انتقاد‌ها از گلر ایرانی؛ روز‌های خاکستری بیرو

بیرانوند پنجشنبه‌شب در مرحله حذفی لیگ اروپا بار دیگر در چارچوب دروازه آنتورپ قرار گرفت اما نمایش خوبی نداشت و روی گل نخست رنجرز اسکاتلند اشتباه تاثیرگذاری مرتکب شد.

به گزارش اینتیتر به نقل از فرهیختگان، علیرضا بیرانوند از زمانی که راهی آنتورپ شد روزهای دشواری را پشت‌سر گذاشته و فرازونشیب‌های زیادش در این تیم باعث شد تا نتواند عملکردی را که انتظار داشت در این تیم ارائه کند. پس از نیمکت‌نشینی در ابتدای فصل به لطف مصدومیت ژان بوتز به ترکیب اصلی رسید اما چند اشتباه باعث شد تا همچنان روی او به‌عنوان گلر اول این تیم حساب چندانی نشود.

او که نخستین حضورش در ترکیب آنتورپ به بازی برابر تاتنهام برمی‌گشت و عملکرد خوبی هم در آن دیدار داشت، پنجشنبه‌شب در مرحله حذفی لیگ اروپا بار دیگر در چارچوب دروازه آنتورپ قرار گرفت اما نمایش خوبی نداشت و روی گل نخست رنجرز اسکاتلند اشتباه تاثیرگذاری مرتکب شد. این سنگربان ایرانی در دقیقه۷۷ مصدوم شد و درحالی که تیمش ۳ بر ۲ از میهمان خود پیش بود از زمین بیرون رفت تا درنهایت آنتورپ بازی را ۴ بر ۳ ببازد. اورتوین دی‌ولف که به‌عنوان جانشین او راهی زمین شد روی دو گل بعدی رنجرز مقصر نبود و می‌تواند امیدوار باشد که در دیدارهای بعدی تیمش درصورت ادامه مصدومیت بیرانوند بتواند در ترکیب اصلی تیمش قرار گیرد.

سایت «نیوزبلاد» در آنالیز این بازی نوشت: «آنتورپ برابر رنجرز اشتباهات زیادی مرتکب شد. هر باشگاهی یک بازیکن تاثیرگذار در ترکیب خود دارد که می‌تواند در دیدارهای مهم به کمک تیمش بیاید. برای آنتورپ این بازیکن لیور رافائلوف است که البته او هم درنهایت نتوانست مانع از شکست تیمش شود. او یک پنالتی گرفت و خودش آن را تبدیل به گل کرد و روی گل سوم تیم نیز اثرگذار بود. با نتیجه ۴ بر ۳ که در زمین آنتورپ به‌دست آمد، مسلما شانس شاگردان استیون جرارد برای صعود بیشتر خواهد بود.

اسکاتلندی‌ها در طول مسابقه عملکرد خوبی داشتند و برتر بودند اما آنتورپ هم در اواخر بازی دو فرصت خوب داشت تا بازی را به تساوی بکشاند که میوشی توپ را به تیر دروازه زد. با تساوی آنتورپ می‌تواند شانس خوبی در دیدار برگشت که هفته آینده برگزار می‌شود داشته باشد اما حالا کار بسیار سخت شده است. در بازی برگشت این تیم احتمالا تغییراتی در ترکیب خود ایجاد خواهد کرد و برخی بازیکنان مانند لامکل زی کامرونی احتمالا در ترکیب اصلی قرار خواهند گرفت اما آیا تیم می‌تواند به بازگشت امیدوار باشد؟ آن‌هم مقابل تیمی که در این فصل تنها یک‌بار شکست خورده و آنتورپ هم باید با اختلاف دو گل میزبانش را شکست دهد. این اتفاق بیشتر شبیه معجزه خواهد بود.»

واکنش‌های خوب

نویسنده این سایت در ادامه به‌سراغ گلر ایرانی آنتورپ رفته و درباره عملکرد او در این دیدار نوشته است: «آنتورپ به‌خوبی در این دیدار فهمید که هر اشتباهی با مجازات سختی همراه خواهد بود. بیرانوند روی گل اول، دی‌لائت روی گل دوم و کل خط دفاعی تیم روی گل سوم رنجرز مقصر بودند. شاید مورد اول چندان عجیب نباشد اما درباره گل دوم کمی تعجب‌آور بود. تیم همچنین روی گل سوم بسیار منفعلانه و بی‌تفاوت رفتار کرد و سختگیری لازم را روی بازیکن حریف نداشت. درباره علیرضا بیرانوند در این فصل بحث‌های زیادی صورت گرفته است.

