تکرار ادعای سالیوان درباره تلاش روسیه برای خرید پهپاد از ایران

مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه ادعاهای خود مبنی بر تلاش مسکو برای خرید پهپاد ایرانی، مدعی شد: روس‌ها تاکنون دو بار از یک پایگاه هوایی در ایران و پهپادهای ساخت این کشور با قابلیت حمل موشک بازدید کرده‌اند.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی به نقل از جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید و تصاویر ماهواره‌ای به دست آمده توسط این شبکه خبری مدعی شد که یک هیئت روس در یک ماه گذشته دست کم دو بار از یک پایگاه هوایی در مرکز ایران بازدید کرده است.

سی‌ان‌ان در ادامه گزارش ادعایی خود افزود: به گفته مقامات آمریکایی، ایران در ماه ژوئن در فرودگاه کاشان، پهپادهای شاهد-۱۹۱ و شاهد-۱۲۹ را به روسیه نشان داده است که هر دو نوع پهپاد قادر به حمل موشک‌های هدایت شونده دقیق هستند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا به سی‌ان‌ان گفت: ما اطلاعاتی داریم که نشان می‌دهد دولت ایران در حال آماده‌سازی چند صد هواپیمای بدون سرنشین، ازجمله پهپادهای با قابلیت حمل سلاح برای روسیه است.

وی که پیشتر هم این ادعا را مطرح کرده بود در ادامه افزود: ارزیابی ما این است که هیئت رسمی روسیه به تازگی از نمایشگاهی از پهپادهای رزمی ایرانی بازدید کرده است. ما در حال انتشار این تصاویر هستیم که در ماه ژوئن گرفته شده و نشان‌دهنده پهپادهای ایرانی است که هیئت روس در آن روز از آنها بازدید کرده است. این نشان دهنده علاقه مستمر روسیه به دستیابی به پهپادهای رزمی ایرانی است.

سالیوان همچنین گفت که طبق اطلاعات آمریکا، در ماه ژوئن اولین دیدار یک هیئت روسی از این فرودگاه برای بازدید از پهپادها انجام شده است. دیگر مقامات آمریکایی نیز مدعی شدند که یک هیئت روسی مجدداً در تاریخ پنج ژوئیه برای دیدن یک نمایشگاه مشابه از فرودگاه کاشان بازدید کرده است.

یک مقام آمریکایی نیز در این باره به سی‌ان‌ان گفت که همکاری رو به گسترش ایران و روسیه نشان می‌دهد که چرا آمریکا باید حضور و نفوذ خود را در خاورمیانه حفظ کند.

به گزارش ایسنا، این ادعاها در حالی از سوی مقامات آمریکایی مطرح می‌شود که جو بایدن در یک سفر منطقه‌ای به سرزمین‌های اشغالی و سپس عربستان سعودی رفته و با مقامات صهیونیستی و سعودی درباره امنیت منطقه گفت‌وگو کرده است.

مشاور امنیت ملی آمریکا هفته گذشته نیز در یک کنفرانس خبری مدعی شد که ایران برنامه حمایت نظامی از روسیه را در جنگ اوکراین دارد. ادعایی که از سوی مقامات کشورمان رد شد.

وی در این باره گفت: اطلاعاتی در دست داریم که نشان می‌دهد ایران در حال آماده‌شدن برای آموزش نیروهای روس در این زمینه است.
این درحالی است که حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگوی تلفنی روز جمعه با دمیتری کولبا وزیر امور خارجه اوکراین، ضمن رد اتهامات بی پایه و اساس مشاور امنیت ملی آمریکا علیه کشورمان، مبنی بر ارسال پهپاد ایرانی به روسیه برای برای بکارگیری در جنگ علیه اوکراین، طرح این گونه ادعاها را هم زمان با سفر بایدن به سرزمین های فلسطین اشغالی، در راستای اهداف و اغراض سیاسی خاص خواند.

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: موضع اصولی و صریح جمهوری اسلامی در مخالفت با جنگ و حمایت از توقف جنگ، همانند رویکرد دوگانه برخی کشورهای غربی مبتنی بر استاندارد دوگانه نیست.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: جمهوری اسلامی ایران کماکان به تلاش و مساعی جمیله خود در جهت پایان دادن به جنگ و حل سیاسی بحران اوکراین ادامه می دهد.

امیرعبداللهیان اظهار داشت: تهران آماده توسعه و گسترش همه جانبه روابط از جمله در عرصه های اقتصادی و کشاورزی با کی‌یف است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در پاسخ به سوالی درخصوص این اظهارات مشاور امنیت ملی آمریکا تصریح کرد: سابقه همکاری‌ها میان جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در حوزه برخی فناوری‌های نوین به پیش از آغاز جنگ در اوکراین بازمی‌گردد و در مقطع اخیر هیچ تحول خاصی در این ارتباط رخ نداده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال جنگ اوکراین کاملا روشن است و بارها به‌صورت رسمی اعلام شده است.

کنعانی در ادامه خاطر نشان کرد: ادعای مقامات آمریکایی در حالی است که آمریکا و اروپایی‌ها سال‌هاست کشورهای اشغالگر و متجاوز، ازجمله در منطقه غرب آسیا را به انباری از سلاح‌های کشنده متنوع خود تبدیل کرده‌اند که قطعاً بدون این تسلیحات، تداوم بیش از هفت دهه تجاوز، جنایت و اشغالگری صهیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی ممکن نبود.

اکنون دیگران میخوانند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.