۵ نشانه برای سرقت از وای فای

هک شدن و دزدی از وای فای اتفاق رایجی است. این ماجرا علاوه بر پیامدهای مالی، پیامدهای حقوقی نیز دارد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایرنازندگی، این روزها وای فای به امکانی حیاتی تبدیل شده است، به خصوص حالا که همه چیز به اینترنت وابستگی بیشتری هم پیدا کرده است؛ از مدرسه و دانشگاه گرفته تا دورکاری، این روزها همه چیز به اینترنت وابسته است. اگر در این مدت اینترنت خوب و پرسرعتی داشتید خودش شانس بوده‌اید. گاهی پیش می ‌آید بدون اینکه بدانید کسی از وای فای شما استفاده می‌کند. یعنی در عمل در حال دزدیدن اینترنت شما است. اما این مسئله تا چه حد قابل تشخیص دادن است؟ در ادامه علائمی که می‌تواند نشان از دزدیده شدن وای فای شما داشته باشد را بیان می‌کنیم.

۱- سرعت کم اینترنت

نشانه های واضحی وجود دارد که شما یک سارق وای فای دارید، ابتدایی‌ترین آن‌ها کاهش سرعت اینترنت است. کم بودن سرعت اینترنت می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد، اما یکی از آن‌ها این است که چند نفر از یک مودم استفاده می‌کنند.

۲- تبلیغات غیرعادی

تبلیغات جزء جانشدنی اینترنت است. اما تبلیغات تقریباً در همه مرورگرهای شما ظاهر می‌شود و بر اساس فعالیت‌های شما نمایش داده می‌شوند. به همین خاطر بخش زیادی از تبلیغاتی که دریافت می‌کنید تابع جست‌وجوهای شما در اینترنت است اما اگر ناگهان شروع به مشاهده تبلیغاتی کردید که هیچ ربطی به جست‌وجوهای شما در اینترنت ندارد می‌تواند به نشان دهنده این مسئله باشد که کسی غیر از شما هم در حال استفاده از وای فای شما است.

۳- صورت‌حساب‌های عجیب

اگر کسی در حال سرقت وای فای شما باشد، پیامدهای ناخوشایند و آزاردهنده مالی دارد. اگر بسته‌های اینرتنتی شما زودتر از حد معمول به پایان می‌رسند یا هزینۀ اینترنت شما به طور غیر عادی بالا رفته است این یعنی باید شیوه مصرف را بررسی کنید تا ببینید کسی غیر از شما از وای فای استفاده می‌کند یا نه.

۴- دستگاه های ناآشنا

اگر شک کردید کهیک غریبه از وای فای شما استفاده می‌کند، نرم‌افزارهایی وجود دارند که مشخص می‌کنند چه دستگاه‌هایی به شبکۀ وای فای شما وصل است. این کار را به صورت مرتب انجام دهید و دستگاه‌های غیر معمول را از طریق ورود به سیستم روتر خود شناسایی کنید.

۵- اعلان‌های هرزنامه

دریافت هرزنامه‌ها پیامد دیگری است که احتمالاً فقط در صورتی اتفاق می‌افتد که سارق وای فای شما یک رفتار آنلاین یا غیرقانونی خاص انجام دهد. یعنی به سایت‌هایی غیر مجاز سرک بکشد و یا کارهایی بکند که شبکل وای فای شما را در معرض دریافت هرزنامه‌های زیادی قرار دهد. یک سارق وای فای می‌تواند باعث شود که آدرس آی پی منزل شما توسط موتورهای هرزنامه مختلف توسط بیشتر سرویس‌های ایمیل و ارائه دهندگان امنیت شبکه نشان‌گذاری شود. اگر این اتفاق بیفتد ایمیل‌هایی که از شبکه وای فای خانگی ارسال می‌کنید می‌توانند به طور کلی مسدود شوند یا در پوشه‌های هرزنامه فیلتر شوند؛ زیرا سارق وای فای با کارهای غیر قانونی‌اش اعتبار آی پی شما را از بین می‌برد.

اطلاعات شما در خطر است

می‌دانید که دسترسی به کامپیوترهای دیگران از طریق اینترنت چندان سخت نیست. اگر یک سارق وای ‌فای داشته باشید او می‌تواند به کامپیوتر شما نیز رخنه کند. از تلفن شما گرفته تا لپ‌تاپ، کنسول بازی، چاپگر، حتی دوربین‌های امنیتی و سایر دستگاه‌های متصل به وای‌ فای می‌توانند در معرض نفوذ باشند. بیشتذ سارقان وای ‌فای به دنبال اینترنت رایگان می‌گردند اما این امکان وجود دارد که به اطلاعات شخصی شما هم دسترسی پیدا کنند.

پیامدهای قانونی

اگر کسی که فای وای شما را سرقت می‌کند در اینترنت دست به دزدی، کلاهبرداری یا مزاحمت برای دیگران بزند، ممکن است پای شما هم به ماجرا باز شود و حتی پلیس به درب منزل شما مراجعه کند. چراکه این آدرس آی پی شماست که به این فعالیت غیرقانونی پیوند داده می‌شود و شما متهم خواهید شد. آن وقت ممکن است اثبات اینکه شما این کارها را انجام نداده‌اید کار سختی است.

نحوه جلوگیری از سرقت وای فای

یک راه اصلی برای جلوگیری از سارقان وای فای وجود دارد: یک گذرواژه قوی انتخاب کنید. رمز عبوری را انتخاب کنید که فقط خانواده شما از آن مطلع شوند و بسیار مراقب باشید که با چه کسی آن را به اشتراک می‌گذارید. استفاده از وی پی ان را نیز در نظر بگیرید که علاوه بر امنیت شما در وای فای عمومی، می‌تواند از اطلاعات شما در شبکه شخصی نیز محافظت کند. همچنین یکی از بهترین زاه‌های مخفی کردن اسم وای فای است. در این روش با پنهان کردن نام وای فای خود، امکان هک شدن آن بسیار پایین می‌آید.

چگونه متوجه سرقت از وای فای شویم؟

اولین کاری که باید بکنید بررسی این مسئله است که چه دستگاه‌هایی به وای فای شما متصل هستند. برنامه‌های زیادی برای این کار وجود دارند. از جمله برنامۀ fing که رایگان است. اگر دستگاه ناشناسی پیدا کردید بلافاصله رمزهای خود را تغییر دهید.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.