بهترین راهکارها برای افزایش اکسیژن خون

آیا اغلب احساس خستگی می‌کنید؟ آیا احساس خستگی و بی‌حالی فعالیت‌های روزانه‌تان را برایتان سخت کرده است؟ یکی از بهترین راه‌های تعدیل این وضعیت، افزایش سطح اکسیژن خون است.

به گزارش اینتیتر به نقل از تبیان، نیازی نیست پول خرج کنید و تغییرات بزرگی در زندگی‌تان ایجاد نمایید تا سطح اکسیژن خونتان را بالا ببرید؛ فقط کافی است چند تغییر ساده اعمال کنید و عادت‌های سالم‌تری در پیش بگیرید.

چرا اکسیژن مهم است؟

اکسیژن مهم‌ترین ماده مغذی برای سلول‌های ماست و تمام عملکردهای ریزودرشت بدن ما وابسته به اکسیژن‌اند و این اکسیژن است که به بدن و عضلات ما قدرت می‌دهد. نفس کشیدن با ریه‌ها، سلول‌های ما را به اکسیژن مجهز می‌کند و باعث می‌شود مغز و قلبمان کار کند؛ بنابراین مطمئناً مهم‌ترین اولویت برای عضلات و بدن ما اکسیژن است.

۹۰ درصد از انرژی ما از اکسیژن است

در تنفس از مواد شیمیایی و فرایندهای مکانیکی برای رساندن اکسیژن به تمام سلول‌های بدن و دفع کربن‌دی‌اکسید استفاده می‌شود. بدن ما به اکسیژن نیاز دارد تا انرژی بگیرد و به فرایندهای حیاتی بدن ما سوخت‌رسانی کند. کربن‌دی‌اکسید از فرآورده‌های جانبی فرایند تنفس است. سیستم تنفس ما هوا را از محیط می‌گیرد و به ریه‌ها می‌رساند و تبادل گازها را هم در ریه‌ها و هم در سلول‌ها ممکن می‌نماید. در واقع ۹۰ درصد از تمام انرژی ما از طریق تنفس تأمین می‌شود؛ بنابراین سلول‌ها به اکسیژن کافی نیاز دارند تا بتوانند پیوندهای شیمیایی مولکول‌های غذا را بشکنند و انرژی موجود در آن‌ها را آزاد کنند.

درست همان‌طور که تک‌تک سلول‌های بدن ما به انرژی نیاز دارند، تمام آن‌ها به اکسیژن هم نیاز دارند.

وقتی زمان بیشتری در مناطقی که آلودگی کمتری دارند و هوای تازه وجود دارد سپری می‌کنید، خونتان اکسیژن بیشتری می‌گیرد. گل و گیاهانی که اکسیژن تولید می‌کنند در خانه نگهداری کنید، در فضای سبز پیاده‌روی کنید و تا جایی که ممکن است در طبیعت باشید

ورزش کنید

برای اینکه سطح اکسیژن خونتان را بالا ببرید باید به طور مرتب ورزش کنید. وقتی ورزش می‌کنید، سلول‌های بدنتان سریع‌تر از حد نرمال اکسیژن مصرف می‌کنند. با بالارفتن سطح کربن‌دی‌اکسید در بدن، مغزتان سرعت تنفس را بالا می‌برد تا اکسیژن بیشتری بگیرید. ریه‌ها و قلب شما حین ورزش با بیشترین ظرفیت خود کار می‌کنند تا اکسیژن بیشتری بگیرند.

غذاهای آنتی‌اکسیدان‌دار بخورید

وقتی غذاهای آنتی‌اکسیدان دار می‌خورید، بدنتان می‌تواند از اکسیژن به شیوهٔ بهتری استفاده کند. یک سری از ویتامین‌ها مانند ویتامین E و C خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارند. زغال اخته، بلوبری، لوبیا قرمز و سبزی‌ها برگدار تیره سرشار از آنتی‌اکسیدان‌اند.

