ترامپ در سراشیبی افول

یک کارشناس مسائل آمریکا اظهار کرد:‌ ترامپ پدیده‌ای بود که دوران اوج خود را پشت سر گذاشت و اکنون شاهد آغاز دوران افول او هستیم.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، مهدی نوربخش با بیان اینکه کشف اسناد محرمانه و بسیار امنیتی از محل اقامت ترامپ دومین بدشانسی وی در مدت اخیر است، گفت: چندی پیش کمیته تحقیق ششم ژانویه اسناد و مدارکی را ارائه کرد و اکنون شاهد این هستیم که دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا خبر از کشف اسناد محرمانه در محل اقامت ترامپ می‌دهند و این موضوع می‌تواند مشکلات جدید و جدی را برای ترامپ ایجاد کند.

وی با بیان اینکه کشف این اسناد باعث افزایش شکاف در بین جمهوری‌خواهان شده است،‌ افزود: پیش از این تعدادی از جمهوری‌خواهان معتدل از ترامپ فاصله گرفته بودند و اکنون با توجه به اتفاقات اخیر شاهد این هستیم که حتی برخی از کسانی که پیش از این به صورت جدی از ترامپ حمایت می‌کردند اکنون به نوعی تلاش می‌کنند که از ترامپ فاصله بگیرند. بنابراین با توجه به این اتفاقات شاهد افت مقبولیت و جایگاه ترامپ هستیم و این می‌تواند در آینده خود را بیش از این نشان دهد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که ترامپ و برخی از نزدیکان وی معتقد هستند که این موضوع یک دسیسه از سوی دموکرات‌هاست که او نتواند در انتخابات ۲۰۲۴ شرکت کند، افزود: این بحث نادرستی است و این موضوعی است که از سوی خود ترامپ مطرح می‌شود و در این میان حتی برخی از نیروهای جمهوری‌خواه نیز پشت سر نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ایستاده‌اند.

این کارشناس مسائل آمریکا با تأکید بر اینکه دادستان آمریکا شخص سیاسی نیست و بسیاری از جمهوری خواهان نیز به این موضوع اعتراف دارند، افزود: دادستان آمریکا حتی حاضر نبود زودتر از گزارش کمیته تحقیق ششم ژانویه روی این موضوع کار کند و مانور بدهد، البته اکنون راحت‌تر در این زمینه می‌تواند کار کند و خود وکلای ترامپ نیز هنوز نتوانستند که دادستانی آمریکا را در این زمینه با چالشی مواجه کنند.

نوربخش همچنین در پاسخ به این سوال که به نظر شما آیا امکان دارد که جامعه امنیتی و اطلاعاتی آمریکا بدون داشتن اسناد کافی با طرح چنین ادعاهایی وارد قمار بزرگی علیه ترامپ شوند، گفت: باید به این موضوع توجه داشت که دادستان آمریکا وقتی یک کیسی را مطرح می‌کند هفته‌ها و ماه‌ها روی آن کار می‌کند و وقتی که چنین فرمانی را برای تفتیش محل اقامت ترامپ می‌دهد قطعا اطلاعات کافی دارد. از طرف دیگر آن‌ها به خوبی می‌دانند ادعاهایی که مطرح می‌کنند باید در دادگاه ثابت شود.

این کارشناس مسائل آمریکا با تأکید بر اینکه به نظر می‌رسد دادستان آمریکا اسناد کافی داشته تا در این پرونده با چالشی روبرو نشود، بنابراین قماری انجام نداده است در پاسخ به این سوال که این پرونده چه تأثیری می‌تواند در جایگاه ترامپ در بین افکار عمومی این کشور داشته باشد، افزود: این اتفاق و همچنین گزارش کمیته ششم ژانویه همان طور که اشاره شد برای ترامپ چالش‌هایی ایجاد کرده است و زمینه را برای افول ترامپ در صحنه سیاسی این کشور فراهم کرده است.

نوربخش با اعتقاد بر اینکه آمارها بیانگر این است که ترامپ تا حدودی حمایت خود در درون حزب جمهوری‌خواه را از دست داده است که البته می‌توان رقم یک چهارم را در این زمینه اشاره کرد، تصریح کرد: زمانی ترامپ می‌توانست تمام جمهوری‌خواهان را در قبضه کنترل خود داشته باشد ولی اکنون این گونه نیست.

این کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه پیش از این شاهد حمایت جدی نمایندگان سنا از ترامپ بودیم ولی این اجماع نظر در حال شکستن است و دیگر کمتر آن‌ها تمام قد در راستای حمایت از ترامپ می‌ایستند، اظهارکرد: ترامپ پدیده‌ای است که دوران اوج خود را پشت سر گذاشته و اکنون ما در آغاز افول ترامپ در صحنه سیاسی آمریکا هستیم.

نوربخش در عین حال خاطرنشان کرد:‌ باید به این موضوع توجه داشت که تعدادی از جمهوری‌خواهان خوشحال هستند که چنین پرونده‌ای در FBI علیه ترامپ فراهم کرده است و آن‌ها معتقد هستند که این پرونده و همچنین گزارش کمیته تحقیق ۶ ژانویه این زمینه را فراهم می‌کند که دست ترامپ از حزب جمهوری‌خواه تا حدودی کوتاه شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.