رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

گران‌قیمت‌ترین بازیکن فوتبال ایران کیست؟

هر سال در پایان فصل، بازار نقل و انتقالات لیگ برتر فوتبال رونق می‌گیرد و دستمزدهای نجومی بازیکنان هم فراتر از نرخ تورم و درآمد ما مردم معمولی رشد عجیبی می‌کند.

به گزارش اینتیتر به نقل از خبرآنلاین، این‌که اصالت رنگ‌های فوتبالی رنگ باخته و امروزه با نوسان دلار و یورو تنظیم می‌شود موضوع جدیدی نیست. ریال روز به روز بی‌ارزش می‌شود و زندگی بی‌تعارف. ما می‌خواهیم یک شبه ره صد ساله برویم. خیلی اهل پرورش و ساختن هم نیستیم، بنابراین پول گزینه اول ماست. داستان اغلب مدیرانی که چند ماه یک بار در باشگاه‌های دولتی جابه‌جا می‌شوند تقریباً همین است؛ آن‌ها فارغ از دنیا و مافیاها و زیان‌هایی که به باشگاه و مردم می‌زنند، از کیسه‌ی خلیفه می‌بخشند تا همه چیز حتی کیفیت را بخرند.

دستمزدهای نجومی لیگ بیست و دوم و پیشنهادات مدیران برنامه بازیکنان به رقم‌هایی بین ١۵ تا ٢٠ میلیارد و حباب آن به عددهای بیشتر هم رسیده است. با وجود محرمانه بودن رقم دستمزد بازیکنان و بحث قدیمی «قانون سقف قرارداد» که هنوز به تصویب هیات رئیسه فدراسیون نرسیده، شنیده‌ها حاکی از آن است که در فصل پیش‌رو، قرادادهای روی میز و زیر آن سنگین بسته می‌شوند. کار فوتبال ایران به جایی رسیده که خریدهای خارجی مقرون به صرفه‌ترند و بازیکنان داخلی روز به روز ارقام نجومی‌تری پیشنهاد می‌دهند.

شنیده‌ها:

در این گزارش به دنبال پاسخ برای این سؤال نیستیم که؛ آیا بهترین فوتبالیست‌های ایرانی شاغل در لیگ، ۲۰ میلیارد تومان می‌ارزند یا نه؟ ما فقط به مرور نمونه‌هایی از بعضی شنیده‌های اخیر درباره رقم قرادادها- که دور از واقعیت هم نیستند- و گران‌قیمت‌ترین بازیکنان چند فصل‌ گذشته لیگ برتر فوتبال ایران پرداخته‌ایم. مدیران مختلفی تأیید کرده‌اند که دستمزد بازیکنان درجه یک در فوتبال ایران چیزی بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد است.

محمد دانشگر- پس از پیوستن مدافع استقلال به سپاهان، حواشی مبنی بر این‌که مبلغ قرارداد دانشگر برای سه سال ۷۰ میلیارد است، به وجود آمد اما باشگاه سپاهان اعلام کرد رقم انتقال او به سپاهان در قراردادی سه ساله به مراتب کمتر از ۷۰ میلیارد تومان است و از این پول‌ها خرج نمی‌کند. این ادعا را روزنامه ایران ورزشی مطرح کرده بود.

بیرانوند و پورعلی‌گنجی- طبق شنیده‌ها، قرارداد بیرانوند با پرسپولیس سه‌ساله است که برای هر فصل بند حق فسخ برای پیشنهادهای خارجی خواهد داشت. البته بعضی از قرارداد دو ساله بیرانوند با پرسپولیس گفته‌اند که قرارداد سال دومش مشروط بوده و بستگی به پیشنهاد خارجی این بازیکن خواهد داشت.طبق شنیده های غیر رسمی رقم مالی قرارداد پرسپولیس با علیرضا بیرانوند در لیگ بیست و دوم با پایه ۱۲ میلیارد تومان، به علاوه ۶ میلیارد آپشن اعلام شده؛ قهرمانی درلیگ برتر، جام حذفی، سوپرجام، تعداد کلین شیت‌ها، حضور در بازی‌ها، گرفتن پنالتی‌ها، تعداد بردها از جمله مواردی‌ست که در آپشن‌ها در نظر گرفته شده است.البته قرارداد پرسپولیسی ها به زودی روی سایت کدال قرار خواهد گرفت تا رقم آن به صورت رسمی اعلام شود.

این رقم برای قرارداد مرتضی پورعلی‌گنجی نیز اعلام شده است.

احسان پهلوان- بعضی ها مدعی شده‌اند که احسان پهلوان با قراردادی ۱۹ میلیاردی برای دو فصل به فولاد پیوسته است. اختلافی ١٠ میلیاردی با باشگاه پرسپولیس. خبرآنلاین این رقم را تایید نمی کند و این رقم طبق شنیده‌ها و ادعای بعضی از سایتها نوشته شده است.

