رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

۱۰ فیلمی که باعث می شود از سفر وحشت کنید!

با توجه به طراحی داستانی، فیلم های ترسناک معمولاً پس از پایانشان حسی از ترس و وحشت را در مخاطب به جای می گذارند، جایی که این ترس به هر موضوع خاصی که در متن داستان قرار دارد مربوط می شود.

به گزارش اینتیتر به نقل از روزیاتو، برای مثال اگر فیلم Jaws را ببینید، پس از آن از کوسه ها خواهید ترسید. اگر Child’s Play را تماشا کنید، در ادامه حس خوبی به عروسک ها نخواهید داشت. اگر It را نگاه کنید از دلقک ها خواهید ترسید و اگر eath Bed: The Bed That Eats را نگاه کنید از خود خواهید پرسید که با زندگی تان چه کرده اید. یک بخش خاصی از زندگی ما که فیلم های ترسناک باعث می شوند از آن بترسیم، سفر کردن است. در واقع بعد از تماشای این فیلم ها دستکم برای مدتی از سفر کردن ترسیده و سعی می کنید تا حد امکان کمتر سفر کرده یا در سفر بیشتر مواظب و مراقب باشید یا حتی شیوه سفر خود را تغییر می دهید. این گونه فیلم ها به تجربه های ناخوشایند در هتل، پروازهای ترسناک، مسافرخانه های کثیف و مشکل دار و به طور کلی تجربیات ناخوشایند مرتبط با سفر می پردازند.

بدین ترتیب در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ فیلم ترسناک آشنا کنیم که بعد از تماشایشان دستکم برای مدتی از سفر کردن منصرف خواهید شد.

۱۰- Room For Rent

لین شی برای بسیاری یک شخصیت ترسناک محبوب است و فیلم Room For Rent در سال ۲۰۱۹ این فرصت را در اختیار این بازیگر قرار داد تا به طور کامل در مرکز و کانون یک داستان ترسناک قرار گیرد. در حالی که شی همواره به عنوان یک بازیگر نقش مکمل در فیلم های ترسناک به کار گرفته شده بود، در این فیلم نقش اصلی جویس در فیلم تامی استووال را بر عهده دارد. جویس بعد از سقوط شوهرش از سقف خانه اش، به یک بیوه تنها تبدیل می شود و تصمیم می گیرد برای تامین بخشی از هزینه های زندگی اش، یکی از اتاق های خانه را کرایه بدهد. بعد از سال ها وابستگی به شوهرش، شخصیت شی بدون داشتن مردی در زندگی اش با مشکل مواجه شده و وقتی شخصیت باب بلند قد و خوش سیما با بازی الیور ریون در یک تعطیلات طولانی در خانه او اقامت می کند، شی برای نزدیک شدن به او و به دست آوردن دل این مسافر دست به کارهایی باورنکردنی می زند. علیرغم رفتارهای گرم و ماهرانه جویس، وقتی پای مهمانان خانه اش به میان می آید، او شخصیتی به شدت وسواسی و کنترلگر دارد. اگر برای شام دیر بیایید این موضوع جویس را عصبانی می کند. با همسایه ها صحبت کنید، جویس عصبانی خواهد شد و حتی اگر بخواهید با یکی از جنس مخالف گپی زده باشید با عصبانت صاحبخانه مواجه خواهید شد. زمانی که همه چیز در فیلم Room for Rent به پایان می رسد، تعدادی جسد و پتانسیل ساخت یک دنباله در آینده ای نزدیک به جای می ماند.

۹-Hostel: Part III

تا به حال در برخی از بهترین های ژانر وحشت به فیلم های Hostel و Hostel: Part II از الی روث اشاره کرده ایم اما اینجا می خواهیم شانسی هم به Hostel: Part III بدهیم. این فیلم که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد سومین فیلم فرانچایز Hostel بود و به هیچ عنوان در حد و اندازه های دو فیلم قبلی نبود و به همین خاطر مستقیماً به بخش پخش خانگی رفت اما این فیلم یک نکته بسیار موثر در خراب کردن دیدگاه شما یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در جهان دارد. در حالی که دو فیلم قبلی به طول کامل بر اسلواکی تمرکز داشتند، دنباله سوم به سراغ لاس وگاس می رود. در این فیلم، شخصیت های داستان برای جشن فارغ التحصیلی به لاس وگاس می روند و آنجاست که قربانی گروه زبده شکارچیان می شوند. برای بسیاری، سفر به لاس وگاس مانند یک رویای به حقیقت پیوسته است با چراغ های نورانی، فضای پویا و نهایت یک تجربه تعطیلات فراموش نشدنی. اما تصویری که در این فیلم ارائه می شود باعث می شود به خود بگویید لاس وگاس آنطورها که هم که به نظر می رسد خوشایند و جذاب نیست.

