رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

تازه‌ترین تلاش‌ها برای آزادسازی زندانیان، پول‌های بلوکه شده ایران و احیای برجام از زبان نماینده مجلس

یک نماینده مجلس درباره اظهارات وزیر امورخارجه درباره «سند سپتامبر» و اطلاع مجلس از جزئیات گفت‌وگوها، توضیح داد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایلنا، جلیل رحیمی جهان‌آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: همه باید حمایت و کمک کنیم آن بلایی که سر برجام آمد و قربانی منافع جناحی شد تکرار نشود و هر سند و توافقی که قرار است انجام شود به سرنوشت برجام دچار نشود و منافعش به ملت و به کشور و نظام برسد.

وی تاکید کرد: واقعیت امر این است موضوع گفت‌وگوهای ما با غرب یک موضوع جناحی نیست و یک تصمیم حاکمیتی است. معتقدم هر جناح و طیفی حاکم باشد، هنگامی که گفت‌وگوها و پیگیری‌ها منافع کشور را تامین می‌کند همه ما وظیفه داریم حمایت کنیم.

این نماینده مجلس یادآور شد: آقای امیرعبداللهیان از روزی که به عنوان وزیر خارجه شروع به کار کردند تلاش‌های مکرری برای احیای برجام انجام دادند. در حال حاضر هم بحث‌هایی مانند آزادسازی زندانیان، آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران و تداوم گفت‌وگوها نشان از تلاش‌های وزارت خارجه است برای این‌که برجام احیا شود.در خصوص گفت‌وگوها و این‌که مذکرات ادامه دارد آقای امیرعبداللهیان چندباری که ما از طرف مجلس خدمت ایشان رسیدیم و یا این‌که خودشان به مجلس تشریف آوردند گزارشاتی هم خودشان و هم معاون سیاسی‌شان ارائه داده‌اند.

رحیمی جهان‌آبادی تاکید کرد: من فکر می‌کنم آنچه که وزارت خارجه انجام می‌دهد تامین‌کننده منافع ماست که با نظارت نهادهای بالادستی در حال انجام است و دلیلی ندارد طیف‌های مختلف نگاه جناحی به این مذاکرات داشته باشند. همه باید حمایت و کمک کنیم آن بلایی که سر برجام آمد و قربانی منافع جناحی شد، تکرار نشود و تلاش‌های آقای امیرعبداللهیان و هر سند و توافقی که قرار است امضا شود به سرنوشت برجام دچار نشود و منافعش به ملت، به کشور و نظام برسد.

وی درباره این که اگر توافقاتی صورت گیرد و سندی بیاید آیا مجلس باید درباره آن نظر دهد یا نیازی به تائید نمایندگان ندارد، بیان کرد: من فکر می‌کنم این گفت‌وگوهایی که در حال انجام است چه به متن امضا شده بین دو طرف ختم شود و چه در قالب گفت‌وگوهای شفاهی به توافق برسند آن چه‌که اتفاق می‌افتد اجرایی شدن و احیای برجام است و به دلیل این‌که هیچ قرارداد جدیدی به امضا نمی‌رسد و هیچ توافق جدیدی نیست و صرفا آنچه که اتفاق می‌افتد سند اجرایی احیای برجام و تدام همان مذاکرات است به نظر نمی‌رسد نیازی به تایید مجلس داشته باشد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی درباره این‌که جریان تندروی مجلس با هرچیزی که کشور را از چالش و تنش خارج کند مخالفت می‌کنند، در صورت توافق احتمالی رئیس و هیات رئیسه مجلس برای جلوگیری از مخالفت این جریان تندرو در مقابل توافقات جدید چه کاری باید انجام دهند، بیان کرد: در کشور متاسفانه یک تفکری حال چه در مجلس و چه در خارج از مجلس و چه در جاهای دیگر وجود دارد، نمی‌دانم دستگاه‌های امنیتی باید پاسخ دهند که این‌ها به کجا وصل هستند و چرا با هر اقدامی که تامین‌کننده منافع ملت و نظام باشد و کشور را به سمت آرامش ببرد مخالفت می‌کنند و از هر اقدامی که کشور را وارد تنش و چالش با مردم و جهان کند، استقبال می‌کنند و در این تنور می‌دمند؟

