آیا دختران باکره به زگیل تناسلی مبتلا میشوند؟

آیا دختران باکره دچار زگیل تناسلی میشوند ؟ در ادامه مطلب بیشتری راجع به این بیماری بخوانید.

به گزارش اینتیتر به نقل از فرتاک نیوز، زگیل تناسلی به دلیل ابتلای فرد به ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی ایجاد می شود و نواحی تناسلی از جمله واژن ، آلت تناسلی ، مقعد ، لابیا و رکتوم را درگیر می کند.

با وجودی که علت اصلی انتقال ویروس زگیل تناسلی، رابطه جنسی و تماس پوستی با ناحیه جنسی است ولی احتمال این که دختر مجرد و باکره به این بیماری مبتلا شود وجود دارد.

در برخی موارد فرد مبتلا به ویروس زگیل تناسلی ، هیچ گونه علایم پوستی ندارد ولی برقراری تماس جنسی با او میتواند منجر به انتقال بیماری شود. زگیل به طور کلی زائده گوستی است که انواع بی خطر آن می تواند روی پوست سایر اعضای بدن از جمله بازو ، سینه ، دست و پا دیده شود ولی زگیل های تناسلی مختص دستگاه تناسلی ، مقعد و سطوح مخاطی مثل دهان و گلو هستند که بسته به نوع کم خطر یا پر خطر بودن ویروس می تواند عوارض متفاوتی در افراد ایجاد کند.

محل دیده شدن زگیل تناسلی در خانم معمولا اطراف یا داخل واژن ، مقعد ، نزدیک رحم و در آقایان در نوک آلت تناسلی ، داخل مجرای ادرار ، زیر پوست ختنه گاه ، روی کیسه بیضه و مقعد دیده می شود.

علت ابتلای دختران مجرد به زگیل تناسلی

انتقال ویروس زگیل تناسلی در صورتی است که مخاط با مخاط تماس پیدا کند. یعنی اگر مخاط زگیل تناسلی فرد یا مخاط دهان و ترشحات آلت تناسلی فرد مبتلا به ویروس با پوست سالم شخصی دیگر در ارتباط باشد ، امکان انتقال وجود ندارد.

احتمال ابتلای دختر باکره به زگیل تناسلی در حد صفر است چون احتمال این که مخاط دهان یا مخاط واژنش با مخاط دهان یا مخاط ترشح شده از آلت تناسلی یا زگیل های تناسلی روی پوست فرد مقابل وجود ندارد.

ویروس HPV یک ویروس بسیار مسری است و روش انتقال آن صرفا داشتن رابطه جنسی دخولی نیست و با تماس ناحیه های تناسلی به هم ، رابطه مقعدی ، رابطه جنسی دهانی و تماس قسمت هایی از پوست که توسط کاندوم پوشیده نشده اند میتواد سرایت کند به خصوص اگر بیماری با عارضه های پوستی و زگیل روی پوست اندام تناسلی و اطراف آن همراه باشد ترشحات این زگیل ها می تواند به سادگی منجر به انتقال ویروس به فرد مقابل شود.

احتمال انتقال زگیل تناسلی با دست دادن ، در آغوش گرفتن ، استفاده از حمام یا دستشویی مشترک تقریبا نزدیک به صفر است.

دختر باکره و مجردی که مبتلا به زگیل تناسلی شده است معمولا به این معنی است که تماس جنسی سطحی بدون دخول یا تماس جنسی دهانی یا تماس جنسی مقعدی با فرد مبتلا به زگیل تناسلی داشته است.

بر اساس گفته محققین در موارد نادر در صورت تماس تناسلی با سطوح آلوده احتمال ابتلا به زگیل تناسلی وجود دارد بنابراین می توان گفت که ، احتمال ابتلای دختران مجرد به این ویروس در صورتی که ناحیه تناسلیشان با تخت های معاینه کثیف یا وسایل موجود در باشگاه های ورزشی یا رخت کن ها ، در تماس قرار بگیرد وجود دارد. بنابراین به هیچ عنوان با لباس زیر به خصوص اگر عرق کرده و خیس شده است روی محل های عمومی ننشینید.

