برای رسیدن به امنیت باید حضور آمریکا در منطقه به طور کلی حذف شود

امام جمعه موقت تهران گفت: همسایگان بدانند اقتدار آنها اقتدار ماست و ایران به تمامیت ارضی و اقتدار سیاسی و اقتصادی و امنیتی آنها فکر می کند و این راهبرد قطعی ایران است.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدحسن ابوترابی فرد در خطبه های نماز جمعه این هفته تهران ضمن تبریک پیروزی تیم والیبال کشور در مسابقات جهانی گفت: از مربی ایرانی متعهد و عالم و کادر متعهد و با انگیزه و تمامی نیروهای عالمی که در سالیان گذشته زمینه این موفقیت را فراهم آوردند، تشکر می کنم. ما باید در همه میادین ورزشی رتبه های بالا را به دست آوریم، امروز ورزش با سیاست و اقتصاد گره خورده است از این رو باید بیش از پیش به این مهم توجه شود.

وی ادامه داد: در هفته ای که گذشت، ایران به کریدور سیاسی منطقه تبدیل شده بود. نشست های دو جانبه روسای جمهور روسیه و ترکیه، نشست سه جانبه آستانه و دیدارهای بسیار مهم و بیانات الهام بخش رهبر معظم انقلاب اسلامی در تبیین شرایط سیاسی منطقه و جهان اسلام برای امت اسلامی و ملت های منطقه و دنیا که پیام آور قدرت و شکل گیری قدرت های نو در جهان پیش روست. امروز دنیا با تحولات جدی رو به رو است و در این تردیدی نیست. هزاره سوم قطعا هزاره آسیاست و ایران در جنوب غربی آسیا در این تحولات نقش تعیین کننده دارد.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با اردوغان تصریح کرد: اولا تاکید رهبر انقلاب اسلامی در گفتگو با رئیس جمهور محترم ترکیه در چند اصل بود؛ اول اینکه مرز ایران و ترکیه مرز ماست. ما امنیت ترکیه را امنیت ایران می دانیم. در چهار دهه گذشته نگاه ایران به خلق قدرت برای کشورهای اسلامی به ویژه دولت اسلامی ترکیه معطوف بوده است. در کنار این نگاه انتظار ایران این است که مرز سوریه و ترکیه هم مرز ما باشد. دغدغه ملت اسلامی باشد. ما در کنار امنیت یکدیگر به اقتدار می رسیم اگر تمامیت ارضی کشورهای اسلامی تهدید شود، اقتدار امت اسلامی تهدید شده است.

وی ادامه داد: نکته دیگر که بر آن تاکید شد، راه ارتباطی ایران و ارمنستان است؛ ایران در برابر تغییرات منطقه ای به طور جدی حساس است. راهی که هزاران سال قدمت دارد و از عوامل امنیت و صلح و اقتدار ملت های منطقه است نباید آسیب ببیند. نکته دیگر که مقام معظم رهبری مطرح کردند، بحث حضور آمریکا در سوریه در کنار رود فرات است؛ همان طور که رییس جمهور ترکیه اشاره کردند حمایت آمریکا و متحدان اروپایی آمریکا از تروریست ها موجب ناامنی مرزهای ترکیه است و برای رسیدن به امنیت باید حضور آمریکا در منطقه به طور کلی حذف شود.

ابوترابی فرد گفت: امروز حضور سیاسی و نظامی موثر امریکا در منطقه به صفر رسیده است و نیروهای نظامی آمریکا در منطقه کارایی ندارند. عراق و سوریه و افغانستان را ببینید؛ لشکرکشی آمریکا بی اثر است، اما حضور فیزیکی آمریکا هم باید حذف شود. آمریکایی ها قبل از اینکه با واقعه افغانستان رو به رو شوند و با شکست مفتضحانه رو به رو شوند باید منطقه را ترک می کردند.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه سیاسی و اقتصادی روابط گسترده ایران اسلامی با همسایگان همیشه در دستور کار بوده است و همه همسایگان بدانند اقتدار آنها اقتدار ماست و ما به تمامیت ارضی و اقتدار سیاسی و اقتصادی و امنیتی آنها فکر می کنیم و این راهبرد قطعی ایران است و تصمیمات ارزشمندی در این دولت برای تحکیم روابط با کشورهای همسایه اتخاذ شده است که امیدوارم شاهد افزایش ارتباط ایران اسلامی با ملت های منطقه به ویژه کشورهای همسایه و دوست باشیم.

ابوترابی با اشاره به افزایش تولید و مصرف برق در کشور گفت: در سال ۵۷ جمعیت ایران ۳۷ میلیون نفر بود و کل صنعت برق کشور حدود ۷ هزار مگاوات بود. امروز با وجود تحریم و فشار سیاسی و جنگ تحمیلی، تولید انرژی برق ۸۸ هزار مگاوات است، این تحول عظیم در صنعت برق کشور رخ داده است و در منطقه جنوب غربی آسیا ایران در تولید انرژی برق رتبه اول را دارد. در حوزه شبکه، خطوط و پست ها امروز ۱۰۰ درصد شهرهای کشور از برق استفاده می کنند و ۹۷ درصد روستاهای کشور برق دارند. در یک دهه گذشته نهضت کاهش تلفات برق داشتیم و تلفات در این حوزه یک رقمی شده است. اما با وجود موفقیت چشمگیر نظام این صنعت با مشکلاتی در حوزه مصرف و بهره وری پایین انرژی و کاهش سرمایه گذاری مواجه است. انصافا دولت سیزدهم گام های بلندی در حوزه صنعت برق برداشته است. اراده جدی رییس جمهور و معاون اول به تحول در صنعت نفت به عنوان زیر ساخت توسعه کشور، همکاری نزدیک وزارت خانه های نفت، صنعت و کشاورزی با وزارت نیرو، نقش موثر وزیر نیرو به عنوان یک مدیر کارآزموده و اتخاذ تصمیمات منطقی و قابل اجرا و مورد احترام، تیم مدیریتی با تجربه و کارشناس در صنعت برق از اقداماتی است که در این یک سال شاهد آن بودیم.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: در حالی که در تابستان گذشته با خاموشی طولانی و بلند مدت رو به رو بودیم و بخش های صنعتی و کشاورزی به شدت رنج می برد، اولین تصمیم کوتاه مدت دولت سیزدهم از ۹ ماه قبل ساماندهی حوزه مدیریت مصرف انرژی برق به شکلی که با هیچ محدودیتی برای مشترکان خانگی و تجاری رو به رو نشویم، بود. باید قدر شناس این اقدام بود و ما از تلاش مسئولان تشکر می کنیم اما این قدردانی بهتر است با کاهش مصرف برق باشد. تصمیم درباره اینکه در ساعت کار ۳۰ درصد و در ساعات غیراداری ۶۰ درصد کاهش مصرف داشته باشیم بسیار موثر بوده است. مذاکره با صنایع بزرگ برای مدیریت مصرف از دیگر اقدامات موثر بود.

ابوترابی فرد اظهار کرد: افزایش ظرفیت تولید برق نیروگاهی تا ۳۰ هزار مگاوات در چهار سال دولت سیزدهم کار بزرگی است که امیدواریم به بهترین شکل انجام شود. در این مدت برای اجرای این تصمیم قدم های بزرگی برداشته شده است. برنامه ریزی برای ۱۰ هزار مگاوات انرژی برق تجدیدپذیر از آب و نور نیز از اقدامات و تصمیمات موثر خواهد بود. ایران ظرفیت دارد که صد هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر تولید کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.