۵ ترفند ساده برای جلوگیری از هک موبایل | از کجا بفهمم موبایلم هک شده است ؟

کد خبر : ۳۵۱۷۲۹
۵ ترفند ساده برای جلوگیری از هک موبایل | از کجا بفهمم موبایلم هک شده است ؟

با گسترش فناوری گوشی‌های هوشمند، به‌تدریج بخش‌های بیشتری از زندگی افراد به فضای داخل این دستگاه‌ها منتقل می‌شود. وابستگی به تلفن‌های همراه و احاطه آن‌ها به جزئیات اطلاعات شخصی کاربران، اهمیت مراقبت از گوشی در مقابل هک موبایل را افزایش می‌دهد.

به گزارش اینتیتر به نقل از کاماپرس، هک کردن موبایل به آن دشواری که تصور می‌شود نیست و تنها با نصب یک نرم‌افزار جاسوسی و مخرب می‌توان اطلاعات تلفن همراه کاربران را به سرقت برد. با این حال، راه‌حل‌هایی نیز وجود دارد که بتوان با کمک آن‌ها مانع نفوذ هکرها به گوشی‌های هوشمند شد.

۱- لزوم شناخت سایت‌های جعلی برای جلوگیری از حملات فیشینگ

حملات فیشینگ – که به رمزگیری و یا تله‌گذاری نیز معروف است- از تکنیک‌های رایج جمع‌آوری اطلاعات حساب کاربران است. سرقت اطلاعات در فیشینگ از طریق صفحه سایت‌های جعلی صورت می‌گیرد. از آن‌جایی که مردم به‌طور معمول نسبت به نصب برنامه‌های مشکوک روی تلفن همراه خود محتاط هستند، هکرها به دنبال ساخت برنامه جدید نمی‌روند و در عوض صفحات جعلی سایت را طراحی می‌کنند؛ چرا که اکثر مردم نسبت به شیوه اعتبارسنجی لینک سایت‌ها بی‌اطلاع هستند.

۲- خطر هک موبایل به‌وسیله اسپم برای اندروید بیشتر است

به‌علت قرار داشتن بیشتر اطلاعات کاربران اندروید در حساب جیمیل آن‌ها، صاحبان گوشی‌های اندروید بیشتر در معرض هک از طریق اسپم قرار دارند.

۳- به دسترسی‌های پیش از نصب اپلیکیشن دقت کنید

هر اپلیکیشنی برای فعالیت خود نیاز به دسترسی به بخش‌هایی از تلفن همراه دارد که پیش از نصب، اجازه آن‌ را از کاربر دریافت می‌کند. لازم است که قبل از نصب نرم‌افزارها به این دسترسی‌ها توجه کنید و تناسب آن‌ها را با کاربرد نرم‌افزار بسنجید؛ برای مثال، نیازی به دسترسی یک بازی به فهرست مخاطبان کاربر نیست و باید نست به آن حساس بود و برنامه‌ها مشکوک را شناسایی کرد.

۴- فعال کردن به‌روزرسانی خودکار برای جلوگیری از هک موبایل

هنگامی که برنامه‌ها و سیستم عامل گوشی مرتباً به‌روزرسانی شوند، امنیت دستگاه را بازبینی می‌کنند و می‌توانند ایرادات احتمالی را رفع کنند. درصورتی‌که سیستم عامل ضعیف باشد، فارغ از روشی که برای امنیت دستگاه مورداستفاده قرار می‌گیرد، در مقابل تمامی حمله‌ها بی‌دفاع خواهد بود.

۵-استفاده نکردن از وای‌فای عمومی

وای‌فای عمومی یکی از بسترهای مناسب هکرها برای سرقت اطلاعات است. مرتباً هشدار داده می‌شود که به‌جای استفاده از وای‌فای عمومی، اینترنت همراه خود را روشن کنید.

نشانه‌های هک شدن گوشی چیست؟

از مهم‌ترین نشانه‌های هک شدن تلفن همراه، داغ کردن آن و ضعیف شدن باتری گوشی است. در گوشی‌های اندروید، برای اطلاع از مصرف غیرعادی باتری باید در تنظیمات گوشی وارد بخش (Battery) شوید، گزینه بیشتر (More) را بزنید و مصرف باتری (Battery Usage) را انتخاب کنید. در سیستم عامل iOS نیز باید از بخش تنظیمات، گزینه باتری (Battery) را برای دیدن اطلاعات مربوط به استفاده برنامه‌ها از باتری انتخاب کرد.

نظرات بینندگان