رسانه خبری این تیتر

از رقابت بر سر نکونام و انصاری‌فرد تا مرادمند و بقیه!

فصل نقل و انتقالات همواره شاهد رقابت شدید دو باشگاه سرخابی پایتخت بر سر جذب ستارگان لیگ برتری بوده است.

به گزارش اینتیتر به نقل از خبرآنلاین، در فصل نقل و انتقالات دو باشگاه استقلال و پرسپولیس رقابت زیادی بر سر جذب نفرات مورد نظر خود دارند و هر سال در فصل تابستان حواشی زیادی درباره این موضوع به جود می‌آید و ستارگان لیگ برتری با استفاده از رقابت این دو باشگاه در جذب آن‌ها حسابی بازارگرمی می‌کنند و قیمتشان را بالا می‌برند.

با وجود آن‌که رقابت دو باشگاه استقلال و پرسپولیس همواره بخش ثابت نقل و انتقالات لیگ برتر بوده، این روزها یک موضوع مهم به چشم آمده و آن هم سطح کیفی بازیکنان مورد رقابت بین دو تیم در قیاس با سال‌ها گذشته است. به طور مثال روزگاری سرخابی‌ها بر سر نفراتی چون جواد نکونام، سیدجلال حسینی، کریم انصاری‌فرد، سیدمهدی رحمتی، علیرضا بیرانوند و وحید امیری باهم رقابت می‌کردند ولی حالا رقابتشان بر سر نفراتی است اغلب حتی سابقه ملی هم ندارند و هرگز در حد و اندازه‌های بازی در این دو تیم نیستند.

این موضوع که به وضوح نشان‌گر افت سطح کیفی لیگ برتر ایران است، ریشه در مسائل زیادی دارد اما نقش دو اتفاق بسیار پررنگ‌تر از عوامل دیگر به نظر می‌رسد؛ دلیل اول علاقه شدید بازیکنان ایرانی به حضور در لیگ‌های اروپایی است و آن‌ها حضور در لیگ‌های درجه دو اروپایی را به بازی در ایران و دو تیم پرطرفدار پایتخت ترجیح می‌دهند و برای این اتفاق هم دلایل زیادی وجود دارد. دلایلی مانند کاهش ارزش پول ایران نسبت به کشورهای اروپایی، زندگی حرفه‌ای و پیشرفت فنی و هم‌چنین حضور در تیم ملی که باعث شده فوتبالیست‌های ایرانی علاقه شدیدی به بازی در اروپا نشان دهند و عملا دست سرخابی‌های پایتخت به آن‌ها نرسد. بازیکنانی چون علیرضا جهانبخش، علی قلی‌زاده، مهرداد محمدی، میلاد محمدی و مرتضی پورعلی‌گنجی در این دسته قرار می‌گیرند که بدون بازی در دو تیم پرطرفدار پایتخت راهی تیم‌های خارجی شدند و به نظر می‌رسد فعلا هم قصد بازگشت به وطن را ندارند.

دلیل دیگر اما به چرخه کند بازیکن‌سازی در لیگ برتر برمی‌گردد که وقتی یک بازیکن از سطح اول کنار می‌رود چند سالی طول می‌کشد تا دوباره ستاره‌ای در حد و اندازه او ساخته شود و همین موضوع در طول سال‌های طولانی باعث افت کیفیت فنی لیگ برتر شده است. در واقع فوتبال پایه در سال‌های اخیر چندان جدی گرفته نشده و عرصه‌ای برای جولان‌دهی دلالان بوده است. اگر استعدادی هم رشد کرده چندان حاصل کار علمی و برنامه‌ریزی نبوده است. این درحالی است که علی رغم این افت کیفی، ورود بازیکن و مربی خارجی هم ممنوع شده تا افت کیفی لیگ برتر بیش از گذشته سرعت بگیرد و با این شرایط نمی‌توان چشم‌انداز خوبی را برای لیگ برتر ایران متصور شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.