تحلیل گاردین از گرایش عجیب مردم آمریکا به ترامپ | اتفاقی عجیب در حال رخ دادن است!

به رغم رفتار کودکانه در دادگاه نیویورک و در جریان محاکمه به اتهام تقلب، ترامپ در نظرسنجی ها از بایدن جلوتر است؛ بایدنی که کارنامه خیره کننده اش در دوران ریاست جمهوری، تبدیل به حمایتی در جامعه نشده است.

به گزارش اینتیتر به نقل از خبرآنلاین، دیوید اسمیث خبرنگار گاردین در واشنگتن و سردبیر اقتصادی ساندی تایمز در مقاله ای برای پایگاه اینترنتی روزنامه گاردین نوشت: (از میان دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا) یکی موفق به تصویب یک لایحه تاریخی در زمینه آب و هوا و زیرساخت ها شده، اقتصاد آمریکا را از یک رکود گذرانده و غرب را علیه ولادیمیر پوتین به صف کرده است. دیگری روز دوشنبه در دادگاه نیویورک و در جایگاه شاهد کردارهای کودکانه داشت و به جنجال سازی و هیاهو علیه قاضی سرگرم بود.

با این همه، تازه ترین افکارسنجی در ایالت های کلیدی آمریکا نشان می دهد که اگر همین امروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار شود، اولی یعنی جو بایدن از دومی یعنی دونالد ترامپ با فاصله زیادی شکست خواهد خورد.

شاید این (پیامد) همه گیری، یا تورم، یا قبیله گرایی باشد اما هرچه می گذرد دشوارتر بتوان انکار کرد که در صحنه سیاست آمریکا، رخدادی غریب و شگفت در حال وقوع است.

از زمانی که بایدن به ریاست جمهوری رسید، اقتصاد آمریکا، چهارده میلیون فرصت شغلی تازه خلق کرده و فهرست دستاوردهای قانونگذاری اش نیز شانه به شانه روسای جمهوری همچون فرانکلین روزولت و لیندون جانسون می زند. با اینحال، تازه ترین افکارسنجی موسسه گالوب نشان می دهد که حمایت کلی از بایدنِ هشتادساله، تنها ۳۷% است.

در این حال، ترامپ با ۹۱ مورد اتهامات جنایی در آتلانتا، میامی، نیویورک و واشنگتن دی سی روبروست که برخی شان به تلاش او برای سرنگونی دولت آمریکا مربوط می شود. با اینحال، ترامپ ۷۷ ساله پیشتاز رقابت های مقدماتی نامزدهای جمهوریخواه است که مایک پنس معاونش در کاخ سفید، که با کودتا مخالفت کرد، از این رقابت ها کناره گیری زودرسی داشت.

روز دوشنبه، ترامپ در دادگاه نیویورک بود برای رسیدگی به یک پرونده تقلب مالی که تا همینجا هم او را پانزده هزار دلار جریمه کرده است آنهم به خاطر دو بار نقض حکم دادگاه که او را از انتقاد و هجمه به اعضای دادگاه منع کرده بود.

این پرونده، سازمان ترامپ را با خطر از هم پاشیدگی روبرو کرده و حکایت از آن دارد که امپراطور، عریان (بی آبرو) شده است. به نظر می رسد که رای دهندگان آمریکایی، اما، اهمیتی نمی دهند. افکارسنجی تازه در ایالت های کلیدی می گوید که رای دهندگان در زمینه اقتصاد با یک اختلاف ۲۲ نمره ای، به ترامپ بیشتر از بایدن اعتماد دارند: ۵۹% در برابر ۳۷%. این نظر سنجی توسط نیویورک تایمز و کالج سینا Siena College انجام شد.

همین نظرسنجی نشان می دهد که درست یک سال پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، ترامپ در پنج ایالت از شش ایالتی که مهمترین کانون های مبارزه انتخاباتی هستند، بایدن را شکست می دهد هرچند مطابق این نظرسنجی، اگر ترامپ بابت اتهامات جنایی اش محکوم شود، حدود شش درصد از حامیانش را از دست خواهد داد.