ابتلای دختران مجرد باکره به زگیل تناسلی از راه دهان

یک دختر باکره و مجرد در صورتی که تماس جنسی دهانی با فرد مبتلا به این ویروس داشته باشد و مخاط بدن فرد مقابل وارد دهان او شود احتمال این که مبتلا به ویروس شود ، بسیار زیاد است.

حتی در صورتی که دستتان به ترشحات ناحیه تناسلی فرد مبتلا آلوده شده باشد و بدون شستشوی صحیح و کامل دستتان به دهانتان برخورد نماید احتمال انتقال ویروس به بدن شما وجود دارد. احتمال انتقال این ویروس از روی بزاق باقی مانده روی ظروف وجود دارد.

ابتلای دختران مجرد به زگیل تناسلی در استخر

استفاده از استخر به دلیل وجود کلی تاثیری بر انتقال این ویروس ندارد ولی در صورتی که میخواهید از سونا استفاده کنید و از تمیز شدن آن قبل از استفاده خودتان مطمئن نیستید حتما از یک حوله به عنوان زیرانداز استفاده کنید.

ویروس اچ پی وی در برخی افراد و در برهه های زمانی خاص می تواند بدون علامت و زائده های پوستی باشد ولی در اغلب موارد با علایم زیر همراه است :

زگیل تناسلی به اغلب به صورت زائده های گوشتی هستند که از نظر شکل ظاهری ، اندازه و تعداد در افراد مختلف متفاوتند.

به صورت لکه های سفید رنگ یا همرنگ پوست دیده می شوند.

گاهی به صورت خوشه های گل کلم شکل دیده می شود.

زائده های ریز زگیلی به رنگ گوشت یا خاکستری

رشد زائد اطرف سوراخ مقعد ، واژن و دهانه داخلی واژن

خارش ، سوزش و خارش زوائد پوستی

ترشحات بدبو

اندازه زگیل تناسلی در ناحیه تناسلی کوچکتر و نرم تر است و در اطراف مقعد بزرگتر و زبر تر

تشخیص ابتلای دختران مجرد به زگیل تناسلی
در صورتی که رابطه جنسی غیر دخولی داشته اید و با علایم زگیل تناسلی روبرو شده اید بدون این که احساس شرم یا خجالت داشته باشید به پزشک مراجعه کنید تا ضمن درمان شما از انتقال این ویروس به دیگران پیشگیری کنید.

پزشکان از نظر قانونی باید اطلاعات شما را کاملا محرمانه نگه دارند بنابراین می توانید از این نظر راحت باشید و اتفاقی که احتمال می دهید باعث ابتلای شما به بیماری شده باشد را کاملا برای پزشک شرح دهید.

برای تشخیص زگیل تناسلی ، پزشک باید به صورت فیزیکی ، ران ها ، ناحیه لگن ، واژن و مقعد را معاینه کرده و در صورت نیاز برای نمونه برداری شما را به آزمایشگاه ارجاع دهد.

پزشک درباره سابقه رابطه جنسی و سایر علایم جسمانی از شما سوالاتی می پرسد و متناسب با شرایط فردی شما بهترین روش درمان را انتخاب میکند.

زگیل های تناسلی به دو دسته کم خطر و پر خطر تقسیم می شوند. در نوع کم خطر نگرانی ای برای ابتلای فرد به سرطان وجود ندارد ولی با این حال توصیه می شود که برای از بین بردن زوائد و پیشگیری از پخش شدن بیشتر آن ها روی سطح پوست به سرعت برای درمان اقدام شود.

