آمریکایی‌ها می‌دانند برای بازگشت به برجام چه بکنند

نماینده کشورمان در سازمان ملل در گفت و گویی مواضع کشورمان را درباره روند بازگشت آمریکا به پایبندی به توافق هسته ای تشریح کرد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، مجید تخت روانچی نماینده کشورمان در سازمان ملل در گفت و گویی با شبکه یورو نیوز، در پاسخ به این سوال که آیا زمان ضرب‌الاجل ایران برای خروج از پروتکل الحاقی تغییر کرده است، گفت: قبل از اینکه به سوال شما پاسخ دهم باید بگویم که ما گزارش های متعدد آژانس را داریم که کاملا نشان می‌دهد همکاری ایران با آژانس به صورت کامل انجام شده. وقتی که ایالات متحده به صورت غیرقانونی از برجام خارج شد، دیگر کشورهای باقیمانده در برجام به ما اصرار داشتند که رفتاری مشابه آمریکا نکنیم و از توافق خارج نشویم چرا که آنها خسارت‌های ایران را جبران می‌کنند. ما یک سال برای این منظور صبر کردیم اما در عمل اتفاقی نیفتاد.

همان زمان دولت ایران تصمیم گرفت به صورت چند مرحله‌ای تعهدات خود را کاهش دهد. البته همین امر هم بر مبنای بند ۳۶ برجام صورت پذیرفت. از سوی دیگر مجلس هم مدت‌ها در این خصوص بحث‌ کرده بود که چه راهکارهایی در قبال این وضعیت انجام دهد و در نهایت این قانون تصویب شد. بر اساس این قانون ما تعهداتی در چارچوب قوانین کشوری داریم. بر اساس این قانون ما باید گام‌ها را بردایم که البته برخی از آنها مثل شروع غنی‌سازی ۲۰ درصدی را شروع کردیم. مرحله بعدی آن که قرار است ۲۱ فوریه اتفاق بیفتد همانطور که شما اشاره کردید این است که اگر تا آن زمان مطالب مجلس محقق نشود دولت باید به اجرای پروتکل الحاقی پایان دهد. ضمن اینکه توجه داشته باشید که همین هم طبق برجام اقدامی داوطلبانه از سوی ایران بوده است.

روانچی در توضیح این که آیا این یعنی بعد از آن تاریخ نظارت‌های آژانس ادامه دارد اما اجرای پروتکل الحاقی متوقف می‌شود، بیان کرد: بله همینطور است. شرایط برمی گردد به پیش از توافق برجام. یعنی ما در چارچوب پادمان و ان پی تی به تعهدات خود عمل می‌کنیم و بر همین اساس هم ماموران آژانس در ایران حضور خواهند داشت.

نماینده کشورمان در جواب این سوال که تغییری در ضرب‌الاجل ایران ایجاد نشده است، گفت: خیر. بر اساس همان مصوبه مجلس است.

او در توضیح این که انتظار ایران از آمریکا چیست و اگر مثلا واشنگتن گام مثبتی انجام دهد که نشان‌دهنده تغییر راهبرد کلی این کشور در قبال ایران باشد برای ایران کافی نخواهد بود، تشریح کرد: مصوبه مجلس مشخص است. ما هیمشه گفته‌ایم آمریکا باید به برجام برگردد. یعنی باید به اجرای تعهداتش در چارچوب برجام برگردد. باید تحریم‌هایی که در خود برجام مشخص شده چه هستند را لغو کند. تحریم‌هایی که در دوره ترامپ به عناوین دیگر تصویب شد را باید لغو کنند و البته یک سری تحریم‌های جدیدی هم در دوره ترامپ تصویب شد که که آنها هم باید لغو شوند. در نتیجه مشخص است که آمریکا باید چه کارهایی انجام دهد.

نماینده کشورمان در سازمان ملل درباره این که «اگر حرکت مثبت کوچکی از سوی آمریکا صورت بگیرد از نظر ایران قابل قبول نخواهد بود»، اظهار داشت: مصوبه مجلس روشن است که چه اتفاقی باید بیفتد. ما بر همان اساس باید عمل کنیم و بر همان اساس هم عمل خواهیم کرد.

او درباره این که در رسانه‌های آمریکایی گزارش‌های منتشر شده بود مبنی بر اینکه دولت آمریکا برنامه‌هایی دارد برای کاهش فشار بر ایران بدون رفع تحریم ها و اگر احیانا این اتفاق بیفتد واکنش ایران چه خواهد بود، توضیح داد: مصوبه مجلس که مشخص است و باید بر همان اساس عمل شود. الان هم زود است که بخواهیم قضاوت کنیم آمریکا چه اقدامی بکند و ما در مقابلش چه اقدامی باید انجام دهیم. آمریکایی‌ها می دانند باید چه بکنند. باید تصمیم شان را بگیرند. همین حالا که من خدمت شما هستم آمریکا ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ و ناقض برجام است. یعنی همان سیاستی که در دوره ترامپ انجام می‌شد هنوز هم ادامه دارد. هیچ تغییری ما ندیدیم. آمریکا باید تصمیم بگیرد که می‌خواهد سیاست شکست خورده فشار حداکثری را ادامه دهد یا واقعا می خواهد متوجه شود که آن سیاست اشتباه بوده و رویکرد جدیدی را اتخاذ می‌کند. البته در صحبت می‌گویند که سیاست فشار حداکثری سیاست شکست خورده ای بوده.

