مهار ۷۰ درصدی ریزگردهای نمکی دریاچه ارومیه

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: ۷۰ درصد از ریزگردهای دریاچه ارومیه مهار شده است.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، فرهاد سرخوش با اشاره به اینکه خشکی دریاچه ارومیه تبعات زیادی برای منطقه و موجودات زنده خواهد داشت، تصریح کرد: اولویت دولت احیای صد درصدی دریاچه ارومیه است و درهمین راستا با اجرای پروژه های انتقال اب و کاشت درخچه هاو بوته در شوره زارهای منطقه توانسته ۷۰ دردصد از ریزگردها را مهار کند.

وی با بیان اینکه وسعت ریزگرد های نمکی در آذربایجان شرقی بیشتر از آذربایجان غربی است، ادامه داد: غبار نمکی حاصل از خشکی دریاچه ارومیه همانند غبار خاکی نیست و به محض گسترش یافتن آن تمامی پوشش گیاهی را از بین می برد که در این راستا ستاد احیا و منابع طبیعی با شناسایی مناطق گرد و غبار و بیابان زدایی برای تثبیت ریزگردها  تلاش می‌کنند.

سرخوش با بیان اینکه دریاچه ارومیه ۲ میلیارد و ۱۳۰ میلیون مترمکعب آب دارد، تصریح کرد: تراز فعلی دریاچه  ۱۲۷۰.۸۰ است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۸ سانتی متر کاهش دارد.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی، فضای مجازی، رسانه و دنیای دیجیتال را بستری ارزشمند برای فرهنگسازی دانست و گفت: امروزه به سبب گسترش فناوری و دنیای مجازی برای انتقال اطلاعات و استفاده عمومی و گسترده اکثر جامعه از این بستر می‌تواند زمینه خوبی برای شناساندن اهمیت احیای دریاچه ارومیه و مضرات خشکی ان باشد.

وی با بیان اینکه مشکل زیست محیطی دریاچه ارومیه مسئله ای فرا منطقه‌ای است ادامه داد: خشکی دریاچه ارومیه اثرات جبران ناپذیری بر منطقه خواهد داشت و استفاده از زیرساختهای بروز از جمله فضای مجازی و دنیای دیجیتال در کنار پروژه های اجرایی ستاد احیای دریاچه ارومیه لازم است چرا که احیای دریاچه ارومیه بدون فرهنگسازی و همراهی مردم امکان پذیر نخواهد بود.

سرخوش با اشاره به اینکه امروزه دنیای بازی (گیم) در بین کودکان رواج یافته و زمینه خوبی برای فرهنگسازی است، گفت: ساخت انواع بازی‌های رایانه‌ای می‌تواند دانش اموزان و کودکان را با مشکلات کم آبی، مصرف بهینه آب و خطرات اتمام آبهای زیر زمینی آشنا کند و فرهنگ استفاده صحیح و اصولی منابع ابی را از زمان کودکی به آنها آموزش داد.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی، فرهنگسازی و ایجاد زیر ساخت آموزشی را از اولویت های ستاد احیا دانست و افزود: برهمین اساس در ۹ شهر اطراف حوضه آبریز دریاچه ارومیه مقرر شده معلمان در کلاس‌های درس با بیان اهمیت صرفه جویی آب، خطرات خشکی دریاچه ارومیه، اهمیت استفاده از ابیاری نوین فرهنگ سازی کرده و از بستر فضای اموزشی نیز برای احیای دریاچه ارومیه کمک شود.

وی ادامه داد: ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان نیز از محل اعتبارات سال ۹۶ احیای دریاچه ارومیه برای تامین هزینه این زیرساخت آموزشی درنظر گرفته شده است.

سرخوش، اجرای پروژه‌های اجرایی ستاد احیا و پروژه های اجتماعی و فرهنگسازی را مکمل هم دانست و بیان کرد: پروژه‌های احیا بدون فرهنگسازی و توجیه کشاورزان در روی آوری به کشاورزی نوین و کشت محصولات کم آب بر در حوضه دریاچه ارومیه میسر نمی‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.