۸- Vacancy

فیلم Vacancy که در سال ۲۰۰۷ به کارگردانی نمرود آنتال منتشر شد فیلمی نیست که به طور خاص روی شخصیت هایی که به تعطیلات می روند یا کسانی که می خواهند از دردسرهای روزمره زندگی رها شوند تمرکز داشته باشد. در این فیلم دیوید و ایمی فاکس با بازی لوک ویلسون و کیت بکینسیل، بعد از خراب شدن خودرویشان در مسیر بازگشت از یک مهمانی خانوادگی به خانه، مجبور می شوند در یک متل ساکن شوند. از بخت بد این زوج، این متل توسط افرادی ترسناک مدیریت می شود که فیلم های مورد دار می فروشند و دیوید و ایمی تازه ترین ستارگان فیلم جدید آن ها هستند. بسیاری از ما تجربه زندگی در مهمانخانه های کثیف و مشکل دار را داشته ایم و کسانی که فیلم Vacancy را دیده اند بدون شک در اقامت بعدیشان در یک هتل، متل یا مهمانخانه، در ذهن خود این تشکیک را خواهند داشت که شاید دوربین هایی در داخل محل اقامتشان مخفی شده باشد. البته فیلم Vacancy تنها فیلمی نیست که شما را نسبت به اقامتگاه ها بیمناک می سازد زیرا فیلم های ترسناک زیادی از فضاهای مشابه برای ایجاد این نوع ترس و شکنجه استفاده کرده اند که مشهورترین آن ها متل ترسناک بیتس ها در فیلم Psycho شاهکار نمادین آلفرد هیچکاک است.

۷- Final Destination

در حالی که اکثر فیلم های این فهرست در مورد سفرهای نسبتاً کوتاه و تعطیلات آخر هفته هستند، سخت است به سراغ فیلم هایی نرویم که مسافران را به شدت ترسانده و از سکانس ابتدایی فیلم اول Final Destination یاد نکنیم. برای بسیاری از افراد- از جمله نویسنده- ترس از پرواز یک ترس به شدت واقعی است. و اگر شما نیز از آن کسانی هستید که تجربه آرام و خوشایندی در سفرهای هوایی ندارید، فیلم Final Destination به طور قطع اضطراب و استرس شما را چند سطح بالاتر برده و در پرواز بعدیتان شاهد این تاثیرگذاری ترسناک خواهید بود. سکانس ابتدایی این فیلم گروهی دانش آموز دبیرستانی سوار بر پرواز ۱۸۰ خطوط هوایی وولی ایرلاینز را نشان می دهد که بعد از بلند شدن دچار انفجار می شود. شخصیت الکس براونینگ با بازی دیوون ساوا پیش از پرواز احساس ناخوشایندی داشته و به همین دلیل او و برخی از دوستانش سوار هواپیما نمی شوند. اما در ادامه این بازماندگان یک به یک به شیوه های مختلفی کشته می شوند و فرانچایز Final Destination به طور کلی بر اساس چنین فضای مشابهی شکل می گیرد. در یک حرکت نسبتاً هوشمندانه، این سکانس انفجار در هواپیما در انتهای دنباله سال ۲۰۰۹ به نمایش در می آید و فیلم پنجم نیز این سکانس را در لحظات ابتدایی خود به صورت نمادین نشان می دهد.

۶- Horror Express

کمتر نام هایی در تاریخ ژانر وحشت توانسته اند به محبوبیت و جذابیت سر کریستوفر لی و پیتر کاشینگ برسند و وقتی این دو را در یک فیلم قرار می دهید، ویژه بودن آن فیلم تضمین شده است. یکی از این همکاری های بین لی و کاشینگ در فیلم Horror Express ساخته یوجنیو مارتین در سال ۱۹۷۲ رخ داد. داستان فیلم در سال ۱۹۰۶ رخ می دهد جایی که یک قطار سریع السیر از مسیر سیبری و از شانگهای به مسکو می رود. در این فیلم، شخصیت پروفسور ساکستون با بازی لی یک موجود منجمد شده را منتقل می کند که به نظر او یک لینک گمشده و یک پیشرفت علمی بسیار مهم است. کاشینگ نیز نقش دکتر ولز، رقیب دوست داشتنی ساکستون را بازی می کند و این دو پس از خارج شدن موجود منجمد شده و کشتار در قطار، به دنبال راهی برای فرار هستند. با توجه به سال انتشار فیلم، فضا و ستاره های اصلی آن، شاید نتوان انتظار فیلم های ترسناک مدرن را از آن داشت اما این موضوع باعث نمی شود که فیلم یوجنیو مارتین جذابیت و وحشت زایی نداشته باشد. و در حالی که سفر با قطار اکسپرس از دل سیبری با طول بیش از ۴,۷۳۵ مایل و در طی ۶ شب بسیار طولانی خواهد بود، حس گیر افتادن در قطاری که یک ماشین کشتار پیش از تاریخ نیز مسافر آن است می تواند باعث کابوس شود.