روانچی درباره این که آیا آمریکا به طور مستقیم به شکست خورده بودن این سیاست اذعان کرده است، پاسخ داد: خیر. ما مستقیم تماسی نداشتیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به گفته خبرنگار یورونیوز مبنی بر این که یکی از رسانه‌های فرانسوی گزارشی منتشر کرده بود که بعد از روی کار آمدن دولت آقای بایدن مذاکراتی از طرف دولت جدید با شخص او در واشنگتن صورت گرفته است، بیان کرد: خیر. صحت ندارد. ما هیچ مذاکره مستقیمی با آمریکایی ها نداشتیم. چیزی که عرض می‌کردم این بود که مسئولین وزارت خارجه آمریکا و سخنگوی وزارت خارجه این کشور اعلام کردند سیاست فشار حداکثری شکست خورده. بنابراین این را باید در عمل اثبات کنند صرفا به حرف نمی شود.

روانچی در توضیح این که آیا ایران برنامه‌ای ندارد که خودش قدمی را برای این منظور بردارد و آیا ایران نمی‌خواهد گام نخست را بردارد، مطرح کرد: این انتظار غلطی است که اینها می‌گویند ایران گام اول را بردارد. ما که در برجام هستیم. کسی که از برجام خارج شده باید ثابت کند تغییر رویه داده است. چطور انتظار می رود ایران که در برجام است گام بردارد؟ ایران چه گامی بردارد؟

او درباره این که «در حال حاضر دیگر ایران هم در برجام نیست»، گفت: خیر. ایران هنوز در برجام حضور دارد.

نماینده کشورمان در سازمان ملل درباره این که غنی سازی اورانیوم ایران در حال حاضر بالاتر از حد معین در برجام است، تشریح کرد: بله درست می‌فرمایید. ولی این ها همه در چارچوب ماده ۳۶ برجام است که وقتی یک خلاف و نقض شدید و آشکاری از سوی یک طرف انجام می‌شود طرف مقابل می‌تواند یا به طول کلی تعهداتش را انجام ندهد و یا برخی از تعهداتش را انجام ندهد و ما مورد دوم را انتخاب کردیم و برخی از تعهدات خود را انجام ندادیم. ضمن اینکه نکته مهم این است که به محض اینکه آمریکا به اجرای تعهدات خود به صورت کامل و بدون پیش شرط بازگردد ما هم به اجرای تعهدات خود باز خواهیم گشت و این قدم‌هایی که ما برداشیتم کاملا برگشت پذیر است.

در ادامه این گفت و گو، او در پاسخ به این که اگر فرض کنیم ایران گام نخست را برنداشته است، گام بعدی ایران چیست و آیا آنطور که آقای علوی، وزیر اطلاعات گفتند تغییری در راهبرد ایران ایجاد شده و ایران به سمت ساخت سلاح اتمی حرکت می‌کند، مطرح کرد: سیاست ما در ارتباط با استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای روشن است. ما بارها اعلام کردیم که عضو ان پی تی هستیم و فتوای رهبری هم روشن است. سلاح‌های هسته‌ای در دکترین دفاعی ما جایی ندارد و بنابراین موضع ما در این زمینه کاملا روشن است که ما نه به ساخت سلاح هسته‌ای علاقه داریم و نه به سمتش می‌رویم. در عین حال به عنوان عضو ان پی تی لازم است که از مزایای این معاهده برخوردار شویم و مزایای آن این است که به صورت کامل از انرژی هسته‌ای به صورت صلح آمیز استفاده کنیم.

روانچی در جواب این سوال که «پس صحبت آقای علوی را تایید نمی‌کنید؟ یعنی تغییری در راهبرد کلی جمهوری اسلامی ایجاد نشده» گفت: عرض کردم ما عضو ان پی تی هستیم و متعهد هستیم به آنچه امضا کردیم و هیچ تغییری در سیاست ما ایجاد نشده است.

او درباره این که آیا گفتگوهایی در خصوص آزادی زندانیان دو تابعیتی اخیرا به بین دو طرف صورت نگرفته است، بیان کرد: اخیرا صورت نگرفته ولی موضع ما روشن است و بارها اعلام کردیم. البته ما دو تابعیتی را از نظر قانونی تحت این عنوان به رسمیت نمی‌شناسیم و شهروندان ایرانی بر اساس قوانین کشور شهروند ایران هستند ولی در ارتباط با موضوعی که شما گفتید ما بارها موضع خود را اعلام کردیم.

روانچی سپس در پاسخ به این که «اما در دولت آقای بایدن گفتگویی در این خصوص شکل نگرفته»، به خبرنگار یورونیوز گفت: خیر. هیچ گفتگویی چه در زمینه بحث هسته‌ای و چه در ارتباط با بقیه مباحث با دولت بایدن نداشتیم.

نماینده کشورمان در سازمان ملل در پاسخ به این سوال که آیا ترجیح ایران این است در مذاکرات احتمالی میان ایران و آمریکا کشورهای منطقه مانند قطر نقش میانجی را داشته باشند یا کشورهای اروپایی، توضیح داد: عرض کردم. تعهدات آمریکا روشن است و چیزی نیست که نیازی به بحث و تبادل نظر و اینجور مباحث داشته باشد. اگر آمریکایی ها تصمیم بگیرند که به تعهدات خود برگردند. خودشان هم روشش را می دانند. بنابراین چیزی که لازم است این است که تصمیم سیاسی در واشنگتن گرفته شود. حالا صحبتی که آقای دکتر ظریف در مورد بورل کردند این است که اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده برجام در شورای امنیت و قطعنامه۲۲۳۱ از اتحادیه نام برده شده است. بنابراین نقشی که اتحادیه اروپا دارد هماهنگ کننده اجرای برجام است.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.