رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان و بورل

امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عنوان کرد: هیچ تردیدی در اراده ایران برای رسیدن به توافق خوب، قوی و پایدار وجود ندارد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، وزیر امور خارجه در تماس تلفنی با «جوزف بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در خصوص آخرین وضعیت گفتگوها برای رفع تحریم و همچنین برخی موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

بیشتر بخوانید:

حسین امیرعبداللهیان در این گفت‌وگوی تلفنی با اشاره به تداوم رایزنی‌ها برای رفع تحریم‌ها اظهار داشت: هیچ تردیدی در اراده دولت جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافق خوب، قوی و پایدار وجود ندارد. کاخ سفید باید زیاده‌خواهی‌ها و تردید را کنار گذاشته و در مسیر واقع‌بینی و راه حل گام بردارد.

وزیر امور خارجه با اشاره به تلاش طولانی همه طرف‌ها در وین اظهار کرد: اکنون سه کشور اروپایی و روسیه و چین آماده نهایی‌شدن توافق هستند. دولت فعلی آمریکا باید جسارت اصلاح سیاست‌های اشتباه گذشته کاخ سفید را داشته باشد.

امیرعبداللهیان با ابراز قدردانی از تلاش‌های بی‌وقفه جوزپ بورل و انریکه مورا تأکید کرد: اکنون دیپلماسی به‌درستی و به‌خوبی عمل می‌کند.

وزیر امورخارجه با اشاره به تشدید اقدامات تروریستی و موج آوارگان در افغانستان بر لزوم همکاری جدی در مورد برقراری ثبات و امنیت در این کشور، رسیدگی به مشکل آوارگان افغانستانی، ارسال کمک‌های بشردوستانه و مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با اشاره به ابعاد گسترده و عمیق تحولات اوکراین، بر ضرورت تمرکز بر راه حل سیاسی در حل بحران اوکراین تاکید کرد. امیرعبداللهیان همچنین از برقراری آتش‌بس موقت در یمن استقبال و اظهار امیدواری کرد که منطقه شاهد آتش‌بس دائمی، رفع محاصره کامل یمن و توافق یمنی – یمنی شود.

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز در این گفت‌وگو با اشاره به اراده مثبت طرف ایرانی در مذاکرات وین اظهار کرد: باور داریم که ایران خواهان توافق است و ابتکارات متنوعی وجود داشته و تداوم دارد.

او طولانی‌شدن تنفس در مذاکرات را سازنده ندانست و پیشنهاد کرد گفت‌وگوها مجددا میان نماینده اتحادیه اروپا و مذاکره‌کننده ارشد ایران از نزدیک پیگیری شود.

بورل با اشاره به جنگ در اوکراین، آن را یک بحران جهانی توصیف کرد که می‌تواند تبعات منفی دربرداشته باشد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن استقبال از حمایت جمهوری اسلامی ایران در توقف جنگ در یمن و کمک به آوارگان افغانستان تأکید کرد: اتحادیه اروپا می‌تواند مشورت‌ها و گفت‌وگو و همکاری مشترک با ایران را در زمینه‌های مختلف توسعه و گسترش دهد.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.