خرد متعارف حکم می کند که مشکلات حقوقی پرشمار ترامپ در رقابت های مقدماتی جمهوریخواهان اثرگذار باشد و در انتخابات هم به او آسیب بزند. اکنون این هم هنوز قطعی نیست در شرایطی که ترامپ از حیث سیاسی ضدضربه به نظر می رسد و دمکرات ها هم از گسست میان کارنامه بایدن و میزان محبوبیت اش به چالش افتاده اند.

به نظر می رسد که هیچ رخداد یا رفتاری در دادگاه، این پویش ها را تغییر ندهد. در حال و هوای رسمی جلسه دادگاه منهتن نیویورک، کردارهای ستیزه جویانه و ناپسند ترامپ، بیشتر از رفتارهایش در گردهم آیی های انتخاباتی در چشم است. ترامپ بارها با قاضی دادگاه آرتور انگورون Arthur Engoron مشاجره کرد و قاضی مجبور شد به او هشدار دهد که اگر مستقیما به پرسش های دادگاه پاسخ ندهد، ممکن است رییس جمهوری سابق را از جایگاه شهود بیرون کند.

انگورون، قاضی دادگاه، همچون آموزگاری که برای سر به راه کردن یک کودک سرکش، به والدینش متوسل می شود، خطاب به وکلای ترامپ گفت: من خواهش می کنم که اگر می توانید، او را کنترل کنید. اگر نمی توانید، من این کار را خواهم کرد. من عذر او را می خواهم و هر نتیجه منفی ای که بتوانم خواهم گرفت.” وی افزود: “اینجا یک گردهم آیی سیاسی نیست، اینجا دادگاه است.”

مشاهده گویایی بود که ترامپ آگاهانه و عامدانه، حضورش در دادگاه را با کارزارهای انتخاباتی ۲۰۲۴ مخلوط می کرد و بارها خبرنگاران حاضر در تالار دادگاه را خطاب قرار می داد. کوه مشکلاتی که کار بیشتر نامزدها را خاتمه می داد، به مقوم او در رقابت برای رسیدن به کاخ سفید تبدیل شده است.

برای این وضعیتِ ترامپ، نمادی بهتر از عکسی نیست که ماموران در ماه اوت و در زندان فرمانداری فولتون از او گرفتند و نشان می دهد که ترامپ خود را تسلیم کرده و در حال ثبت مشخصاتش در زندان است. برای هر سیاستمدار دیگری، این عکس می توانست نقطه پایان دوران سیاسی اش باشد و برای هر شهروندی مایه شرمساری و سرافکندگی. برای ترامپ اما، به یک دارایی ارزشمند در بازار مکاره کارزار انتخاباتی تبدیل شد که بوسیله آن، پول های زیادی جمع آوری کرد و پایگاه هوادارانش هم افزایش یافت.

یک بار دیگر، روز دوشنبه، ترامپ به خوبی می دانست که رفتارهای غریبش در صحن دادگاه، توجه رسانه ها را به خود جلب می کند. او به خبرنگاران گفت: “در حالی که به اسراییل حمله شده، به اوکراین حمله شده، و تورم کشورمان را زنده زنده می خورد، من اینجا هستم. اینها همه حمله تبلیغاتی مخالفان سیاسی من است که توسط دولت بایدن انجام می شود، رتبه محبوبیت شان در نظرسنجی ها، وحشتناک است. نیویورک تایمز، نظرسنجی ای انجام داده که نشان می دهد من در همه جا پیشتازم، اما این یک شرایط بسیار غیرمنصفانه است.” وی با تمسخر ناله کرد که: “من مطمئنم که قاضی علیه من رای خواهد داد چرا که وی همیشه علیه من رای داده است. این یک دادگاه بسیار غیرعادلانه است، خیلی خیلی غیرعادلانه و من امیدوارم که مردم شاهد باشند.”

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.