تعطیلی شنبه ها به کجا رسید | تعطیلات آخر هفته از کی اجرا می شود

کد خبر : ۲۶۰۴۱۸
تعطیلی شنبه ها به کجا رسید | تعطیلات آخر هفته از کی اجرا می شود

شنبه ها تعطیل می شود؟ تعطیلی شنبه ها به کجا رسید؟نمایندگان مجلس در حال بررسی طرح تعطیلات آخر هفته و کاهش ساعت کاری هستند. حالا سوال اینجاست که این طرح به کجا رسید؟ نمایندگان با تعطیلی شنبه‌ها موافق هستند یا پنجشنبه‌ها؟

به گزارش اینتیتر به نقل از عرشه آنلاین، تعطیلی شنبه‌ها به کجا رسید؟ شنبه ها تعطیل می شود؟ تعطیلی شنبه‌ها به گام آخر رسید پیشنهاد تعطیلی شنبه‌ها از تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در کمیسیون اجتماعی مجلس تصویب شده است نمایندگان مجلس در حال بررسی طرح تعطیلات آخر هفته و کاهش ساعت کاری هستند. حالا سوال اینجاست که این طرح به کجا رسید؟ نمایندگان با تعطیلی شنبه‌ها موافق هستند یا پنجشنبه‌ها؟

یک نماینده مجلس گفت که تعطیلی شنبه‌ها، احتمالااز سال ۱۴۰۳ اجرایی می شود و با تعطیلی شنبه‌ها، ارتباطات تجاری ما برای چهار روز با بازارهای جهانی قطع نمی‌شود.

تعطیلی شنبه‌ها به کجا رسید؟

اسماعیلی گفت: ما در کمیسیون مصوب کردیم که جمعه و شنبه به جای پنجشنبه ها به عنوان روز تعطیل باشد . همانطور که طرح تعطیلی شنبه ها به جای پنج شنبه در دستور کار روز ۶ شهریور کمیسیون بود و تصویب شد، احتمال دارد که به زودی به صحن علنی مجلس بیاید.

ولی اسماعیلی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درمورد مصوبه تعطیلی روزهای شنبه به جای پنجشنبه بیان کرد: ما در کمیسیون مصوب کردیم که جمعه و شنبه به جای پنجشنبه ها به عنوان روز تعطیل باشد. یعنی درواقع شنبه‌ها تعطیل شود. البته نمایندگان مجلس پیشنهادات دیگری در این باره مطرح کرده اند که باید بررسی شود.

وی افزود: با توجه به اهمیت این موضوع و مطالبه نمایندگان، درخواستی با امضای ۱۱۰ نماینده به هیات رئیسه داده شده است تا این لایحه با اولویت در دستور کار مجلس قرار گیرد. همانطور که طرح تعطیلی شنبه ها به جای پنج شنبه در دستور کار روز ۶ شهریور کمیسیون بود و تصویب شد، احتمال دارد که به زودی به صحن علنی مجلس بیاید.

اسماعیلی ادامه داد: اگر این مصوبه در صحن رای بیاورد ممکن است با توجه به موافقت تعداد زیادی از نمایندگان برای سال آینده اجرایی شود. بنابراین پیش بینی می کنیم از آنجاکه یکبار این مصوبه رای بالایی آورد، تصویب شود و از سال ۱۴۰۳ اجرایی گردد.

رئیس کمیسیون اتماعی مجلس همچنین به تشریح مصوبه این کمیسیون برای تغییر در ساعت کار کارکنان اداری منطبق بر لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری ‍پرداخت و گفت: دولت در لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری آورده بود که ساعت کاری هفتگی کارکنان دولت از ۴۴ ساعت به ۴۲.۵ ساعت کاهش پیدا کند. کمیسیون اجتماعی این موضوع را اصلاح کرد بدین گونه که ساعت کار هفتگی ۴۰ ساعت شود.

اسماعیلی توضیح داد: شرایط هم بدین گونه است که دولت نمی‌تواند بیش از پنج روز در هفته را به عنوان روز کاری در نظر گیرد. لذا پنج روز در هفته به عنوان روز کاری و هر روز هشت ساعت تعیین می‌شود.

رئیس کمیسیون اجتماعی درانتها بیان کرد: اینکه ساعت شروع و پایان کار چطور باشد در اختیار دولت است و تنها باید هشت ساعت کار در روز رعایت شود. مثلا دولت می‌تواند در استان‌های گرمسیر ساعت کاری را زودتر شروع کرده و در استان‌های سردسیر ساعت کاری را دیرتر آغاز کند.

نظرات بینندگان