چرا درد های میگرنی در زنان بیشتر است؟

مطالعات محققان دانشگاه میگل هرناندز در اسپانیا نشان می دهد هورمون های جنسی بر سلول های اطراف عصب سه قلو و رگ های خونی درون مغز تاثیر می گذارند و به همین دلیل بروز دردهای میگرنی در زنان چهار برابر شایع تر از مردان است.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایرنا، جنسیت یک عامل مهم در شدت و تکرار دردهای مزمن از جمله میگرن است.

به گزارش ساینس دیلی، مطالعات جدید نشان می دهد هورمون های جنسی بر سلول های اطراف عصب سه قلو و رگ های خونی درون مغز تاثیر می گذارند. عصب سه قلو (trigeminal nerve) یک عصب مغزی با چهار هسته است که در اعمال حسی یا حرکتی شرکت می کند.

این مطالعه نشان می دهد استروژن به عنوان یکی از مهمترین هورمون های زنانه در سنین بلوغ تا یائسگی، نقش مهمی در تحریک سلول ها و بروز دردهای میگرنی دارد. گرچه نقش هورمون های جنسی در بروز دردهای مزمن تایید شده است، ولی مکانیسم های مولکولی و سلولی دودیسی جنسی (sexual dimorphism) تحت بررسی دقیق است. دودیسی جنسی به تفاوت ظاهری جنس نر با ماده در یک گونه زیستی گفته می شود.

ادامه این مطالعات نشان می دهد هورمون هایی مانند تستوسترون در برابر میگرن نقش محافظتی دارند، ولی برخی هورمون ها مانند پرولاکتین میگرن را شدیدتر می کنند. همچنین کانال های یونی سلولی که واکنش سلول ها به محرک های خارجی را کنترل می کنند،‌ در بروز میگرن نقش دارند.

محققان بر این باورند توجه به نقش هورمون ها در بروز میگرن می تواند به تولید داروهای موثر منجر شود.

سردرد های میگرنی به صورت درد های ضربه ای و تپش دار در نقطه ‌ای از سر توصیف می ‌شود و معمولا نیمی از مغز را در بر می گیرد. مدت زمان این درد بین ۴ تا ۷۲ ساعت است و زندگی فرد را مختل می کند.

معمولا این افراد نسبت به صدا و نور حساس می شوند و بیماری آنان با این دو عامل افزایش می یابد. رژیم غذایی، استرس و تغییرات هورمونی در میزان و شدت این بیماری نقش مهمی دارد. طبق آخرین آمار انستیتو ملی سلامت، حدود ۱۰ درصد از افراد سراسر دنیا به این بیماری مبتلا هستند و تعداد مبتلایان خانم ۴ برابر آقایان است.

نتایج این مطالعه در نشریه Frontiers in Molecular Biosciences منتشر شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.