درمان زگیل تناسلی در دختران مجرد درست مطابق سایر بیماران است و معمولا پزشک از لیزر به عنوان بهترین روش درمانی استفاده می کند. زگیل تناسلی برای خانم ها نیاز به تشخیص و درمان فوری دارد، برخی از گونه های این ویروس در صورت نادیده گرفته شدن ، میتواند منجر به سرطان دهانه رحم ، سرطان واژن ، سرطان آلت تناسلی در مردان ، سرطان دهان یا سرطان مقعد شود بنابراین به هیچ عنوان درمان خود را به تاخیر نیندازید.

از درمان های دارویی و درمان های خانگی معمولا برای پیشگیری از پخش شدن زگیل و کاهش علایم استفاده می شود.

درمان زگیل تناسلی با لیزر

استفاده از لیزر CO2 برای از بین بردن زگیل هایی که روی پوست ایجاد شده اند بسیار موثر است و میتواند پوست ناحیه تناسلی شما را به حالت اول برگردانده و احتمال انتقال ویروس از طریق تماس پوستی را به صفر برساند.

درمان لیزر زگیل تناسلی به صورت سرپایی و در زمانی کوتاه انجام می شود و بدون هیچ گونه عارضه ای میتوانید بلافاصله به کارهای روزمره خود رسیدگی کنید.

در صورتی که تعداد زگیل های ایجاد شده در ناحیه تناسلی زیاد است بهترین روشی که می توانید برای از بین بردن زگیل ها استفاده کنید ، لیزر است.

میزان تاثیر لیزر برای درمان زائده های پوستی حدود ۹۰ درصد و تقریبا دو برابر کرایوتراپی است و احتمال عود زائده ها بعد از درمان کمتر است.

از این روش باید در چند جلسه برای از بین بردن زائده های پوستی استفاده کرد ولی احتمال برگشت ضایعات بین ۲۵ – ۴۰ درصد است.

فریزکردن

در این روش با استفاده از گاز هیدروژن، زگیل ها را به دمای منفی ۲۰۰ درجه رسانده و با فریز کردن ضایعه را از بین می برد. از این روش برای از بین بردن زگیل های تناسلی کوچک استفاده می شود که اثر بخشی آن حدود ۸۵ درصد است .

سایر روش های درمان زگیل تناسلی دختران مجرد

الکتروکوتر

جراحی

درمان های خانگی زگیل تناسلی

استفاده از سرکه سیب روی زگیل های تناسلی کوچک و تعداد کم میتواند اثر گذار باشد.

استفاده از پماد های پودوفیلین ، کرم آلدرا یا اسید سالیسیک که معمولا روش هایی بسیار زمان بر هستند.

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

در حال حاضر ۱۰۰ نوع زگیل تناسلی شناسایی شده است و انواع واکسن زگیل تناسلی فقط می تواند از ابتلا به ۴ نوع تا ۹ نوع از این ویروس که معمولا انواع خطرسازتر آن هستند ، شما را محافظت کنند.

درصد کمی از ویروس های زگیل تناسلی می تواند منجر به سرطان دهانه رحم و سرطان مقعد شود بنابراین توصیه میشود که از ۱۲ سالگی واکسن پیشگیری از ابتلا به این عفونت را بزنید. با وجودی که این واکسن نمی تواند از شما در برابر تمام انواع ویروس های ایجاد کننده زگیل تناسلی حفاظت کند ولی در مقابل بسیاری از سویه های خطرناک این ویروس شما را ایمن می کند.

استفاده از واکسن گارداسیل در ۳ نوبت و قبل از ابتلا به ویروس انجام می شود. تزریق این واکسن به صورت عضلانی بوده و به نوبت های بعدی آن به فاصله ۲ و ۶ ماه بعد از واکسن اول تزریق می شود.

زنانی که رابطه های جنسی با شرکای جنسی متعدد دارند باید بعد از ۲۱ سالگی به طور منظم برای آزمایش غربالگری سرطان دهانه رحم به پزشک مراجعه کنند تا در صورت ابتلا به این ویروس به سرعت و قبل از خطرناک شدن سرطان ، درمان شوند.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.