۵- Race With The Devil

شاید هیچ چیز به اندازه یک فرقه شیطان پرست باعث نشود که برنامه ریزی ها برای تعطیلات به یک کابوس جهنمی تبدیل شود. در فیلم Race with the Devil ساخته جک استارت در سال ۱۹۷۵، دو زوج از همه جا بیخبر به تعطیلات می روند اما در سفر خود به کوهستان های برفگیر آسپن شاهد یک قربانی انسانی از جانب یک فرقه شیطان پرست می شوند. راجر و کلی مارش و فرانک و آلیس استوارت که توسط مردم محلی شیطان پرست شناسایی شده اند، برای زنده ماندن چاره ای جز مبارزه ندارند. در این نبرد است که هر چهار نفر در مناطق روستایی تحت تعقیب گروهی از مردم محلی خشگمین قرار می گیرند و پایان تاریک فیلم نیز بر هولناکی شرایط می افزاید زمانی که امیدها از بین رفته و پیروزی قریب الوقوع به شکست مطلق تبدیل می شود. شخصیت های قربانی داستان تنها دقایقی پس از آنکه به نظر می رسد موفق به فرار شده اند، تحت محاصره شیطان پرستان قرار می گیرند. پیام اخلاقی فیلم این است که اگر قصد یک تعطیلات خارج از شهری را دارید بهتر است مستقیماً به سراغ مقصد اصلی رفته و از توقف کوتاه خودداری کنید. اگر چه می توانید یک توقف غیرمنتظره را به برنامه خود اضافه کنید اما ممکن است در این مسیر به صورت تصادفی با چیزی روبرو شوید که کل تعطیلات شما را به یک کابوس تبدیل می کند.

۴- The Ritual

فیلم The Ritual که در سال ۲۰۱۷ بر اساس رمانی نوشته آدام نویل به همین نام ساخته شده بود در مورد چهار دوست است که در یک سفر کوهنوردی به سوئد می روند تا یاد دوستشان که در لحظات ابتدایی فیلم کشته می شود را گرامی بدارند. از آنجایی که با یک فیلم ترسناک مواجه هستیم، این کوهنوردی خیلی زود به یک ماجرای ترسناک تبدیل می شود وقتی تیم کوهنوردان تصمیم می گیرند از یک مسیر میانبر و تاریک از میان جنگل عبور کنند. در حالی که کارگردان راب براکنر به خوبی تنش را در داستان ایجاد کرده و هر لحظه افزایش می دهد، گروه اصلی داستان شروع به تجربه توهمات عجیب می کنند، احساسات خود را به شکلی عریان نشان داده و حضور موجوداتی در هر گوشه در حال پرسه زدن حس می شود. در نهایت یک موجود خداگونه به نام جوتون و یک فرقه در مرکز داستان افشا می شوند. ترسناک تر اینکه از تمام شخصیت های کلیدی داستان تنها یک نفر از آن ها می تواند هنگام بالا رفتن تیتراژ پایانی فیلم زنده بماند.

