سندرم تخمدان پلی‌ کیستیک یا PCOS چیست؟

کد خبر : ۳۵۱۹۴۲
سندرم تخمدان پلی‌ کیستیک یا PCOS چیست؟

سندرم تخمدان پلی‌ کیستیک یا PCOS مشکلی است که کمتر مورد بحث قرار گرفته اما به طرز شگفت‌آوری شایع است.

به گزارش اینتیتر به نقل از آفتاب نو، سندرم تخمدان پلی‌ کیستیک یا PCOS مشکلی است که کمتر مورد بحث قرار گرفته اما به طرز شگفت‌آوری شایع است. علائم آن شامل افزایش وزن، مشکلات پوستی و مشکلات باروری است و معمولاً در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه ۲۰ سالگی در زنان ظاهر می‌شود. در این میان افراد مشهوری هم هستند که به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک مبتلا هستند و تجربه خود از این بیماری را با عموم به اشتراک گذاشته‌اند.

سندرم تخمدان پلی‌ کیستیک چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) وضعیتی است که زنان را در سنین باروری تحت تاثیر قرار می‌دهد. اغلب در مورد آن صحبت نمی‌شود، اما رایج‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. یک بررسی از شواهد بین‌المللی نشان می‌دهد که PCOS می‌تواند تا ۲۶ درصد از زنان را در برخی جوامع تحت تأثیر قرار دهد.

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک

علائم اصلی سندرم تخمدان پلی کیستیک عبارتند از قاعدگی‌ نامنظم، سطوح بیش از حد هورمون‌های مردانه، مشکلات باروری و تخمدان‌های پلی‌کیستیک یعنی تخمدان‌هایی که بزرگ شده و حاوی کیسه‌های پر از مایع در اطراف تخمک هستند.

پریود نامنظم

اگر قاعدگی‌تان نامنظم است ممکن است نشانه PCOS باشد.

مشکلات باروری

اگر از سندرم تخمدان پلی‌کیستیک رنج می‌برید باردار شدن برایتان دشوارتر از حد معمول خواهد بود. دلیل این موضوع این است که بدن شما به‌طور نامنظم تخمک‌گذاری می‌کند یا اصلاً این کار را انجام نمی‌دهد.

رشد موهای زائد

یکی دیگر از علائم این بیماری رشد موهای زائد است. زنانی که این علامت را دارند معمولاً در قسمت‌های خاصی از بدنشان، از جمله صورت و سینه، موهای بیشتری نسبت به معمول دارند.

علایم دیگر

علایم دیگر عبارتند از افزایش وزن، نازک شدن مو یا ریزش مو، پوست چرب یا آکنه. این سندرم همچنین با ایجاد مشکلاتی مانند دیابت نوع ۲ در مراحل بعدی زندگی مرتبط است.

علت بروز سندرم تخمدان پلی‌ کیستیک چیست؟

علت دقیق PCOS ناشناخته است. با این حال، واضح است که به سطوح غیرطبیعی هورمون، به‌ویژه سطوح غیرطبیعی انسولین مرتبط است.

نقش انسولین

نقش انسولین تنظیم قند خون است و بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک بدنشان نسبت به انسولین مقاوم است، به این معنی که مقدار بیشتری از آن را تولید می‌کند.

افزایش سطح انسولین در بدن به نوبه خود باعث افزایش تولید و فعالیت هورمون‌هایی مانند تستوسترون می‌شود. اضافه وزن یا چاقی نیز می‌تواند تولید انسولین را افزایش دهد.

درمان

متأسفانه هیچ درمانی برای PCOS وجود ندارد، اما داروهایی وجود دارند که می‌توانند برای مدیریت علائم استفاده شوند. اگر فکر می‌کنید ممکن است PCOS داشته باشید، حتما با پزشک مشورت کنید. با این حال به‌طور کلی رعایت موارد زیر می‌تواند کمک‌کننده باشد.

کاهش وزن

اگر سندرم تخمدان پلی کیستیک دارید و دچار اضافه وزن هستید، ممکن است پزشک به شما بگوید که در وهله اول سعی کنید وزن کم کنید، زیرا این کار می‌تواند به کاهش برخی از علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک کند.

دارو

همچنین داروهایی برای درمان برخی علائم مانند رشد بیش از حد مو، آکنه، پریود نامنظم و ناباروری در دسترس هستند.

درمان ناباروری

در برخی موارد، داروهای ناباروری ممکن است موثر نباشند و گاهی اوقات درمانی به نام سوراخ کردن تخمدان که همچنین به نام حرارت‌درمانی تخمدان با لاپاروسکوپی (LOD) شناخته می‌شود توصیه می‌شود.

این درمان از گرما یا لیزر برای از بین بردن بافت تخمدانی که آندروژن‌هایی مانند تستوسترون تولید می‌کند، استفاده می‌کند. اکثر زنان مبتلا به PCOS با درمان می‌توانند بچه‌دار شوند.

نظرات بینندگان