رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

اروپا باید به ایران تضمین بدهد

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که اروپا باید تضمین دهد کوچک‌ترین مشکلی برای ایران در تعاملات اقتصادی ایجاد نخواهد شد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، کمال دهقانی با اشاره به نشست وزیران خارجه ۱+۴ اظهار کرد: نشست اولیه‌ای که برگزار شد فرصتی بود تا دستگاه دیپلماسی ما در جریان دیدگاه‌های طرف مقابل قرار بگیرد تا ببینیم آیا اروپایی‌ها تضمین‌های لازم را به ایران می‌دهند که اقتصاد ما دچار مشکل نشود و تا چه حد به تعهدات خود عمل می‌کنند.

وی افزود: تا اینجا شرایط نشان می‌دهد اروپایی‌ها نیت دارند برای تداوم برجام کاری بکنند اما در واقع آن‌ها باید قدم‌های عملی بردارند تا حقوق ایران در برجام را تضمین کنند. البته این امر نیازمند جمع‌بندی دستگاه دیپلماسی در روزهای آینده است، به دلیل اینکه در برخی از مسائل مباحث فنی و حقوقی جزئی است که باید مورد بررسی قرار گیرد. ما نمی‌توانیم صرفا به مباحث کلی اکتفا کنیم، بلکه باید روی کاغذ مشخص شود که در تعامل اقتصادی، تجاری، بازرگانی، بیمه‌ای، پولی و بانکی کوچک‌ترین مشکلی برای ایران ایجاد نخواهد شد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کرده است، گفت: اروپایی‌ها هم باید تضمین‌های لازم را بدهند تا متقاعد شویم برجام مورد تعهد طرف اروپایی هم قرار دارد.

دهقانی با بیان اینکه ایران طبق برجام حقوقی دارد و بر حقوق و منافع خود تعصب دارد، اظهار کرد: ما تعهداتی دادیم که به آن پایبندیم و طرف مقابل هم تعهداتی دارد. حالا باید در چارچوب این موافقتنامه منافع ملی کشور ما تأمین شود و به حقوقمان برسیم. طبیعتاً آنچه از سوی مقامات کشور باید مورد توجه قرار گیرد حفظ منافع ملی است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره تأثیر احتمالی مذاکرات وزیران خارجه ۱+۴ در شرایط اقتصادی کشور نیز گفت: شخصاً معتقدم مشکلات اقتصادی کشور ما داخلی است و ربطی به برجام ندارد و نباید آن‌ها را به برجام گره بزنیم زیرا باعث می‌شود سوءمدیریت‌ها و سوءنظارت‌ها در حوزه‌های مختلف، نقابی با عنوان ارتباط با برجام بگیرد، در حالی که این مسائل ربطی به برجام ندارد.

دهقانی با بیان اینکه باید بتوانیم کشور را بدون نفت اداره کنیم، خاطرنشان کرد: گره زدن مسائل اقتصادی به برجام و تحریم‌ها کار درستی نیست. ما باید کشور را از نظر اقتصادی مستقل اداره کنیم و این همان اقتصاد مقاومتی است و اگر ضعفی در اجرایش وجود دارد باید این ضعف را برطرف کرد؛ مثلا اینکه نقدینگی کشور زیاد است و بانک‌ها خلق پول می‌کنند یا ضعف بانکداری و مشکلات مؤسسات مالی و بسیاری از مسائل مربوط به تولید داخلی، هیچ‌کدام به برجام ربطی ندارد و باید به نحوی عمل کنیم که در تلاطم‌های شدید در حوزه پولی و مالی در موج این تنش‌های اقتصادی آسیب نبینیم.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.