۳- Wolf Creek

وقتی مردم می گویند که استرالیا پر از چیزهایی است که برای کشتن شما طراحی شده اند و استرالیا از بعضی جهات خطرناک ترین کشور به شمار می آید، تنها مقداری شوخی می کنند، در حالی که این جزیره خانه تعداد زیادی از مرگبارترین شکارچیان، از مارها تا کوسه ها، عنکبوت ها، کروکودیل ها، پرندگان، حشرات و خیلی موجودات دیگر است. جدای از این موجودات اما هیچ موجودی مرگبارتر از مایک تیلور در فرانچایز Wolf Creek وجود ندارد. نه تنها تیلور یک انسان خطرناک است بلکه از هر نوع مسافر و توریستی نیز به شدت بیزار است. مایکل یک نژاد پرست، جامعه ستیز و یک دیوانه تمام عیار است اما آگاهی از ترسناک بودن و زشتی این شخصیت باعث نمی شود که قربانیان برای فرار از دست او تلاش نکنند. او به شدت مصمم است و تاکنون به هیچ هدفی اجازه نداده که از دستش فرار کرند و برخی از این قربانیان نگون بخت متوجه می شوند که او به مزه کردن گوشت انسان نیز چندان بی میل نیست. نکته ترسناک تر این که فیلم Wolf Creek و شخصیت مایک تیلور از یک سری اتفاقات واقعی الهام گرفته شده اند، یک قاتل سریالی به نام ایوان میلات و یک قاتل توریست ها به نام بردلی جان مرداک که گرگ مک لین گفته است در ساخت فیلم خود در سال ۲۰۰۵ از آن ها الهام گرفته است.

۲- Superhost

فیلم Superhost فیلمی است که شاید کمتر کسی توانسته باشد آن را ببیند و به همین خاطر بدون وارد شدن به دنیای اسپویل به شما توصیه می کنیم آن را ببینید، فیلمی که در آن گریس گیلام یکی از بهترین بازی ها در ژانر وحشت را در نقش ربکا در آن ارائه کرده است. فیلم Superhost ساخته برندون کریستنسن در مورد شخصیت کلر با بازی سارا کانینگ و تدی با بازی اوسریک چائو است، عاشق و معشوقی که وقتشان را با بلاگری در زمینه اقامتگاه ها، خانه های اجاره ای، متل ها و مکان های مشابه می گذرانند. آن ها که به شدت درگیر این هستند که مخاطبان محتوای آنلاینشان را دیده و کانال آن ها را سابسکرایب کنند، موفق می شوند موفق می شوند در یک اقامتگاه بسیار لاکچری و محبوب در میانه ناکجاآباد اقامت کنند. هدف آن ها این است که از این خانه دیدن کرده، به بررسی مناطق اطراف پرداخته و محتواهای جدیدی تولید کنند که بتواند تعداد اعضای کانال یوتیوبی آن ها را افزایش دهد. ربکا مالک این اقامتگاه مرموز است و روش های شیطانی اما جذاب او در ادامه ماجرا طوری افشا می شود که باورش برای مخاطب در نگاه اول دشوار است. بیش از این نمی خواهیم داستان فیلمی جدید که از ۳۱ آگوست در سرویس استریمینگ Shudder منتشر شده را اسپویل کنیم اما مطمئنیم که فیلم کریستنسن یکی از آن فیلم هایی است که باعث می شود در مورد مقصد تعطیلات جدید خود کمی دقیق تر و با احتیاط فکر کنید.

۱-Open Water

در سراسر این فهرست، فیلم هایی هستند که شما را از سفر هوایی باز می دارند، فیلم هایی که شما را از سفر با قطار بیمناک می سازند و فیلم هایی که باعث می شوند اجاره اقامتگاه ها در دوران تعطیلات را با دیده ی شک و تردید بنگرید. در این فیلم اما با اتفاقاتی روبرو خواهید شد که رفتن به دریا را برایتان ترسناک می سازند. فیلم Open Water که در کمال ناباوری بر اساس اتفاقاتی واقعی در سال ۲۰۰۳ ساخته شده، در مورد یک زوج به نام های دانیل و سوزان است که تصمیم می گیرند به یک تعطیلات غواصی بروند و بدین ترتیب رابطه شان که رو به وخامت گذاشته را ترمیم نمایند. بعد از حدود ۳۰ دقیقه حضور در زیر آب در قالب یک گروه غواصی، این دو به سطح آب برگشته و متوجه می شوند که قایق و تیم غواصی از آنجا رفته اند و در ادامه مشخص می شود که یک شمارش انگشتی نادرست باعث شده تیم غواصی فکر کنند همه سوار قایق شده و آنجا را ترک کنند. چیزی که در ادامه داستان می آید یک روایت بی امان، ترومایی و افسرده کننده از دو نفری است که در دل دریا گرفتار شده در حالی که کوسه های سفید غول پیکر آن ها را احاطه کرده اند. در مورد دانیل او در نهایت توسط کوسه ها کشته می شود اما سوزان زمانی که فیلم به پایان می رسد تصمیم می گیرد خود را غرق کند. Jaws فیلمی است که از دید بسیاری باعث شده افراد از آب بترسند اما دستکم در این زمینه، Open Water دهه ها برابر قوی تر و ترسناک تر از شاهکار استیون اسپیلبرگ است.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.