رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

کرونا در ایران دوباره بالا می‌رود؟

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به چرایی ناکامی چین در سیاست صفر کرونا، درعین حال درباره شرایط بیماری در کشور، گفت: کاهش نسبی کرونا در کشور طی ماه‌های اخیر وجود داشته و خوشبختانه هم آمار ابتلا و هم آمار مرگ‌ومیر ناشی از آن بسیار پایین است؛ اما همیشه باید خطر بالقوه آن را در نظر داشت و این هشدار وجود دارد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، دکتر سید احمد طباطبایی با اشاره به افزایش شیوع کرونا در چین، گفت: کشور چین همیشه در گزارش‌های مربوط به کرونایی که ارائه می‌دهد، باعث شده که همه دانشمندان در زمینه قضاوت وضعیت شیوع و بهبودی بیماری در این کشور شک و شبهه داشته باشند. نمی‌شود که جمعیت بیش از یک میلیاردی، تعداد کرونایش به صفر برسد. البته چینی‌ها سیاست کرونای صفر را در پیش گرفته بودند و تبلیغات بین‌المللی هم وجود داشت که چینی‌ها کرونا ندارند یا بسیار کم شده است.

وی افزود: در حالی که در جوامع دیگر این وضعیت وجود نداشت و کشورهای مختلف تا حدودی سعی می‌کردند که آمار درستی از کرونا ارائه کنند. اکنون که میزان کرونا در سایر کشورها پایین آمده، احتمالا به این علت است که ایمنی در جوامع به علت ابتلا به عفونت کرونا ایجاد شده که اصطلاحا به آن ایمنی گله‌ای می‌گوییم. بر این اساس جامعه به دلیل ابتلا به بیماری، به تدریج در برابر بیماری ایمن شده و ممکن است که شیوع بیماری در آن کشور کاهش یابد.

۶ پیک کرونا را در کشور رد کردیم
طباطبایی ادامه داد: در عین حال در کشورهایی مانند کشور ما، واکسیناسیون علیه کرونا انجام شد و با اینکه بسیاری از واکسن‌هایی که ما وارد و تزریق کردیم، چینی بود، اما توانست ایمنی نسبی را در جمعیت ایرانی ایجاد کند. باید توجه کرد که ما تقریبا شش پیک کرونا را در کشور رد کرده‌ایم که برخی از این پیک‌ها با سویه اُمیکرون و برخی هم با سویه‌های آلفا، بتا، دلتا و … بود. هر یک از این‌ها هم می‌توانست ایمنی‌های مختلف و متقاطعی را برای جامعه ایجاد کند.

وی با بیان اینکه مشخص نیست که کرونایی که اکنون در چین شایع شده، از چه سویه‌ای است، گفت: اینکه آیا واریانت شایع ۸ در چین BA۵ است یا BQ۱ است، مشخص نیست. با این حال اخبار و اطلاعات نشان‌دهنده این است که در چین موارد ابتلا در حال افزایش است. سازمان جهانی بهداشت هم هشدارهایی را در این زمینه ارائه داده است. حتی حضور مسافران خارجی را در برخی مناطق مختلف چین محدود کرده‌اند یا برخی را قرنطینه می‌کنند.

کرونا در ایران دوباره بالا می‌رود؟
وی با بیان اینکه گاهی با افزایش شیوع کرونا در کشورهای اروپایی، کشور ما هم بعد از یکی دو ماه تقلیدی از وضعیت آن‌ها داشت و شیوع بیماری در کشور ما هم افزایش می‌یافت، گفت: البته نمی‌توان این موضوع را بسط و گسترش داد و بگوییم که قطعا از چین هم این تقلید را خواهیم داشت. گرچه در مهر ماه هشدارهایی درباره اینکه ممکن است در آذر و دی ماه مجددا پیکی از کرونا را در کشور داشته باشیم، داده می‌شد، اما این مساله در کمیته علمی کرونا مورد اجماع نبود که آیا واقعا با این افزایش موارد ابتلا در آذر و دی ماه مواجه می‌شویم یا خیر؟. آنچه که مسلم است و نمی‌توان به آن شک کرد، این است که به هیچ وجه مردم توصیه‌های بهداشتی را فراموش نکنند؛ بحث فاصله‌گذاری اجتماعی، حضور در مجامع عمومی با ماسک، شست‌وشوی منظم دست‌ها و … را رعایت کنند.