ارسلان مطهری-با وجود شایعاتی مبنی بر جدایی او از استقلال، یک فصل دیگر هم با ارسلان تمدید شد و این یعنی بیش از رقم قبلی و افزایش قراراداد. مطهری تا پایان فصل ۱۴۰۲-۱۴۰۳ در جمع آبی‌پوشان پایتخت ماندگار خواهد بود.تا پیش از این شایعه شده بود میزان قرارداد مطهری با استقلال بالای ۱۰ میلیارد تومان است.

پیشنهادات نجومی بازیکنان در فصل‌ ۱۴۰۰-۱۴۰۱

با آغاز فصل نقل و انتقالات برای شروع لیگ فوتبال ایران در فصل ۱۴۰۰-۱۴۰۱، تعدادی از بازیکنان درخواست‌های عجیبی داشتند که به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

** محمد دانشگر مدافع استقلال برای حضور ۲ ساله در گل‌گهر، مبلغ ۳۰ میلیارد به این باشگاه پیشنهاد داده بود که با پاسخ منفی آن‌ها مواجه شد.

** سجاد شهباززاده به استقلال پیشنهاد ۱۵ میلیارد تومانی داده بود.

** امید عالیشاه است که برای عقد قرارداد مجدد با باشگاه پرسپولیس، عدد ۱۲ میلیارد تومان را به باشگاه پیشنهاد داده که این رقم نیز مورد پذیرش پرسپولیس قرار نگرفت.

** سیاوش یزدانی مدافع استقلال هم که قراردادش با این باشگاه به پایان رسیده، مبلغی نزدیک به ۴۰ میلیارد را برای ۳ سال در پاسخ به باشگاه استقلال به زبان آورده که البته این ۴۰ میلیارد شامل ۵ میلیارد تومان تخفیف شده بود!

قراردادهای گران فصل‌های گذشته

بازیکنان ملی‌پوش، لژیونرها و غیرملی‌پوشان رقم‌های متفاوتی را در فصل‌های پیشین به عنوان دستمزد از باشگاه‌ها دریافت کردند. بازیکنان تیم‌های صنعتی اغلب اوضاع بهتری داشتند. اما به هر حال تیم‌های دولتی مثل پرسپولیس و استقلال هم در بازار چک کشیدن و رقابت بر سر جذب بازیکن بیکار نشسته‌اند.

رضا اسدی- گران‌ترین بازیکن غیر ملی‌پوش سرخ‌پوش‌ها. از آن‌جا که پرسپولیس نتوانسته بود جانشین مناسب برای احمد نوراللهی پیدا کند و دو باشگاه استقلال و سپاهان هم رضا اسدی را می‌خواستند، سقف قراردادش را به اصرار گل‌محمدی شکست و با بازیکنی غیر ملی‌پوش مبلغ ٩ میلیارد تومان قرارداد بست. با آپشن‌هایی که در قرارداد این بازیکن وجود داشت رقم به ١۵ میلیارد هم رسید. پیش از آن، هیچ بازیکن داخلی با این رقم و آپشن‌های قرارداد با باشگاه پرسپولیس قرارداد امضا نکرده بود!

کوین کنستانت- بازیکن گینه‌ای سابق تیم فوتبال میلان ایتالیا، در نقل و انتقالات با قراردادی دو ساله به تیم تراکتور پیوست اما خیلی زود به دلیل مشکل قلبی و عدم قبولی در تست‌های پزشکی ایفمارک از آن‌ها جدا شد. تراکتور مجبور به مصالحه با کنستانت شد و حدود ٢٠٠ هزار یورو به این بازیکن پرداخت کرد،‌ اما او شکایت کرد و مطابق قرارداد دو ساله‌اش حکمی مبنی بر دریافت مبلغی نزدیک به ۸۰۰ هزار یورو از باشگاه تراکتور دریافت کرد. کنستانت حدود ده روز در تمرین تراکتور حضور داشت و در هیچ مسابقه‌ای به میدان نرفت.

شیخ دیاباته- دستمزد شگفت انگیز و ١۴ میلیاردی دیاباته در فصل‌های پیشین و قراداد دو ساله‌ی او با استقلال که آپشن‌های زیادی داشت یکی از نجومی‌ها و جنجال‌ برانگیزها بود.

شهریار مغانلو- وقتی شهریور ١۴٠٠ مذاکرات پرسپولیس و سانتاکلارای پرتغال بر سر انتقال او به نتیجه نرسید، سپاهان با پرداخت حدود ۴٠ میلیارد تومان، گران‌ترین نقل و انتقال لیگ بیستم را انجام داد. با این انتقال، بازیکن سانتاکلارا تا پایان فصل ورزشی ۲۰۲۳-۲۰۲۲ در میان طلایی‌پوشان ماندگار شد. حدود ١۴ میلیارد تومان از این رقم دستمزد دو ساله‌ی مغانلو بود.

بیرانوند- دروازه‌بان جدید پرسپولیس در لیگ بیست و دوم، همواره یکی از گران‌ترین بازیکنان لیگ برتر به حساب می‌آید. قرداد معروف او و آپشن‌های جنجالی‌اش در فصل‌ قبل که منجر به اختلافاتی با همین باشگاه شده بود، به رقم ٢١ و نیم میلیارد تومان برای سه فصل می‌رسید.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.