غذاهای آهن‌دار بخورید

غذاهایی که آهن دارند سطح اکسیژن خون را بالا می‌برند. آهن ماده معدنی لازم برای گلبول‌های قرمز خون است که مسئول انتقال خون در بدن هستند. به همین دلیل است که اگر کمبود آهن داشته باشید احساس خستگی و بی‌حالی خواهید کرد. منابع خوب آهن شامل سبزیجات سبز برگدار مثل بروکلی، میوه‌هایی مانند سیب، حبوبات و پروتئین‌های کم‌چرب مانند تخم‌مرغ و بوقلمون و ماهی می‌شوند.

وضعیت بدنیتان را اصلاح کنید

شاید فکر نمی‌کردید وضعیت بدنی هم می‌تواند با دریافت اکسیژن مرتبط باشد. وقتی هنگام نشستن و راه‌رفتن و ایستادن قوز می‌کنید، تنفستان به طور کامل انجام نمی‌شود. در نتیجه اکسیژن کمتری دریافت می‌کنید. هنگام راه‌رفتن و ایستادن و نشستن کمرتان را صاف کنید تا بتوانید اکسیژن بیشتری با دم گرفتن به بدنتان برسانید و سطح اکسیژن خونتان بالاتر برود.

از کربن‌دی‌اکسید و منوکسید کربن دوری کنید

سعی کنید از محیط‌هایی که میزان کربن‌دی‌اکسید و منوکسید کربنشان زیاد است دوری کنید. البته در مناطق شهری این کار سخت است اما می‌توانید تا جایی که امکان دارد از ترافیک‌ها و مناطق پرتردد فاصله بگیرید.

هوای تازه تنفس کنید

وقتی زمان بیشتری در مناطقی که آلودگی کمتری دارند و هوای تازه وجود دارد سپری می‌کنید، خونتان اکسیژن بیشتری می‌گیرد. گل و گیاهانی که اکسیژن تولید می‌کنند در خانه نگهداری کنید، در فضای سبز پیاده‌روی کنید و تا جایی که ممکن است در طبیعت باشید تا هوای تازه و اکسیژن‌دار تنفس کنید. هوای خانه را حتماً خوب تهویه کنید.

غذاهایی که اسیدهای چرب ضروری دارند بخورید

خوردن غذاهایی که دارای اسیدهای چرب ضروری‌اند از خیلی جهات مفید است. این غذاها می‌توانند سطح اکسیژن خون را بالا ببرند؛ چون ترکیباتی مانند اسید آلفا لینولئیک و اسید لینولئیک دارند که ازاین‌جهت بسیار مفیدند. سویا، بذرکتان و گردو نمونه‌های خوبی از این نوع مواد غذایی‌اند.

به تنفس عمیق عادت کنید

وقتی می‌خواهید اکسیژن بیشتری بگیرید یکی از بهترین روش‌ها، تنفس عمیق است. تکنیک‌های تنفس آرام و عمیق کمک می‌کنند تا اکسیژن بیشتری وارد ریه‌هایتان و در نتیجه وارد خونتان شود.

سیگار را کنار بگذارید و الکل ممنوع

با اجتناب از مصرف الکل و سیگار می‌توانید سطح اکسیژن خونتان را بالا ببرید. لازم به یادآوری است که ترک چنین عادت‌هایی برای سلامت کلی شما بی‌نهایت مفید است.

چگونه سطح اکسیژن خون را حین خواب بالا ببریم؟

به پهلو خوابیدن، بالابردن کیفیت هوای داخل، تمرینات تنفسی، دما و رطوبت مناسب اتاق‌خواب، رفع گرفتگی سینه و بینی همگی از روش‌هایی هستند که به دریافت اکسیژن بدن کمک می‌کنند.

چگونه به سالمندان کمک کنیم تا اکسیژن بیشتری بگیرند؟

تمرینات تنفسی، سبک زندگی فعال، رژیم غذایی سالم، بدن را هیدراته نگه‌داشتن و ترک سیگار می‌تواند به افراد سالمند کمک کند تا اکسیژن بیشتری بگیرند.

آیا نوشیدن آب باعث افزایش سطح اکسیژن خون می‌شود؟

بله با همین حرکت سادهٔ نوشیدن آب، ریه‌هایتان هیدراته خواهند ماند و می‌توانند با تمام پتانسیل خود کار کنند و سطح اکسیژن خونتان ایده‌آل باشد.

اکنون دیگران میخوانند

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.