واکسن‌ها کرونا را به صفر می‌رسانند؟
طباطبایی با اشاره به تزریق واکسن کرونا، گفت: واکسن از هر یک از سویه‌های قبلی کرونا تهیه شده باشد و استفاده شود، نقشی که می‌تواند داشته باشد، این است که شدت بیماری را در مقایسه با قبل از دوران واکسیناسیون کاهش داده است. ادعای اینکه واکسن‌ها بتوانند کرونا را به صفر برسانند، ادعایی بود که در طول زمان اثبات نشد. بنابراین باید تاکید کرد که نقش واکسن، کاستن از شدت بیماری و کاهش مرگ و میری ناشی از کروناست؛ نه به صفر رساندن بیماری.

کشورهای پرجمعیت، گوش به زنگ کرونا
وی گفت: شاید یکی از دلایل شکست سیاست‌های چین، این بوده که آن‌ها ادعایشان این بوده که بیماری را به صفر رساندیم و بر همین اساس شاید بسیاری از افراد به دلیل همین ادعای به صفر رساندن بیماری، به سمت تزریق واکسن نرفته باشند و ایمنی نسبی در آنها ایجاد نشده باشد. باید توجه کرد که ایران جزو کشورهایی است که با اینکه میزان تزریق واکسنش بعد از آغاز مدارس کاهش یافت، اما به طور کلی و نسبت به بسیاری از کشورها وضعیت بسیار خوبی داریم و واکسن نوبت اول را درصد بالایی از مردم تزریق کردند و حتی نوبت‌های سوم و چهارم نیز از سوی درصد قابل ملاحظه‌ای تزریق شده است که می‌تواند ایمنی نسبتا خوبی را برای جامعه ایجاد کند. بنابراین شاید یکی از دلایلی که چینی‌ها در مهار کرونا شکست خوردند، القای این بود که کرونا را به صفر رساندیم. از طرفی چین جمعیت بسیار زیادی دارد و همین جمعیت بالا می‌تواند عاملی برای انتشار این بیماری باشد. در عین حال کشورهای پرجمعیت دیگر نیز مانند هند و … گوش به زنگ شدند و دارند به جوامع‌شان هشدار می‌دهند.

وی تاکید کرد: امیدواریم کشور ما با شیوع بیشتر کرونا مواجه نشود. کاهش نسبی کرونا در کشور طی ماه‌های اخیر وجود داشته است. خوشبختانه هم آمار ابتلا و هم آمار مرگ‌ومیر ناشی از کرونا که به صورت رسمی در کشور گزارش می‌شود، بسیار پایین است؛ اما این‌ها نباید باعث دل‌خوشی مردم شود و حتما مسائل احتیاطی را رعایت کنند. اگر هنوز واکسن تزریق نکردند، این کار را انجام دهند. البته نباید ایمنی واکسن را ۱۰۰ درصدی تلقی کرد، اما تاثیر آن روی کاهش مرگ‌ومیر پذیرفته شده است. همیشه باید خطر بالقوه کرونا را در نظر داشت و این هشدار وجود دارد. صحبت سر این بود که ممکن است بعد از جام جهانی شیوعی را ببینیم، از طرفی جشن یلدایی که داشتیم و سال نو میلادی و… هم وجود دارند که باید منتظر بازخوردهای این‌ها باشیم. تنها نکته مهم رعایت مسائل بهداشتی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.