گام اول در تعامل بین دولت و مجلس با روحیه همکاری برداشته شد

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: با عدم اجازه ورود به افراد غیر مسئول امکان ایجاد حاشیه های معمولی که بعضا در دوره های گذشته وجود داشت، از بین رفت.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف در ابتدای جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی بیان کرد: لازم است در ابتدا از همکارانم در مجلس شورای اسلامی که در بررسی رای اعتماد به کابینه دولت سیزدهم با تلاش فراوان و کار فشرده و برنامه ریزی شده برگی درخشان در کارنامه مجلس یازدهم ثبت کردند تشکر نمایم. در یک برنامه ریزی منظم برای اولین بار همه نمایندگان مجلس با تشکیل ۲۷۵ جلسه با تمامی وزرای پیشنهادی در کمیسیون های تخصصی و فراکسیون ها به صورت مستقیم آشنا شدند که این امر نقش مهمی در شناخت دقیق تر نمایندگان از وزرا ایفا کرد.

وی ادامه داد: همچنین با عدم اجازه ورود به افراد غیر مسئول امکان ایجاد حاشیه های معمولی که بعضا در دوره های گذشته وجود داشت از بین رفت و فضایی امن برای رسیدگی به صلاحیت وزرا ایجاد شد و در چندر روز پرکار در محیطی منطقی و نظمی ویژه فرآیند بررسی و رای به کابینه در صحن علنی مجلس نهایی شد.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: نمایندگان مجلس برای تسریع در تشکیل کابینه با اعتقاد به اینکه رییس جمهور محترم مسئول اجرایی کشور است، با رای حداکثری به تیم کاری جناب آقای دکتر رییسی زمینه تشکیل دولت قوی را برای حل مسائل اساسی مردم ایحاد کردند.

وی با بیان اینکه ما فکر می کنیم گام اول در تعامل بین دولت و مجلس به خوبی با حسن نظر و با روحیه همکاری برداشته شد، تصریح کرد: اراده مجلس از روز نخست همین بود و ان شاءالله به همین ترتیب هم تداوم پیدا خواهد کرد. رییس جمهور محترم و اعضای هیات دولت نیز در هفته ابتدایی از مسئولیت خود با حضورهای میدانی جدیت خود را در تشکیل دولت مردمی نشان دادند و روح امید را در جامعه دمیدند.

قالیباف خاطرنشان کرد: ما به عنوان نمایندگان مردم شریف ایران وظیفه خود می دانیم از این شروع امید آفرین تشکر کنیم و تاکید می کنیم که در پیگیری مسائل اساسی مردم مخصوصا مواردی که در زندگی جاری مردم تاثیر مستقیم دارد مانند مقابله با آسیب های مرتبط با حوزه سلامت و معیشت ناشی از بیماری کرونا، قیمت ارز، حفظ ارزش پول ملی، تامین کالاهای ضروری مردم با قیمت مناسب، ثبات اقتصادی و توجه به مناطق محروم در کنار دولت هستیم و آماده ایم نیازهای تقنینی دولت را در جهت مصالح مردم برآورده کنیم و برای کمک به دولت وظیفه نظارتی خود را همدلانه و دلسوزانه در جهت رصد و برطرف کردن نقاط ضعف احتمالی انجام دهیم.

وی بیان کرد: اتفاق مبارکی که در هفته گذشته صورت گرفت رهنمودهای بسیار مهم رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای هیات دولت بود که نقشه راهی روشن را پیش روی دولت سیزدهم قرار داد. عمل به وعده ها همراه با تعیین روزشمار از رهنمودهای مهمی است که تجربه نشان می دهد می تواند علاوه بر امید آفرینی در مردم بخش های مختلف دولت را وادار به برنامه ریزی دقیق و قابل سنجش از پیشرفت کار کند. تاکید بر داشتن پیوست عدالت یکی دیگر از مهمترین فرازهای این نقشه راه بود که ما در مجلس شورای اسلامی نیز خود را مخاطب آن در تنظیم قوانین می دانیم و همانطور که در سال اول مجلس سعی کردیم به این مساله توجه کنیم، تکلیف خود می دانیم که با حساسیت و دقت بیشتر در قانون گذاری ها خصوصا در تصویب بودجه سال آینده و برنامه هفتم توسعه به آن توجه ویژه داشته باشیم و از همه این موارد مهم تر نگاه تحولگرایانه ایشان با تاکید بر عقلانیت در انقلابی گری ترجیع بند مهمی بود که علاوه بر اینکه دولت وظیفه دارد در بازسازی مدیریت های اجرایی کشور آن را به کار ببندد باید نصب العین همه دستگاه های دیگر و جریان های سیاسی، اجتماعی و رسانه ای نیز باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحولات افغانستان اظهار کرد: تحلیلگران دنیا با سلیقه های مختلف فرار ذلیلانه ارتش آمریکا را به عنوان نمادی روشن از افول قدرت بین المللی آمریکا تحلیل می کنند. همچنین امروز تجربه دولتمردان و مردم افغانستان پیش روی همه است. رها کردن کشور توسط دولت دست نشانده آمریکا در افغانستان و استقرار بی دردسر طالبان در سراسر آن کشور که نتیجه نارضایتی گسترده از ۲۰ سال اشغالگری آمریکا و بی عملی دولت آمریکایی بود، به وضوح نشان داد که اعتماد برخی دولتمردان افغانستانی به آمریکا جهت به ارمغان آوردن پیشرفت و امنیت برای کشورشان خطایی راهبردی بود. به گونه ای که بعد از ۲۰ سال حاکمیت یک دولت آمریکایی علیرغم همه شعارها و تصورهای ایجاد شده نه تنها این کشور هیچ پیشرفتی ملموسی در زیرساخت های اقتصادی و رفاه عمومی نداشته است، بلکه ابتدایی ترین نیاز یک جامعه مدنی یعنی امنیت نیز در این کشور تامین نشده است.

قالیباف خاطرنشان کرد: با توجه به تحولات اخیر، ملت ایران بر حفظ حقوق دینی و انسانی مردم آن دیار از تمامی نژادها، زبان ها و مذاهب و برقراری امنیت سراسری و پایدار در کشور افغانستان تاکید دارد و نهایتا اراده جمهوری اسلامی ایران همان اراده مردم افغانستان خواهد بود و به آینده این همسایه عزیز خود امیدوار و حساس هستیم.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران مدافع مردم شریف افغانستان در مقابل تلاش های احتمالی قدرت های سلطه گر خارجی به منظور ایجاد نا امنی و بی ثباتی خواهد بود و برنامه های آنها را در این زمینه به دقت تحت اشراف قرار دارد.

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان ضمن تسلیت مجدد به همه محبین اهل بیت (ع)، از همه عزاداران حسینی بابت برگزاری پرشور مراسم عزای حسینی و با رعایت پروتکل های بهداشتی تشکر کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.