و مجبوریم برای کار به این کشور سفر کنیم.»

گرین‌کارت برای بازنشستگی

یکی از بازیکنان سابق استقلال پیش از اینکه فوتبالش تمام شود، برای گرفتن گرین‌کارت اقدام کرد و بعد از چند سفر به کشورهای اطراف سرانجام توانست مجوز خود را بگیرد. او نزدیک به ۴۰ میلیون برای گرفتن گرین‌کارت هزینه کرد و حالا هم سالی یک بار به همراه همسرش به این کشور سفر می‌کند تا مبادا گرین‌کارتش باطل شود. البته او بارها به نزدیکانش گفته برای دوران بعد از بازنشستگی گرین‌کارت گرفته است.

فک و فامیل‌دار در آمریکا

یکی دیگر از مربیان فوتبال هم گرین‌کارت دارد. او اقوام زیادی از جمله خواهرش را در آمریکا دارد و به همین خاطر سالی یک بار با تعطیلی تیمش عازم این کشور می‌شود. او هم ابایی از اینکه بگوید گرین‌کارت دارد، ندارد و هر بار که به آمریکا می‌رود عکس پروفایلش را عوض می‌کند!

گرین‌کارت مربی معروف تأیید شد

شایعات زیادی درباره گرین‌کارت داشتن یکی از مربیان معروف این روزهای لیگ برتر مطرح بوده. این مربی خیلی بی‌ سر و صدا به آمریکا سفر می‌کند و معمولا کسی نمی‌فهمد. به تازگی خبر رسیده که او چند سال قبل گرین‌کارتش را گرفته و برای تعطیلات راهی این کشور می‌شود.

اولین بازیکنی که گرین‌کارت گرفت

اولین فوتبالیست ایران که توانست گرین‌کارت بگیرد، یکی از بازیکنان جام جهانی‌ 98 فرانسه بود. در بحبوحه روزهای تاریخی بازی ایران و آمریکا، این بازیکن به فکر گرفتن گرین‌کارت سفر به آمریکا بود و مدتی بعد از جام جهانی‌ موفق شد این مجوز را بگیرد. البته این بازیکن سابق و مربی فعلی همیشه می‌گوید از کانال فوتبال گرین‌کارت نگرفته و به عنوان یک شهروند عادی برای گرفتن آن اقدام کرده است. او حتی یک بار در مصاحبه‌ای گفت: «به خاطر تحصیل همسرم در آمریکا گرین‌کارت گرفتم.»

پای کشتی‌گیرها هم باز شد

دو چهره معروف کشتی ایران هم گرین‌کارت آمریکا دارند. آنها برای سفر به ینگه دنیا هیچ‌گاه مثل دیگر چهره‌های کشتی برای گرفتن ویزا اقدام نمی‌کنند. یکی از این چهره‌ها دیگر کشتی نمی‌گیرد و چند سالی است مربیگری می‌کند ولی آن یکی چرا.

والیبالیستی که گرین‌کارت دارد

یکی از والیبالیست‌های معروف ایران هم گرین‌کارت دارد ولی تا به حال در این‌باره حرفی نزده است. او سابقه بازی در کشورهای خارجی را هم دارد و چند سال پیش موفق شد گرین‌کارت خود را بگیرد. اخیرا در سفر به آمریکا این چهره معروف برای گرفتن ویزا اقدام نکرد و آنجا بود که بعضی از بازیکنان تیم هم فهمیدند گرین‌کارت دارد.

بعضی از رؤسای فدراسیون‌ها هم گرین‌کارت دارند. به عنوان مثال محمد مشحون رئیس فدراسیون بسکتبال یک بار در مصاحبه‌ای گفت گرین‌کارت دارد.

گرین‌کارت، عامل انتقاد مایلی‌کهن!

البته ماجرای گرین‌کارت داشتن چهره‌های مطرح ورزش ایران گاهی سوژه‌ای شد برای حمله به آنها. محمد مایلی‌کهن از جمله کسانی است که چند بار گرین‌کارت بعضی مربیان را پیش کشید و به آنها حمله کرد. او در مصاحبه‌های خود غالبا به یک نکته اشاره می‌کرد و می‌گفت: «دوستان زیر پرچم آمریکا قسم خورده‌اند … اگر ما با آمریکا مشکل داریم به چه علت ورزشکارانمان برای رفتن به ینگه دنیا سر و دست می‌شکنند؟»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.