رسانه خبری این تیتر

از ایران در دفاع از حقوق و منافعش حمایت می‌کنیم

وزیر امور خارجه چین در گفت‌وگو با همتای ایرانی‌ خود، گفت چین از دفاع ایران از حقوق و منافعش و رسیدن به یک توافق در اسرع وقت در مذاکرات مذاکرات وین، حمایت می‌کند.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، وانگ یی وزیر امور خارجه و نخست‌وزیر چین روز سه‌شنبه گفت، چین نگرانی‌‎های معقول ایران را درباره مسئله توافق هسته‌ای درک کرده و از تلاش‌های آن برای دفاع از حقوق و منافع برحقش دفاع می‌کند.

وانگ این اظهارات را در گفت‌وگویی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان مطرح کرده و تاکید کرد چین با تحریم‌های یک‌جانبه که هیچ مبنایی در قوانین بین‌المللی ندارند، مخالف است.

او بر حمایت چین از رسیدن به یک توافق جهت احیای برجام[توافق هسته‌ای] در اسرع وقت تاکید کرد.

وزیر امور خارجه چین با اشاره به وضعیت بی‌ثبات بین‌المللی و منطقه‌ای، گفت، چین آماده ارتقای هماهنگی و همکاری با ایران برای پیش‌برد راه حلی سازنده برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه است.

همچنین در بیانیه وزارت امور خارجه کشورمان درباره این گفت‌وگو آمده است، وزیر امور خارجه چین، با اشاره به روند رو به پیشرفت و توسعه مناسبات مشترک دو کشور اظهار داشت، پکن توسعه مناسبات مشترک با جمهوری اسلامی ایران را بسیار مهم دانسته و سقفی برای گسترش روابط ندارد.

وزیر خارجه چین در خصوص برگزاری سومین اجلاس وزرای امور خارجه همسایگان افغانستان در چین و اعلام آمادگی وزیر امور خارجه کشورمان جهت حضور در این اجلاس، از پذیرش دعوت و شرکت هیئت جمهوری اسلامی ایران در این نشست تشکر و قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز با اشاره به اهمیت روابط با چین، بر توسعه همه جانبه روابط با پکن تاکید کرد و آن را از محورهای اصلی و اولویت دار سیاست خارجی دولت دکتر رییسی بر شمرد.

امیر عبداللهیان با مرور آخرین وضعیت گفتگوها در وین، رویکرد چین را سازنده توصیف، و ابراز اطمینان کرد در صورت واقع بینی طرف آمریکایی، توافقی خوب، قوی و پایدار را با حمایت همه طرف های مذاکره کننده در وین نهایی خواهیم کرد.

وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به دیدار و نشست خود با لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مسکو، خاطر نشان کرد: در این نشست موضوعات متنوعی بحث و تبادل نظر شد و مسکو تاکید کرد با ایفای نقش سازنده از لغو تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران حمایت می کند.

امیر عبداللهیان با توجه به برگزاری سومین نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان در چین، و در پاسخ به دعوت همتای چینی برای شرکت و حضور در این اجلاس اعلام آمادگی کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.