وی با تاکید بر این‌که رفتار این جریان تند که هم در داخل و هم در خارج از مجلس وجود دارد باید آسیب‌شناسی شود، گفت: معتقدم وزارت اطلاعات نسبت به ارتباطات این افراد و کارهایی که انجام می‌دهند باید ورود پیدا کند چرا ما هر زمانی که می‌خواهیم به سمت بهبود رابطه با جهان برویم یک اتفاقی می‌افتد؟ چرا هر زمانی که می‌خواهیم یک مشکلی را در دستگاه سیاست خارجی حل کنیم در هر دولتی فرقی هم نمی‌کند این‌ها هستند و کاری می‌کنند؟

وی افزود: معتقدم یک جمع بسیار قلیل اما تندرو در کشور حتی اگر ما نیت این افراد را پاک بدانیم اما اقدامات‌شان در جهت براندازی است، وزارت اطلاعات وظیفه دارد این افراد را شناسایی و با این افراد مقابله کند و نگذارد این مرز از تندروری کشور ما را فلج کند، زیرا کشور ما امروز در سیاست داخلی و خارجی توسط این تندورها فلج شده است و درحال حاضر کشور شرایطی را تجربه می‌کند که نیاز داریم فاصله ایجاد شده بین مردم و حاکمیت، مشکلات اقتصادی مردم و بی‌اعتمادی و هزار و یک معضلی که وجود دارد را با یک نگاه عاقلانه درمان کنیم.

این نماینده مجلس ادامه داد: مثلا سوال می‌شود چرا نخبگان ما مهاجرت می‌کنند؟ چرا دانشجویان ما مهاجرت می‌کنند؟ چرا این فضا در دانشگاه‌ها ایجاد شده است هر استادی ممکن است در معرض اخراج قرار گیرد و حکم اخراجش را کف دستش بگذارند؟ این‌ها را یک شخص دلسوز باید بنشیند درمان کند، راهکار بدهد و دلگرمی ایجاد کند و از نیروهای نخبه و مردم حمایت کند.

وی با بیان این‌که در عرصه مسائل داخلی وضعیت مردم به لحاظ اقتصاد و معیشت دیگر طاقت‌فرسا نیست بلکه غیرقابل تحمل است و مردم نمی‌توانند با این شرایط زندگی کنند، گفت: یک فردی از درون کشور و حاکمیت حداقل این مطالب را در کف جامعه می‌بیند باید به فکر درمان باشد، اما در بخش‌های اجرایی آن چیزی که من و شما مشاهده می‌کنیم، ۱۸۰ درجه متفاوت است و جای تعجب دارد.

رحیمی جهان‌آبادی بیان کرد: من به عنوان انسانی که خداوند یک مقداری به آن عقل داده است فکر می‌کنم این میزان از لجاجت و نادرستی سیاست‌ها عادی نیست و نمی‌تواند ناشی از خطا باشد نمی‌تواند ناشی از عدم درک شرایط باشد. این همه اشتباه و خطا عادی نیست. کشور توسط گروه‌های نفوذی و افراد نفوذی نابود می‌شود که قصد دارند کشور و یا مردم ما را تکیه و پاره کنند و فکر می‌کنم دستگاه‌های امنیتی باید در این خصوص ورود کنند.

وی تاکید کرد: این حجم از اشتباه و درک نکردن مردم و مسائل منطقه و بین‌المللی نمی‌تواند عادی باشد، غیرعادی است و غیرممکن است که عادی باشد. با هر شخصی که ما صحبت می‌کنیم و دلسوز این کشور است می‌نالد و تعجب می‌کند و می‌پرسند چرا ما باید دچار چنین شرایطی باشیم؟ اما یک عده هنوز در تنور این مشکلات می‌دمند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: من به عنوان فردی که نظام جمهوری اسلامی را قبول دارم و عزت این کشور و این مردمی که در این کشور زندگی می‌کنند و سربلندی‌شان را آرزو می‌کنم و به عنوان کسی که این نظام را حاصل خون بیش از ۲۳۰ هزار شهید می‌دانم احساس بدی از این شرایط دارم اما نمی‌دانیم با چه کسی باید صحبت کنیم و چه علاجی را باید پیدا کنیم تا از این شرایط، ورطه و چرخه نادرست خلاص شویم.