سوال اصلی این است که آیا این دروازه‌بان ایرانی، بازیکن خوبی است یا نه؟ او بارها مقابل توپ‌های سخت واکنش‌های خوبی نشان داده و مانع از گشوده شدن دروازه‌اش شده است. همچنین از نظر آمادگی بدنی در شرایط خوبی قرار دارد و در مصاف‌های تک‌به‌تک نیز عملکرد قابل‌توجهی دارد و به‌سختی می‌توان او را مغلوب کرد. همه اینها را به‌خوبی انجام می‌دهد اما وظیفه اصلی یک دروازه‌بان این است که مانع از گل خوردن تیمش شود و توپ را متوقف کند. بیرانوند این کار را انجام می‌دهد اما گاهی اوقات هم ناکام است و دچار لغزش‌هایی می‌شود.

روی گل نخست رنجرز او به‌طرز عجیبی اشتباه کرد و چنین عملکردی در این سطح غیرمعمول است. اگر گلر آنتورپ این اشتباهات را ادامه دهد مطمئنا نمایش‌های خوبش در ترکیب تیم و واکنش‌های موفقش هم خیلی زود فراموش خواهد شد. اگرچه درمورد بیرانوند مشخص است که با چه وضعیتی روبه‎رو هستید اما درباره گل دوم رنجرز و اشتباه دی‌لائت نمی‌توان چنین چیزی گفت. حرکت او در کشیدن پیراهن حریف درحالی که دوربین‌های زیادی در ورزشگاه وجود دارد و داوران ویدئویی نیز به دقت همه‌چیز را زیرنظر دارند اصلا هوشمندانه نبود و یک پنالتی برای حریف به‌دنبال داشت. بازیکنان آنتورپ بازهم به حریف اجازه دادند تا بازی را به تساوی بکشاند و اشتباهات پیاپی درنهایت باعث شد تیم بازنده از زمین خارج شود.

بیرانوند اگرچه در دیدارهای اخیر تا حد زیادی خیالش از بابت فیکس‌بودن در ترکیب آنتورپ راحت است و می‌داند که حداقل تا زمانی که آسیب‌دیدگی بوتز برطرف نشود می‌تواند گلر اصلی تیمش باشد اما بازهم مشخص است که هنوز تمرکز لازم را در دیدارهای تیمش ندارد و به همین علت دچار اشتباهات عجیبی می‌شود.»

سایت «فوتبال‌نیوز» بلژیک نیز درباره این دیدار و عملکرد بیرانوند نوشته است: «آنتورپ در دیدار رفت برابر رنجرز در زمین خود شکست خورد. در اواخر نیمه نخست توپ به محوطه جریمه این تیم آمد و بیرانوند می‌توانست به‌راحتی آن را مهار کند اما اشتباه او باعث شد تا جو آریبو گل نخست تیمش را بزند. اشتباهی که برای میزبان بسیار گران تمام شد و انتقادهای زیادی را از این گلر ایرانی در شبکه‌های اجتماعی به‌دنبال داشت.

یکی از این کاربران نوشته است: «فکر نمی‌کنم بیرانوند سال آینده جایی در باشگاه داشته باشد.» در توئیتی دیگر نوشته شده: «گلر ایرانی بازهم اشتباه منجر به گل داشت.» و یکی از هواداران این تیم بلژیکی نوشته است: «تونکنس (دروازه‌بان سال قبل آنتورپ) بدون دستکش هم این توپ را مهار می‌کرد و حتی بولات (گلر فصل پیش تیم) بدون شیرجه زدن این توپ را می‌گرفت.» حتی برخی هواداران خواستار خرید یک دروازه‌بان دیگر برای باشگاه شده‌اند تا تیم از این وضعیت کنونی خارج شود.»

این سایت همچنین در پایان مطلب خود در یک نظرسنجی از خوانندگان خود خواسته در شرایط کنونی بهترین گزینه را برای حضور درون دروازه آنتورپ انتخاب کنند که دی‌وولف ۶۷درصد و بیرانوند ۳۳درصد آرا را به‌دست آورده‌اند که نشان می‌دهد گلر ایرانی روزهای خوبی را در بلژیک سپری نمی‌کند. او فعلا درگیر مصدومیتش است و هنوز مشخص نشده که میزان مصدومیتش در چه حدی است اما اگر آماده هم باشد نمی‌تواند از بازی کردن دوباره برای آنتورپ مطمئن باشد!

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.