رسانه خبری این تیتر

تعدیل سود سهام در بازار سرمایه به چه معناست؟

به تمامی تغییرات سود پیش بینی شده شرکت­‌ها در بورس، تعدیل سود می‌گویند.

به گزارش اینتیتر به نقل از باشگاه خبرنگاران، سهامداران بازار سرمایه همچون سایر سرمایه گذاران پیش از سرمایه گذاری باید مجموعه ای از آموزش ها را فرا بگیرند. این روزها فعالیت در بورس بیش از هر زمان دیگری به دغدغه گروهی از افراد تبدیل شده است، به همین دلیل قصد داریم شما را با یکی از مفاهیم بازار سرمایه آشنا کنیم.

تعدیل سود سهام به این معنی است که شرکتی با توجه به تغییر در آیتم های موجود در صورت مالی اعم از فروش شرکت، بهای تمام شده محصول، درآمد حاصل از سرمایه گذاری سود خود را افزایش یا کاهش میدهد به گونه ای که اگر EPS (سود هر سهم یا EARNING PER SHARE) شرکت در طول سال تغییر کند به آن تعدیل EPS می گویند.

اگر سود شرکت در پیش بینی جدید افزایش داشته باشد اصطلاحا می گویند که شرکت تعدیل مثبت داشته و اگر هم EPS شرکت کاهش پیدا کند اصطلاحا می گویند که شرکت تعدیل منفی داشته است.

مثالی از تعدیل سود سهام

به عنوان مثال پیش بینی سود شرکت ۲۰ تومان بوده است و در پیش بینی جدید شرکت سودش را ۳۰ تومان اعلام کرده. در این حال باید گفت که شرکت ۵۰% تعدیل مثبت داشته است.

تعدیل سود سهام در بازار سرمایه به چه معناست؟

همانطور که در فرمول بالا توضیح داده شده است میزان تعدیل معادل ۵۰ درصد بوده است. حال اگر شرکت پیش بینی سود ۶۰ تومانی داشته باشد و در پیش بینی جدید سود خود را ۴۰ تومان اعلام کند در اینجا باید گفت که شرکت تعدیل منفی ۳۳% داشته است.

تعدیل سود سهام در بازار سرمایه به چه معناست؟

در خصوص تغییرات قیمت سهم بعد از تعدیل باید یک نکته را مورد توجه قرار داد. تعدیل های مثبت و یا منفی اثرات خود را بر قیمت سهم میگذارند و موجب افزایش و یا کاهش قیمت سهام می شوند.

به عنوان مثال سود شرکتی از ۱۴۵ تومان به ۱۶۰ تومان رسیده است. این بدین معنی است که شرکت تعدیل مثبت ۱۰% داشته است.

تعدیل مثبت و منفی

در صورت افزایش سود شرکت، در پیش‌بینی جدیدی که انجام می‌شود به آن تعدیل سود مثبت می‌گویند واگر سود شرکت کاهش یافته بود به آن تعدیل سود منفی می‌گویند.

تعدیل سود سهام در بازار سرمایه به چه معناست؟

برای روشن‌تر شدن موضوع شرکت الف را فرض کنید که در پایان سال ۹۸ پیش‌بینی کرده است که مبلغ ۵۰ تومان سود به ازای هر سهم کسب می‌کند، اما بعد از سپری شدن ۳ ماه از فعالیت خود با بررسی‌های انجام شده و بررسی عملکرد شرکت پیش‌بینی خود را به سمت ۷۰ تومان به ازای هر سهم تغییر داده ، در صورتی‌که بعد از بررسی عملکرد ۶ ماهه شرکت به این نتیجه رسد که سود ۷۰ تومان قابل دسترسی نیست آن‌را به ۴۵ تومان کاهش می‌دهد که به آن تعدیل سود منفی می‌گویند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.