درخواست ایران از جامعه جهانی درخصوص مبارزه با مواد مخدر

نماینده دائم ایران در دفتر سازمان‌های بین‌المللی در وین با اشاره به ۱۱۴۷ تن کشفیات مواد مخدر در ایران در سال ۲۰۲۰، از جامعه جهانی و کشورهای توسعه یافته خواست تا مبارزه با مواد مخدر را فارغ از ملاحظات سیاسی، در دستورکار قرار دهند.

به گزارش اینتیتر به نقل از فارس، «کاظم غریب آبادی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، در نشست اقدامات و دستاوردهای بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر که از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، به صورت مجازی شرکت و سخنرانی کرد.

وی اظهار داشت: طیف گسترده اقدامات انجام شده در سطح بین‌المللی و توسعه ادبیات بین‌المللی مبارزه با مواد مخدر، مؤید این حقیقت است که مواد مخدر، یک چالش و مشکل پویا و پیچیده جهانی است و برای مبارزه با آن جهت تأمین و تضمین رفاه و سلامت جوامع، گریزی از همکاری و هماهنگی جمعی کشورها در این حوزه نیست. این حقیقت در اسناد بین المللی، با تأکید بر اصل مسئولیت مشترک در مبارزه با این معضل جهانی، مورد شناسایی قرار گرفته است.

غریب آبادی عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران به دلیل همسایگی با بزرگ ترین تولید کننده مواد مخدر سنتی، بیش از هر کشور دیگری متأثر از این معضل جهانی و درگیر ابعاد داخلی و بین‌المللی مواد مخدر بوده است و به همین دلیل، بر ضرورت تقویت همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در این عرصه واقف بوده و بر آن تأکید کرده است.

نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین یادآور شد: طیف گسترده و مستمر اقدامات جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته در مبارزه با قاچاق بین‌المللی مواد مخدر، مورد اذعان دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم و همچنین هیأت بین‌المللی کنترل مواد مخدر قرار گرفته است.

وی بیان کرد: صرفنظر از نقش ایران در ایجاد و شکل گیری برخی ابتکارت همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و میزبانی دفتر منطقه‌ای مهمترین نهاد بین‌المللی سازمان ملل متحد در حوزه مقابله با معضل مواد مخدر، جمهوری اسلامی ایران در سال‌های متوالی با تقدیم بیش از ۳۸۰۰ شهید و هزاران مجروح و جانفشانی نیروهای نظامی و انتظامی و صرف هزینه‌های بسیار، با توقیف محموله‌های بزرگ ترانزیتی مواد افیونی، به تنهایی بیش از مجموع کشورهای جهان از ورود مواد مخدر به بازارهای جهانی مواد مخدر جلوگیری کرده است.

۱۱۴۷ تن کشفیات ایران در سال ۲۰۲۰

غریب آبادی گفت: هر چند در طول سال گذشته به دلیل محدودیت‌های همه گیری کرونا، مبارزه با مواد مخدر و روانگردان در سطح جهانی دچار کاهش شده است، ولی آمار کشفیات مواد مخدر توسط جمهوری اسلامی ایران نه تنها کاهش نیافته بلکه با رشد بیش از ۴۰ درصد، به رقم بی سابقه ۱۱۴۷ تن در سال ۲۰۲۰ رسیده است.

وی اضافه کرد: مبارزه جمهوری اسلامی ایران با مواد مخدر، یک مبارزه واقعی و مبتنی بر ارزش‌های والای اخلاقی و انسانی است. اما مایه تأسف است که سازمان‌های بین‌المللی ذیربط و کشورهای مدعی به مسئولیت مشترک خود در رسیدگی به این معضل جهانی عمل نکرده و حمایت‌های آنها، قربانی رویکردهای سیاسی شده است.

تحریم‌های یکجانبه مانع عمده‌ای بر سر راه مقابله با ترانزیت مواد مخدر

نماینده دائم ایران خاطرنشان کرد: در این میان، تحریم‌های یکجانبه به عنوان یک مانع عمده در تقویت ظرفیت سازی و ارتقاء تلاش‌ها و تدابیر کشور برای مقابله با ترانزیت مواد مخدر عمل می‌کنند. جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که در بین تولید کنندگان عمده مواد مخدر و در مسیر ترانزیت قرار گرفته و خسارات جانی و مالی سنگینی را متحمل شده است، از جامعه جهانی و کشورهای توسعه یافته انتظار جدی دارد تا موضوع مبارزه با مواد مخدر را فارغ از ملاحظات سیاسی، در دستورکار قرار داده و به مسئولیت مشترک خود در ارائه مساعدت‌های لازم، عمل کنند.

به گفته غریب آبادی بدون تردید، منافع حاصل از این همکاری متوجه تمامی کشورها و نه فقط جمهوری اسلامی ایران خواهد شد.

وی با بیان اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران در رسیدگی به معضل جهانی مواد مخدر، یک سیاست همه جانبه و جامع است که بر پایه‌های پیشگیری، مقابله و درمان متمرکز شده است، اظهار داشت: ایران ضمن انجام اقدامات منحصر به فرد در عرصه مبارزه جهانی با قاچاق مواد مخدر و ثبت بالاترین رکوردهای متصور در کشف و توقیف انواع محموله‌های مواد مخدر در سطح جهانی، در عرصه کاهش تقاضا نیز از جمله در حوزه‌های درمان، بازپروری و پیشگیری گام‌های بلندی برداشته است.

اینتیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.