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
 1. کرامت سلیمی می گوید

  این حرف ترامپ قابل تامل بود که: رسانه ها بزرگترین دشمن ملتها هستند.

  زیرا رسانه ها نه تنها اطلاعات مفیدی به ملتها ارائه نمی دهند بلکه بیشترین نقش را در باور اراجیف و چرندیاتی مثل سلاح هسته ای ، سلاح نوترونی ، هارپ ، مثلث برمودا و…. داشته اند.  چرندیات و خزعبلاتی که فقط یک شبه علم هستند و به درد داستانهای تخیلی می خورند.

  اظهار نظر مقامات غربی و روسی در باره سلاح هسته ای و موضوع برجام سر تا سر پر از تناقض و تضاد می باشد و تمام تهدیدات اتمی روسیه و غربی ها ، لفاظیهای بی اعتبار می باشد.
  .
  عجیب است که کارشناسان و تحلیلگران سیاسی نمی توانند  از این صحبتها به دروغها و فریبکاریها و تضادها پی ببرند و به حقیقت برسند.

  متاسفانه اکثر قریب به اتفاق کارشناسان و تحلیلگران سیاسی به جای مخ با مخچه فکر می کنند و میدان تفکر محدودی دارند و افکارشان شدیدا” بوی کهنگی می دهد و نمی توانند رخداد ها و وقایع را درست تفسیر کنند و همچون طوطی صحبتهای تکراری می کنند و پیش بینی های انها همیشه غلط از اب در می اید.

  تفسیر سیاسی زمانی درست است که بر اساس دانسته های واقعی و حقیقی بیان شود نه بر اساس افکار کهنه و باورهای موروثی.

  این کارشناسان و تحلیلگران سیاسی که در مصاحبه ها خیلی طاقچه بالا میگذارند، به گونه ای صحبت می کنند که گویا متخصص سلاحهای هسته ای هستند و خودشان چندین ازمایش هسته ای انجام داده اند و یا از نزدیک این ازمایشات به اصطلاح هسته ای را دیده اند.

  در صورتی که همه انها فقط وفقط با باور موضوع سلاح هسته ای را پذیرفته اند نه با دلیل و منطق و مشاهده.

  این کارشناسان سیاسی گاه چنان در وجود خود زندانی می شوند که فرصت و مجال هیچ فکر و اندیشه جدیدی را پیدا نمی کنند.

  و گاه این شائبه ایجاد می شود که بعضی از انها جیره خواران و مزدورانی هستند که وظیفه دارند دروغ سلاح هسته ای را به ملتها القا کنند و در باور انها قرار دهند تا همیشه در ترس به سر برند تا راحت تر به بردگی گرفته شوند.

  و هیچکدام از انها برای اثبات وجود سلاح هسته ای هیچ سند و مدرکی جز استناد به بمبارانهای هیروشیما و ناکازاکی ندارند. و نمی توانند و یا نمی خواهند به این موضوع فکر کنند که چرا این انفجارها فقط در دوشهر گمنام ژاپن رخ داده است که در ان موقع اکثر  خانه های این دوشهر از چوب و پلاستیک و مواد پلیمری بوده اند که به راحتی اتش می گیرند و با یک بمباران معمولی  هم میشد این دو شهر را از بین برد.

  اگر این کارشناسان عقل و خرد را جانشین تعصبات کورکورانه کنند  و به حاکمیت عقل تن دهند میتوان با  بحث و گفتگوی منطقی و به دور
  از تعصب و لجبازی، افکار و اندیشه های گوناگون را با هم برخورد داد تا از برخورد پرتوهای این  افکار و اندیشه های گوناگون جوهر حقیقت را اشکار کرد.

  ان وقت می توان تفسیرهای درست و منطقی و پیش بینی های درست تر ارائه داد.  

  و الا تا این افکار در پستوی مغز تحلیلگران سیاسی باشد همواره همین حرفهای تکراری بی ارزش را خواهند زد و در بر همان پاشنه خواهد چرخید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.