رسانه خبری این تیتر

با این سبزی‌ها پیر نمی‌شوید!

مطلقاً هیچ راهی برای متوقف کردن روند پیری وجود ندارد. طبیعی است که بدن در طول زمان تغییر کند و ما باید به یادگیری نحوه سوار شدن بر امواج پیری ادامه دهیم، ممکن است راهی برای متوقف کردن این روند وجود نداشته باشد، اما کار‌هایی وجود دارد که می‌توان برای کمک به کاهش طبیعی پیری به روشی سالم انجام داد.

به گزارش اینتیتر به نقل از باشگاه خبرنگاران، غذا‌های خاصی وجود دارند که می‌توانند با افزایش سن مواد مغذی ضروری را برای بدن شما فراهم کنند، که به نوبه خود می‌تواند سلامت کلی شما را بهبود بخشد و به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با افزایش سن کمک کند.

بیشتر بخوانید:

نمونه‌ای از این غذاها، می‌تواند خوراکی‌هایی باشد که مطالعات اخیر نشان می‌دهد، مثلا سبزی‌های برگ دار مانند کلم پیچ و اسفناج که تاثیر مثبتی بر روند پیری دارند، به خصوص وقتی صحبت از سلامت شناختی شما می‌شود.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ که در Neurology منتشر شد، ترکیبات خاصی را که در سبزی‌های برگ‌دار یافت می‌شود (که شامل مواردی مانند نیترات، لوتئین، فولات، بتاکاروتن و ویتامین K می‌شود) و اینکه چگونه ممکن است بر زوال شناختی در طول زمان تأثیر بگذارد، بررسی کرد.

شرکت کنندگان در این مطالعه همگی بین ۵۸ تا ۹۹ سال سن داشتند و هیچ موردی از زوال عقل یا سایر اختلالات شناختی قابل توجه را نداشتند. پس از تقریباً پنج سال، شرکت‌کنندگان پرسشنامه‌هایی را درباره میزان غذای دریافتی خود تکمیل کردند و ارزیابی‌های شناختی متعددی انجام دادند.

محققان دریافتند افرادی که سبزی‌های برگدار بیشتری را به طور منظم مصرف می‌کنند، نسبت به افرادی که این کار را نمی‌کنند، کاهش شناختی کندتری دارند. نه تنها این، بلکه بزرگسالانی که به طور متوسط ​​۱.۳ وعده سبزی برگ در روز مصرف می‌کردند، کاهش شناختی آهسته تری داشتند تا معادل ۱۱ سال جوانتر از سن فعلی خود.

یک مطالعه از دانشگاه ایلینویز به بررسی اثرات شناختی سبزی‌های برگدار بر بزرگسالان بین ۲۵ تا ۴۵ سال پرداخت، زیرا طبق گفته محققان، افراد می‌توانند تاثیر زوال شناختی را از ۳۰ سالگی متوجه شوند. آنچه آن‌ها دریافتند این بود که لوتئین، یک ترکیب خاص موجود در اسفناج، کلم پیچ، آووکادو و تخم مرغ، دارای خواص محافظتی مربوط به عملکرد و رشد شناختی است. در واقع، شرکت‌کنندگان مسن‌تری که لوتئین بیشتری مصرف کردند، نتایج شناختی مشابهی با شرکت‌کنندگان جوان‌تری داشتند که به اندازه‌ای از این ماده مغذی مصرف نکردند.

مزایای مرتبط با مغز خوردن سبزی‌های برگ دار بی پایان است، اما آن‌ها فقط به سلامت شناختی ختم نمی‌شوند. همچنین مشخص شده است که کلم پیچ و اسفناج به دلیل داشتن فیبر و آنتی اکسیدان به کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک می‌کنند و همچنین خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.